TRUMPF slaví 50. výročí laseru

trumpf EdgeLine Bevel

Společnost TRUMPF, která se zabývá špičkovými technologiemi, slaví 50. výročí svého závodu na výrobu laserových technologií ve Schrambergu. Dnes tento závod ve Schwarzwaldu – druhý největší závod společnosti TRUMPF v Německu – zaměstnává více než 1 400 lidí včetně fyziků, inženýrů a softwarových architektů. Společně vyvíjejí, vyrábějí a udržují laserové systémy, které se používají v mnoha průmyslových odvětvích po celém světě.

Schramberg

Foto: TRUMPF

“Schramberg je centrem německé průmyslové technologie polovodičových laserů,” říká ředitel závodu Hagen Zimer. “Začínali jsme výrobou spirálových pružin pro hodinářský průmysl – nyní dodáváme nejmodernější laserové technologie pro globální aplikace včetně e-mobility, výroby displejů, chytrých telefonů a tabletů.”

Ze skromných počátků ve Schwarzwaldu se společnost stala zářným příkladem německé průmyslové výroby. Myšlenka využití světla jako nástroje byla ještě v plenkách, když inženýři společnosti Schramberg přišli s nápadem sestrojit laserové systémy pro bodové svařování hodinářských pružin. Následovalo zavedení laserových procesů pro výrobu katodových trubic a kardiostimulátorů, které nakonec vyvrcholilo průlomovým využitím polovodičové laserové technologie společnosti TRUMPF ve výrobě automobilů.

Schramberg

Foto: TRUMPF

Ocenění technologie Schramberg
“V průběhu let jsme opakovaně prokázali, že v oboru udáváme trendy a umíme reagovat na změny a plnit potřeby svých zákazníků,” říká Zimer. Vývojoví inženýři ve společnosti Schramberg sehráli klíčovou roli při vývoji technologie ultrakrátkých pulzních laserů a jejím rozšíření pro průmyslové využití. Tyto systémy jsou účinnou volbou pro zpracování tvrdých materiálů, jako je sklo a safír, a také solárních článků. V roce 2013 obdržela společnost TRUMPF společně se zástupci technologické skupiny Bosch a Univerzity Friedricha Schillera v Jeně prestižní německou cenu budoucnosti. Udělil ji německý prezident jako uznání za úspěchy při zavádění technologie ultrakrátkých pulzních laserů do průmyslového měřítka.

Plné knihy objednávek vedou k rozšíření výrobních zařízení
Základem úspěchu společnosti Schramberg jsou její odborné znalosti v oblasti diskových laserů. Tento typ laseru, který nabízí vynikající výkon a spolehlivý provoz, je ideální volbou pro mnohostranné použití, zejména v automobilové výrobě. Prudce rostoucí poptávka po řešeních pro e-mobilitu pomohla zvětšit objem zakázek společnosti TRUMPF a podnítila potřebu větší výrobní kapacity ve Schrambergu. “Jsme odhodláni držet krok s touto rostoucí poptávkou po laserové technologii, na kterou se společnost Schramberg specializuje. Proto jsme v posledních pěti letech investovali 80 milionů eur do nových vývojových zařízení, čistých prostor a výrobních zařízení v tomto závodě,” říká Zimer.

Zimer věří, že společnost Schramberg je dokonale připravena zvládnout výzvy, které před ní stojí: “Desítky let jsme sbírali odborné znalosti a vždy jsme byli otevřeni přijímání nových technologií. To nám umožnilo pružně se přizpůsobovat novým požadavkům a rychle reagovat na potřeby našich zákazníků. A naši flexibilitu ještě zvyšují naše skutečně výjimečné výzkumné a vývojové kapacity.”

Zdroj zprávy: TRUMPF
Trumpf logo