TRUMPF získává podíl v laserovém start-upu

Trumpf logo

Společnost High-technology TRUMPF získala menšinový podíl ve francouzské laserové technologické společnosti GLOphotonics se sídlem v Limoges, která vyvíjí a vyrábí speciální optické vlákno pro použití v aplikacích laserového zpracování materiálu.

Unikátní optické vlákno od firmy GLOphotonics nabízí jednodušší a rychlejší způsob, jak dodávat laserové světlo ze zdroje na požadované místo bez ztráty energie. „GLOphotonics je vysoce inovativní společnost s vynikajícími zkušenostmi v laserové technologii. Doufáme, že naše investice podpoří neustálý vývoj této slibné technologie a pomůže ji připravit na průmysl, “říká Berthold Schmidt, generální ředitel pro výzkum a vývoj v divizi Laser Technology společnosti TRUMPF.

Berthold Schmidt
Foto: TRUMPF

Vlákno s dutým jádrem zjednodušuje výrobní procesy
Na rozdíl od konvenčních optických vláken je GLOphotonicsovo vlákno duté – odtud termín „vlákno s dutým jádrem“. Je primárně určen pro lasery, které emitují krátké pulsy světla, například pro vytváření prvků v mikrometrovém rozsahu. Vzhledem k fyzickým omezením nemohou být ultrakrátké pulzní lasery spojeny do skleněných vláken, takže dnešní lasery obecně používají k nasměrování paprsku na cíl řadu zrcadel a čoček. Tato metoda je velmi složitá a nákladná. „Duté jádro otevírá nové technické cesty výrobcům strojů a systémovým integrátorům. Ve srovnání s dodávkou volných paprsků nabízí mnohem jednodušší a flexibilnější způsob vedení laserového světla ze zdroje pulzního paprsku do místa určení. To výrazně zjednodušuje procesy ve výrobních halách, “říká Schmidt.

GLOphotonics
Foto: TRUMPF

Odborníci předpokládají, že průmyslová vlákna s dutými jádry také připraví cestu pro zcela nové aplikace v budoucnosti. Možné příklady v oblasti komunikace zahrnují i optický přenos dat ve velkých počítačových centrech.

Zdroj zprávy: TRUMPF