Úspory v průmyslu 2021: Digitalizace jako cesta k udržitelnému rozvoji firmy

úspory

Mezinárodní strojírenský veletrh po roční pauze zaplní výstavní plochu novinkami z průmyslu. Jednou z těch, které začínají průmyslem nenápadně rezonovat, je povýšení problematiky digitalizace na úroveň udržitelného rozvoje. Cesta digitalizace totiž může být jeho zajímavý akcelerátorem. I o tom bude pojednávat konference Úspory v průmyslu 2021: Udržitelný rozvoj v nejisté době, která proběhne 10. listopadu v rámci doprovodného programu veletrhu.

Konference Úspory v průmyslu se vrací tam, kde začala. Před deseti lety jsme na Mezinárodním strojírenském veletrhu začali pravidelně mapovat téma, které se soustředí na jednu věc společnou pro každý průmyslový podnik: Chce vyrábět za optimální náklady a nechce plýtvat.

Rok, co rok jsme se s posluchači přesvědčovali, že i když téma úspor notně nabádá k šetření, opak je pravdou. Právě každá investovaná koruna, respektive správně investovaná koruna, může přinést budoucí eliminaci plýtvání v řádech daleko vyšších.

Když se stále častěji objevovalo téma potřeby průmyslu zajistit udržitelný rozvoj, usoudil organizátor akcí pro průmysl z Trade Media International, že by se mělo objevit i v konferenční nabídce. Po chvíli přemýšlení o programové skladbě takové konference se ukázalo, že se již postupně v nabídce objevilo právě pod původním názvem Úspory v průmyslu.

Snižování energetické náročnosti ve výrobě, správné využití odpadní vody, eliminace plýtvání na stlačeném vzduchu, ekologické a účinné mazání strojů, řízení spotřeby moderními informačními systémy – to jsou témata, která firmy umějí úspěšně směřovat k udržitelnému rozvoji.

Globální hrozby a problémy, které nyní deklarují více problémů než jen pandemii koronaviru, znovu ukazují, že udržitelný výrobní proces může mít řadu podob. Třeba dobře zvládnutou logistiku a dostupnost klíčových dílů, protože i jejich nákladově náročnější skladování v rámci lokálních strategií se ukázalo jako správná cesta udržitelné výroby v době komponentové krize. Ne nadarmo firmy v průmyslu nově hledají ve slovníku správnou definici pojmu resilience, který jim má pomoci připravit se na nečekané vlivy.

Úspory v průmyslu nejsou o šetření, jsou o strategiích, jak zajistit udržitelný podnik, ve kterém se neplýtvá. Přesně taková je i naše konference.

Navštivte ji po jednoduché registraci na www.konference-uspory.cz.

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.
BVV a.s.