Třinecké železárny zahájily první projekt dekarbonizace

třinecké železárny dekarbonizace

Slavnostním poklepáním na základní kámen dnes oficiálně začala stavba Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách. Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého, jak požaduje evropská legislativa. Náklady na stavbu linky dosáhnou téměř miliardu korun, dotační podpora z Modernizačního fondu přesahuje 50 %. Technologie briketace za studena je v Evropě ojedinělá a v hutním průmyslu se v takovém rozsahu nikde nevyskytuje, podobný princip využívají například v keramickém průmyslu nebo ve stavebnictví. Zařízení do Třince dodá výrobce z USA.

třinecké železárny dekarbonizace

Nová bezemisní briketační linka bude mít výrobní kapacitu až 80 tun briket za hodinu. Nahradí ocelárenský aglomerát, jehož výroba probíhá za vysokých teplot a kvůli vysoké měrné spotřebě fosilního paliva produkuje významný objem CO2. Linka poskytne práci 12 novým pracovníkům. Do provozu ji huť hodlá uvést v polovině roku 2027.

„Díky briketační lince, která materiál potřebný pro výrobu oceli spojuje za studena, dojde k výraznému snížení emisí CO2, a to až o 70 000 tun ročně. To je úspora, která odpovídá ročnímu provozu 19 000 osobních aut, třeba oktávie,“ vysvětluje hlavní přínosy generální ředitel hutě Roman Heide.

třinecké železárny dekarbonizace

Firma také sníží spotřebu koksu a koksárenského prachu, který se na aglomeracích spéká spolu s vápencem a rudou.

„Nová technologie pracuje na principu spojení prachových rud vlivem tlaku a pojiva. Jádrem technologie je vysokotlaký lis, kde je materiál působením velmi vysokého tlaku a podtlaku lisován. Tomu předchází linka přípravy materiálu, kde se materiál namísí, navlhčí a přidá pojivo. Brikety je možné použít po vyzrání zhruba po 48 hodinách,“ upřesňuje investiční ředitel Daniel Heczko.

třinecké železárny dekarbonizace briketační linka základový kámen

Jde o jeden z řady projektů transformace výroby Třineckých železáren, jejichž cílem je snížení emisí skleníkových plynů v souvislosti s požadavky Green Deal, evropské zelené dohody. Třinecké železárny musí kvůli požadavkům Evropské unie změnit stávající způsob výroby oceli, odstavit jednu vysokou pec a aglomeraci. Nahradí je nová elektrická oblouková pec, která bude vyrábět ze šrotu více než jeden milion tun oceli ročně. Celkové náklady na dekarbonizaci přesáhnou miliardu eur a musí být hotové do roku 2030, aby došlo k požadovanému snížení objemu emisí skleníkových plynů (CO2) o 55 % oproti roku 1990.

Zdroj zprávy: Třinecké železárny, a.s.
Třinecké železárny