Týmy středoškolských studentů vyvíjejí robotické systémy pro flexibilní výrobu

schunk

European Robotics Week: flexibilní, efektivní, týmově orientovaná – na tato tři klíčová kritéria moderní výroby byla zaměřena pozornost soutěže SCHUNK Robot Competition, která se uskutečnila během 9. Evropského týdne robotiky konaného od 18. do 20. listopadu ve školícím středisku firmy SCHUNK v Lauffenu v Německu. Osm studentů 10. ročníku z gymnázia Hölderlin Gymnasium Lauffen a osm z katolického vzdělávacího střediska Katholisches Bildungszentrum St. Kilian Heilbronn tvořících 4 náhodně smíšené týmy bylo zapojeno do pokusu realizovat průmyslově orientované robotické řešení flexibilní manipulace v inteligentní výrobě.

schunk

Vzrušení na závěr: týmy vložily do soutěže čtyři naprosto odlišná řešení.

K tomu, aby řešili úkol, byl všem mladým lidem poskytnut plně funkční robot lehké váhy a stavebnice mechatronického robota, jež umožňovaly individuální konstrukce. To je přesně bod, kde se přitažlivost úkolu stala očividnou, protože týmy vyvinuly širokou škálu přístupů k řešení úkolu – od smykadla, vahadla a dopravního pásu po speciální transportní koše. Cíl: koule různých barev představující různé výrobky či komponenty měly být uchopeny mechatronickým chapadlem SCHUNK a roztříděny podle barev do dvou kontejnerů.

schunk

Technická kreativita a schopnost pracovat v týmu, to bylo v soutěži SCHUNK Robot Competition zvlášť potřebné.

Týmová spolupráce vyhovuje robotice
Opravdu nešlo jen o to být technicky kreativní, ale také o úspěšnou sociální interakci. Koneckonců, týmy byly pestrou směsí a jejich členové nikdy předtím spolu nepracovali – speciální pobídka, která se zvláště vzhledem k rychlému vývoji v průmyslu stává v reálném světě práce stále běžnější. Pro koordinátora školení Stefana Mühlecka, který spolu se školitelem mechatroniky Hansem Kraussem a instruktorem CNC Felixem Seidelem vytvořil porotu, byli na konci tří dnů všichni účastníci vítězi: “Studenti byli připraveni přemýšlet za hranici svého obzoru. Zápasili s programováním robota a s konstrukcí a úspěšně vypracovali realistické řešení v týmu s předtím neznámými partnery.” Byli aktivně doprovázeni a podporováni učni z vedoucí firmy světového trhu.

schunk

S roboty lehké váhy a s chapadly a senzory SCHUNK byli mladí lidé schopni vyvinout realistické řešení.

Jedna z více než 1300 akcí v Evropě.
Během exkluzivní prohlídky závodu, která mnohé z nich ohromila, pocítili mladí studenti, jak blízké bylo zábavné cvičení k realitě společnosti. Společnost SCHUNK je považována za pionýra v automatizaci výroby a intenzivní užívání technologií budoucnosti činí dostupným na trhu ve své vlastní výrobě. Tak není divu, že se technologií poháněná rodinná společnost účastní akcí robotiky rok za rokem. Letos byla soutěž SCHUNK Robot Competition jednou z víc než 1300 akcí ve 39 zemích určených k tomu, aby se ukázaly účinky používání robotů na život lidí, práci a výuku a příležitosti povstávající z digitální transformace Evropy, která je poháněna novými technologiemi jako je umělá inteligence, robotika, cloudové výpočty a řetězení bloku.

Soutěže SCHUNK Robot Competition 2019 se zúčastnilo celkem 16 vysoce motivovaných studentů z gymnázia Hölderlin-Gymnasium Lauffen a z katolického vzdělávacího střediska Katholisches Bildungszentrum St. Kilian Heilbronn.

Zdroj zprávy: SCHUNK

SCHUNK