TÜV SÜD poprvé certifikuje vodíkové armatury

Společnost TÜV SÜD Product Service poprvé certifikovala armatury na vodík pro použití v průmyslu. Dobrovolný certifikát získala britská společnost. Mezinárodní poskytovatel služeb v oblasti zkoušení tak podporuje energetický a zpracovatelský průmysl při nahrazování fosilních paliv vodíkem.

„Jasně definované předpisy pro kvalifikaci a testování vodíkových armatur v průmyslových nebo potrubních aplikacích doposud neexistují,“ říká Martin Sekura, manažer pro rozvoj vodíkových technologií ve společnosti TÜV SÜD. „Těkavý plyn zároveň klade vysoké nároky na jejich konstrukci a výběr materiálů.“ Prvním výrobcem, který se podrobil dobrovolnému testování u TÜV SÜD, je společnost Oliver Hydcovalves ze severozápadní Anglie. Společnost navrhuje a vyrábí přesné armatury pro aplikace H2 a CO2. Je součástí skupiny Oliver Valves Group, předního výrobce armatur pro ropný, plynárenský a petrochemický průmysl. Prvním certifikovaným výrobkem je kulový kohout.

V budoucích certifikacích bude TÜV SÜD zkoumat kompatibilitu H2 kovových a nekovových materiálů komponentů a jejich funkčnost a plynotěsnost. Základem je nová zkušební specifikace vyvinutá společností TÜV SÜD, která vychází z různých norem, včetně normy ISO 15848-1 týkající se těkavých emisí z průmyslových armatur a části normy ISO 19880-3 týkající se těsnosti uzavíracích zařízení. Normy byly interpretovány podle podmínek a požadavků na vodík, které jsou specifické pro danou součást.

První certifikát předal Martin Sekura osobně v Knutsfordu v Anglii Nicku Howardovi, technickému řediteli společnosti Oliver Hydcovalves.

Martin Sekura uvedl: „TÜV SÜD tak nenabízí pouze praktický a realistický způsob kvalifikace stacionárních armatur pro vodíkové aplikace. Díky našim odborným znalostem také podporujeme transformaci podniků a dekarbonizaci ekonomiky.“

Společnost TÜV SÜD nedávno představila nové zkušební značky pro systémy palivových článků a komponentů pro H2.

Nejen v oblasti dodávek energií vodík stále více nahrazuje fosilní paliva. V chemickém a petrochemickém průmyslu se používá k výrobě dusíkatých hnojiv a syntetických paliv nebo k rafinaci minerálních olejů. Ve zpracovatelském průmyslu jde o procesy, které se obtížně elektrifikují, jako je výroba oceli nebo čpavku. Armatury se používají k uzavírání, regulaci průtoku nebo směru proudění kapalin a plynů. Pod souhrnný pojem uzavírací armatury, patří kulové kohouty nebo šoupátka.

Přečtěte si více informací o službách TÜV SÜD v oblasti vodíku: https://www.tuvsud.com/cs-cz/temata/vodik

Zdroj zprávy: TÜV SÜD Czech
tuv