Úspěšný veletržní rok 2017 v České republice

Veletrhy

Letos se v České republice konaly 3 velmi úspěšné veletrhy se strojírenskou tématikou. Svědčí to mimo jiné i o dobré kondici českého strojírenství a jeho pozici ve světě.

FOR INDUSTRY (ABF a.s., Praha)
První letošní veletrh s čistě strojírenskou tématikou byl pražský FOR INDUSTRY v areálu PVA Letňany, který pořádala společnost ABF počátkem května. ABF se podařilo překlenout potíže z minulosti a letos úspěšně předvedla skutečný potenciál pražského veletrhu. Nejenže od prvních hodin konání veletrhu byla znatelná vysoká návštěvnost, ale na výstavní plochy se podařilo dostat řadu firem zvučných jmen, které předvedly špičkové stroje a dokonce i několik premiér. To spolu s vysoce prestižní konferencí Setkání lídrů českého exportu 2017 dodalo na veletrhu na atraktivitě pro návštěvníky a bezpochyby nastartovalo i novou éru tohoto veletrhu.

ABF

FOR INDUSTRY 2017 ukázal návštěvníkům novinky z oboru CNC soustružení, frézování, broušení, drátového řezání a řady dalších technologií od svařování a až po dělení materiálů, průmyslový 3D tisk, strojírenskou chemii a další. Velké expozice měly firmy Tajmac-ZPS, PROFIKA, +GF+, Pegas-Gonda a další. Celkem se na FOR INDUSTY prezentovalo 233 vystavovatelů a přes 7.000 návštěvníků se mohlo seznámit s nejnovějšími trendy ve strojírenství.

FOR INDUSTRY se tak prezentoval jako velmi zajímavý strojírenský veletrh, který má co nabídnout vystavovatelům i návštěvníkům, kterým navíc připravil bohatý doprovodný program ve formě řady odborných konferencí a seminářů. Výhodami veletrhu byly umístění v hlavním městě a výrazně nižší náklady pro vystavovatele. Lákavé je i načasování. Jarní termín umožňuje nečekat až na podzimní MSV a umožňuje řešit potřeby firem již v první polovině roku. Pro vystavovatele zase představuje dobře umístěnou obchodní příležitost s příjeným poměrem “ceny a výkonu”, resp. nákladů a možnosti efektivního oslovení tisíců zákazníků z cílového segmentu.

Octopuz

Reportáže z FOR INDUSTRY 2017 – část 1. , část 2. , část 3. .

Stainless (BVV a.s., Brno)
Tento trochu nenápadný a rovněž “květnový” veletrh se koná co 2 roky a je orientován výlučně na nerezové materiály. Na brněnském výstavišti BVV proběhl poprvé v roce 2009 a i když jde svým způsobem o specialitu, roste rok od roku a letos zaznamenal opravdu velký kvalitativní skok. Větší expozice v reprezentativním designu, více vystavujících firem i návštěvníků a zajímavější rozsah vystavovaných produktů a služeb. Stainless 2017 se bezpochyby stal jedním nejprestižnějších veletrhů svého druhu v Evropě a láká i náročnou klientelu se vzdálených zemí.

STAPPERT

Strojaři z různých oblastí výroby zde našli informace o nových materiálech, ale také si mohli dohodnout dodávky materiálů, dělení, povrchové úpravy a spousty dalších navazujících služeb. Stainless 2017 hostil 142 vystavovatelů a navštívilo ho přes 2000 návštěvníků. Vysoká byla zahraniční účast, a to jak mezi vystavovateli (téměř 80%), tak mezi návštěvníky.

Stainless je vyloženě obchodní materiálový veletrh, kde jsou technologie ve výrazné menšině, ale i zde se najdou výjimky potvrzující pravidlo. Začínají se objevovat první náznaky toho, že by se mohl rozšířit právě o některé technologie na zpracování plechů, kulatin, profilů a trubek a speciality týkající se nerezu, hliníku nebo titanu. Výhodou veletrhu je vysoká odbornost, úzká specializace

1. Miroslavská strojírna

Reportáže z veletrhu Stainless 2017 – část 1., část 2., část 3..

Mezinárodní strojírenský veletrh (BVV a.s., Brno)
Největší český technický veletrh s tradicí, která už v příštím roce bude slavit kulatou 60tku, jednička ve střední Evropě a současně jeden z nejprestižnějších strojírenských veletrhů ve světě. V letošním roce opět zaznamenal velký úspěch.. Konečně posuďte sami – 1631 vystavovatelů z 32 zemí a přes 80.000 návštěvníků!

MSV 2017 hala P

Obrovské moderní haly plné celé palety nejnovějších strojů, robotů a strojírenských technologií, ale také nabídek malých aktivních firem, které přinášení chytrá řešení téměř nekonečného množství problémů, vyskytujících se ve výrobě. Technická událost roku č.1., kde by neměl chybět žádný strojař a žádná firma, která se má čím pochlubit.

Objem uzavřených obchodů se na MSV 2017 pohyboval v řádu miliard. Jen v obchodní zóně Kontakt-Kontrakt se uskutečnilo přes 550 obchodních jednání, přičemž podle zkušeností z minulých let až 80% z nich skončí uzavřením smlouvy. Další stovky jednání pak probíhaly přímo v expozicích firem.

MSV 2017 MAS

Podle statistik exportu by české strojírenství mělo letos exportovat produkty za cca 4 biliony Kč. Tento objem roste již sedmým rokem a ukazuje Českou republiku jako strojírenskou velmoc v EU a silného hráče ve světě. Na letošním veletrhu v Brně byla partnerskou zemí Indie, která v Evropě hledá investice do výrobních kapacit svého průmyslu ve výši 1 miliardy USD. Pro české firmy, které se jednání s indickými zástupci zúčastnily to znamená unikátní příležitost exportu výrobních technologií, strojů a zařízení, ale také získání dalších zkušeností a nových trhů.

Představili jsme vám 3 české veletrhy s různou velikostí i odlišným zaměřením – FOR INDUSTRY, Stainless a MSV. Všechny tři zaznamenaly letos úspěch v počtu vystavovatelů i návštěvníků a prokázaly životaschopnost do budoucna. V běžném denním tisku, v prohlášeních politiků a bohužel i v mínění mnoha lidí se vyskytují pasáže o “montovnách”, o výrobě s nízkou přidanou hodnotou a tak podobně. Odborná veřejnost, strojaři, manažeři strojírenských firem, ale i studenti technických oborů a běžní návštěvníci mohli letos na těchto veletrzích vidět jinou realitu. Vysokou odbornost, nejnovější technologie, vysoký stupeň automatizace a produktivity. Špičkové výrobky, o které má svět zájem. Budoucnost českého strojírenství vůbec nevypadá špatně.