TRUMPF představuje nová řešení pro nejnovější trendy v průmyslu 3D tisku

trumpf 3d print

Technologická společnost TRUMPF zvyšuje automatizaci a rychlost procesů ve svých aditivních výrobních technologiích – a její „zelený laser“ podporuje nové aplikace tím, že umožňuje 3D tisk čisté mědi a drahých kovů. Na letošním ročníku příštího virtuálního veletrhu Connect představí specialisté na 3D tisk a laser nové řešení pro tři klíčové průmyslové trendy: rychlost, automatizace a nové materiály. Kromě nových produktů zahrnují tato řešení také úspěšné nové aplikace pro rychle rostoucí odvětví.

Klaus Parey„Trh s aditivními technologiemi zůstává pro TRUMPF velmi atraktivní,“ říká Klaus Parey, výkonný ředitel TRUMPF Additive Manufacturing. „Zákazníky obzvláště vzrušuje náš stroj TruPrint 1000 se zdrojem zeleného laserového paprsku, který je určen pro průmyslové použití. Zelené laserové světlo s krátkou vlnovou délkou je nejlepší volbou pro svařování čisté mědi a drahých kovů. “ Společnost TRUMPF dosáhla v posledních měsících významného pokroku ve svých produktech a řešeních pro aditivní technologie a vybudovala široké portfolio produktů, které zvládnou širokou škálu materiálů.

Rychlost procesu: nová tryska zdvojnásobuje rychlost nanášení
Na součásti, jako jsou brzdové kotouče, hydraulické válce a těsnění, se často používají ochranné vrstvy proti opotřebení a korozi. Kovové povlaky se nanášejí pomocí laserového nanášení kovů (LMD), což se po mnoho let ukázalo jako vynikající volba. LMD vyrábí vysoce kvalitní povlaky, které jsou téměř zcela bez trhlin a neporézní. Při použití standardní metody LMD leží rychlost zpracování na jednotku plochy – jinými slovy rychlost nanášení povlaku – obvykle mezi 10 a 50 čtverečními centimetry za minutu. Vysokorychlostní varianta LMD, známá také jako EHLA, může v průmyslovém prostředí v současné době dosáhnout rychlosti mezi 250 a 500 čtverečními centimetry za minutu.

trumpf speed laserSpolečnost TRUMPF díky své nové technologii trysek zdvojnásobila rychlost procesu nanášení materiálu.

Nyní však společnost TRUMPF vyvinula novou technologii trysek, která zvyšuje rychlost nanášení na více než 600 čtverečních centimetrů za minutu, v některých aplikacích dokonce dosahuje rychlostí až 1 000 čtverečních centimetrů za minutu. Tajemství spočívá v použití většího množství prášku, vyššího výkonu laseru a trysky určené speciálně pro průmyslové použití. Rychlejší nanášení povlaku samozřejmě znamená použití většího množství prášku. Ale použití více prášku funguje pouze tehdy, pokud je možné ho dostatečně rychle roztavit. To je místo, kde přichází druhá ingredience ve směsi: vyšší výkon laseru až 8 kilowattů. Tyto vysoké výkony laseru lze však použít pouze v tandemu s robustní a řádně chlazenou tryskou. A právě tuto kombinaci spojila společnost TRUMPF ve své nové technologii trysek, která umožňuje výrazně vyšší rychlosti nanášení než kdykoli předtím, a to zejména u rotačně symetrických dílů.

Automatizace: nová čisticí stanice čistí díly
Aby společnost TRUMPF ještě více zvýšila produktivitu aditivní výroby, usilovně pracuje na hledání způsobů, jak vylepšit předcházející a následné pracovní kroky v celém procesním řetězci. V další podobě společnost představí novou čisticí stanici pro proces výroby aditiv na bázi práškového lože laserové fúze kovů (LMF). Tento systém vybaluje a vysuší 3D vytištěné kovové součásti a kombinuje dva kroky procesu v jednom stroji. Dříve musely být tyto kroky prováděny ručně obsluhou stroje pomocí sacích trysek a kartáčů. Nová čisticí stanice ale tyto kroky podstatně zjednodušuje zavedením stupně automatizace. Systém otočí potištěnou část vzhůru nohama a v případě potřeby začne vibrovat, dokud nebude odstraněn téměř veškerý přebytečný prášek. Tento nový proces zbavování prachu dělá podstatně lepší práci při odstraňování přebytečného prášku z hotového dílu. A co víc, chrání obsluhu stroje před nebezpečnými částicemi tím, že provádí odstranění prášku v procesní komoře, zatímco je stále zaplavena inertním plynem.

čistící staniceNová odsávací stanice otočí potištěnou část vzhůru nohama a začne vibrovat, dokud nebude odstraněn prakticky veškerý přebytečný prášek.

Různé materiály: zelené světlo pro měď, zlato a platinu
Na formuláři, který se konal před dvěma lety, společnost TRUMPF poprvé předvedla, jak lze diskový laser v rozsahu zelených vlnových délek použít k tisku čisté mědi a drahých kovů. Konvenční 3D tiskárny, které používají infračervené světlo, nezvládají materiály, jako je měď a zlato, protože jejich vysoce reflexní povrchy zabraňují tání.

3d tisk mědi

Ale protože zelené světlo má mnohem kratší vlnovou délku než infračervené, otevírá to dveře 3D tisku z čisté mědi a drahých kovů. Od svého uvedení na trh si TRUMPF TruPrint 1000 Green Edition vybudovala pevnou pozici na trhu a těší se obrovskému úspěchu. Mezi spokojené zákazníky patří nástrojářství, které používá stroj na výrobu dílů pro různá průmyslová odvětví, a společnost C. Hafner, která jej používá k výrobě pouzder na hodinky z červeného zlata a platiny.

Zdroj zprávy: TRUMPF
Trumpf logo