Tržby Cylinders Holding loni narostly k pěti miliardám

cylinders holding

Skupina Cylinders Holding, která je hlavním globálně působícím výrobcem bezešvých ocelových lahví a vysokotlakých nádob se sídlem v Evropě, loni dosáhla podle předběžných výsledků nekonsolidovaného obratu v hodnotě 4,99 miliardy korun (resp. zhruba 204 milionů euro). To je teoreticky zhruba o 11,3 procenta více než v roce 2020, kdy ale skupina započítávala do nekonsolidovaných tržeb i společnosti, které v součtu za loňský rok už nefigurují. Po změně struktury a metodiky, za níž stojí například brexit nebo vytvoření nové, samostatné společnosti pro retailový trh s kyslíkovými láhvemi, je tak obrat za rok 2021 ve skutečnosti vyšší o 17 procent.

EBITDA Cylinders Holding loni činila 566 milionů korun, což znamená, počítáno ze srovnatelné základy roku 2020, růst zhruba o 21,5 procenta. Tržby i zisk se meziročně zvýšily u všech velkých společností skupiny. Nejlépe si vedla společnost Vítkovice Milmet, která loni narostla ve všech klíčových ukazatelích o 22 a více procent.

Ostravské Vítkovice Cylinders doplatily na požár lakovny, který na začátku druhé poloviny roku 2021 firmu na čas vyřadil z běžného provozu a způsobil jí bezmála 100milionovou škodu. Provozní zisk Vítkovice Cylinders tak zůstal zhruba na polovině očekávání této významné výrobní dcery.

Negativně skupina hodnotí i dopad covidu a s tím spojenou i 20procentní nemocnost zaměstnanců. „Ve druhé polovině roku se nám pak do výsledků začaly silně promítat vysoké ceny energií. Ve chvíli, kdy byl na trhu současně nedostatek materiálu, vázla logistika a rostly celkově ceny vstupů, jsme se mohli jen těžko ubránit,“ zhodnotil generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.

Naopak pozitivně se na bilanci roku 2021 v Cylinders Holding odrazila návratnost investic z minulých let. Zejména produkce společnosti Cylinders Bel a nově robotizované linky v polských Vítkovicích Milmet. Například polská dcera zaznamenala 23procentní růst tržeb. I návratnost investic ale mohla být podle plánu lepší, kdyby se „nezasekla“ doprava napříč světem a neprobíhaly „koronavirové sinusoidy“.

Letos Cylinders Holding investuje hlavně do nových produktů a výzkumu a vývoje spojeného zejména s vodíkovými technologiemi. „Vidíme, že nám tržby z vodíkových projektů narostly na desetinásobek proti roku 2020, čili budeme jednoznačně pokračovat tímto směrem,“ uvedl generální ředitel skupiny.

Dál poběží i program s označením Cylinders 4.0. Cílem je dosáhnout vysoký podíl tzv. cirkularity a ekologické produkce ve výrobních společnostech. Vzhledem k odlehčeným materiálům, velkým objemům a vysoké životnosti ocelových lahví a nádob, které už Cylinders Holding standardně dělá, by se skupina mohla dostat na podíl tzv. green produkce okolo 90 procent. Cylinders Holding je aktuálně zapojen do všech velkých vodíkových programů v dopravě a energetice.

Zdroj zprávy: Cylinders Holding a.s.
cylinders