Úspěchy České republiky na poli kosmického průmyslu a vědy oslaví, už tradiční, festival Czech Space Week

czech space week

Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest a dalšími partnery připravilo již čtvrtý ročník festivalu kosmických aktivit Czech Space Week. Festival plný kosmických akcí určených pro nadšené amatéry i odborníky, studenty i učitele a pro všechny další fanoušky vesmíru potrvá od 5. do 14. listopadu 2021. Nabídne řadu přednášek, panelových diskuzí a živých vysílání. Zatímco některé akce proběhnou čistě online, jiné se odehrají fyzicky v Brně nebo v Praze. Cílem festivalu je oslavit vesmírné úspěchy v Evropě i v České republice a seznámit návštěvníky s novinkami na poli kosmického průmyslu a vědy. Všechny akce určené pro veřejnost budou zdarma.

czech space week

Hlavní program Czech Space Weeku se zahájí 8. listopadu ve VR hale pražského Virtuplexu, kde bude možné projít se po virtuální měsíční základně a seznámit se s návrhy modelů Prahy budoucnosti od studia XTEND včetně konceptu českého měsíčního roveru Luniaq inspirovaného vozy Škoda. Tiskové konferenci budou předcházet dny otevřených dveří nově vzniklé Agentury EU pro kosmický program (EUSPA), která rozšířila činnost svého předchůdce Agentury pro evropská globální navigační satelitní systém (GSA).

V následujících dnech se uskuteční tematicky zaměřené akce pro děti, studenty, veřejnost a kosmické i nekosmické firmy. Právě propojení a podpora spolupráce kosmických i nekosmických firem států Visegrádské čtyřky je cílem hlavní události celého festivalu, kterou je Středoevropský průmyslový den. Studenti si na akci budou moci domluvit stáž nebo si mezi firmami najít svého budoucího zaměstnavatele. Program je zaměřený také na spolupráci průmyslu a akademického sektoru. Vítána je i široká veřejnost, která se tento den dozví o všem důležitém, co se děje v kosmu v České republice. Vystoupí také hlavní hvězda celého Czech Space Weeku Frank Salzgeber, vedoucí kanceláře pro inovace a podnikání ESA.

Na festivalu se představí také novinky z programu pro dálkový průzkum Země Copernicus. Konference ESA Space Solutions slavnostně zahájí start nového programu ESA BIC Czech Republic a představí novou funkci ESA Ambassador. V neposlední řadě se uskuteční také konference Kosmické projekty na Akademii věd ČR, která odprezentuje vesmírné projekty s českým zapojením.

Mezi potvrzenými řečníky jsou zahraniční i čeští odborníci, kteří jsou špičkami v kosmickém průmyslu a vědě.

 • Frank Salzgeber – vedoucí kanceláře pro inovace a podnikání ESA
 • Nathalie Claudel – konzultantka pro EUSPA
 • Kateřina Falk – fyzička a vedoucí výzkumné skupiny Helmholtz Young Investigator Group
 • Stephen Airey – vedoucí sekce nových, přidružených a spolupracujících států v ESA
 • Anita Sengupta – kosmická inženýrka, CEO společnosti Hydroplane LtD. a profesorka astronautického inženýrství
 • Josef Kašpar – generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a prezident Asociace leteckých výrobců
 • Petr Kapoun – předseda představenstva Brno Space Cluster
 • Václav Kobera – předseda správní rady EUSPA
 • Ariane Wyen – jednatelka české dceřiné společnosti OHB Czechspace
 • Marco Fuchs – výkonný ředitel německé společnosti OHB System AG
 • Pete Worden – bývalý šéf výzkumného centra NASA

Celý program je k vidění na stránkách festivalu: https://czechspaceweek.com/akce/

Zdroj zprávy: CzechInvest

czechinvest