TRUMPF uvádí na trh základní stroj pro automatizované laserové svařování
High-tech společnost TRUMPF představí na Blechexpo nové řešení, jehož cílem je pomoci zpracovatelům plechů přejít k automatizovanému laserovému svařování. Mnoho společností v tomto odvětví stále spoléhá na ruční svařování, které je nákladné i časově náročné, a to zejména v zemích s vysokými mzdami, jako je Německo. Alternativou je automatizované laserové svařování, ale dnešní systémy bývají velké, drahé a složité na provoz. Společnosti potřebují nízkonákladová řešení, aby se v tomto oboru uchytily – ale těch je málo.
„TruLaser Weld 1000 od TRUMPF vyplňuje mezeru na trhu svařování. Poprvé umožňuje menším společnostem využívat výhod automatizovaného laserového svařování, takže mohou zvýšit produktivitu svých výrobních procesů a získat skutečnou konkurenční výhodu,“ říká produktový manažer TRUMPF Martin Geiger.
Nový systém je vhodný zejména pro dílny, které svařují výrobky, jako jsou elektrické skříně, plechové krabice a kryty.
Foto: TRUMPF
Jednoduché programování
TruLaser Weld 1000 umožňuje rychlé a snadné programování. Na rozdíl od většiny komerčních systémů nevyžaduje, aby zaměstnanci strávili několik dní navštěvováním školení. Místo toho lze všechny potřebné informace získat prostřednictvím e-learningu. Systém zahrnuje robota, jehož provoz je založen na konceptu kolaborativního robota nebo cobota. Jeho šestiosé kloubové rameno mu však umožňuje pohybovat se mnohem rychleji a přesněji než standardní cobot, což má za následek kvalitnější svary a méně neproduktivního času. Operátor ručně navede robota přes švy na dílu, který je třeba svařit, stisknutím tlačítka označí příslušné průjezdní body. Software poté vytvoří svařovací program. „V závislosti na dílu trvá tento styl programování – kdy robota jednoduše vedete podél švu – několik minut. Takže je to také dobrá volba pro malosériovou výrobu,“ říká Geiger. Díky svému kompaktnímu formátu a rozměrům 5 200 x 2 200 x 2 800 milimetrů se systém vejde do většiny výrobních závodů a obvykle jej lze nainstalovat a uvést do provozu během jediného dne.
Foto: TRUMPF
Zdvojnásobení pracovní plochy pouhým stisknutím tlačítka
Účinnost je klíčovým prodejním místem TruLaser Weld 1000. Jedním příkladem je způsob, jakým vývojáři společnosti TRUMPF rozdělili pracovní oblast na dvě části s přepážkou. Zatímco robot svařuje díl na jedné straně této přepážky, operátor může stroj nakládat a vykládat na druhé straně. Jakmile je proces svařování dokončen, robot se automaticky přepne na druhou stranu podél lineární osy a začne pracovat na další součásti. To šetří čas a zvyšuje produktivitu. Pokud chce obsluha svařovat větší díly, lze přepážku automaticky zvednout, aby poskytla dvojnásobek pracovní plochy. Pro maximální bezpečnost nainstalovali vývojáři TRUMPF za robotem stěnu, která zajistí, že během svařování nemůže uniknout žádné laserové světlo. Díky tomu jsou zaměstnanci v bezpečí, když pracují přímo vedle robota.
Foto: TRUMPF
Vysoce kvalitní svařování tenkých plechů
Společnost TRUMPF zvolila jako zdroj paprsku tříkilowattový pevnolátkový laser. Tato vysoce výkonná laserová energie rychle proniká plechem, když je to potřeba, a usnadňuje tak svařování tenčích plechů až do tloušťky čtyř milimetrů bez zkreslení. Ve většině případů není vyžadováno žádné následné zpracování, takže společnosti mohou ušetřit čas a snížit náklady. Laserový systém TRUMPF je také skvělou volbou pro zpracování silnějších plechů. TRUMPF oficiálně uvede nový stroj na trh na Blechexpo.
Zdroj zprávy: TRUMPF