Ústí nad Labem získá až 33 nových trolejbusů od Škoda Group

škoda group

Dopravní podnik města Ústí nad Labem vybral pro modernizaci svého vozového parku předního českého výrobce vozidel pro hromadnou dopravu, Škoda Group. Dnes společně podepsali rámcovou smlouvu na dodávku až 33 trolejbusů typu Škoda 27Tr. Dodávka vozidel započne příští rok. Zakázka na moderní kloubová nízkopodlažní vozidla, která navazuje na předchozí spolupráci s dopravním podnikem, překročí částku 650 mil. Kč.

Trolejbusy vycházejí ze známého modelu Škoda 27Tr, kterým se již nyní mohou obyvatelé tohoto severočeského města přepravovat. Oproti již provozovaným vozům budou nově dodávané trolejbusy se dvěma trakčními motory, a tedy dvěma hnacími nápravami. Toto řešení umožní plynulejší jízdu v ústeckém kopcovitém terénu zejména za zhoršených klimatických podmínek. Je to řešení, které z historie známe z typových řad 15Tr a 22Tr. Vozidlo je vybaveno bateriemi, která umožňuje jeho jízdu mimo trakční vedení. Samozřejmostí je pak účinná rekuperace, díky které energii k úspoře.

škoda ústí na Labem

“Touto zakázkou navazujeme na úspěšnou spolupráci Škodovky s ústeckým dopravním podnikem. Naší výhodou je, že známe našeho klienta a jeho specifika, a díky tomu můžeme Dopravnímu podniku města Ústí nad Labem určit přesně takové řešení, které potřebuje. Naši spolehliví trolejbusy si pořizují zákazníky v řadě českých i evropských měst. Výhodou tohoto typu je navíc možnost jízdy mimo trakční vedení na baterie, což umožní například objíždět neočekávané situace v dopravě, nebo vést trasu neelektrifikovanou oblastí.” Tanya Altmann, Prezidentka divize Bus Mobility ve Škoda Group

„Jedná se o třínápravové, čtyřdveřové, nízkopodlažní kloubové dvoučlánkové trolejbusy, určené pro městskou hromadnou dopravu, s obsaditelností 115 osob. Cestující jistě ocení celovozovou automatickou klimatizaci, USB nabíječky nebo nerezová madla v kartáčovém provedení. Za zmínku stojí i prvky patřící k bezpečnosti provozu jako je kontrola tlaku v pneumatikách, kontrola srážky s chodcem, hlídání mrtvých úhlů, elektricky vyhřívané čelní sklo a mnoho dalších. Potřebuji stylus pokračovat v jednotném interiéru. Sedačky budou mít plastovou skořepinu v šedé barvě s červeným koženkovým sedákem. Ústí nad Labem je specifické svým členitým terénem, ​​proto budou mít trolejbusy dvě hnací nápravy s celkovým výkonem 250kW, který bude přínosem zejména v zimním období. Cena jednoho dodaného trolejbusu je 20 350 000 Kč bez DPH,

skoda group ústi nad labem

Nové trolejbusy zajistí vysoký komfort jízdy. Jsou zajištěni klimatizace, a to jak v prostoru pro cestující, tak v kabině řidiče. Pro lepší orientaci bude cestujícím sloužit modernímu informačnímu systému. Pro ještě snadnější nástup bude vozidlo opatřeno systémem kneeling. Nebude chybět ani prostor pro invalidní vozíky či dětské kočárky. Součástí je i moderní kamerový systém zajišťující přehled v interiéru vozu i v jeho bezprostřední blízkosti.

Zdroj zprávy: ŠKODA GROUP a.s.
Škoda Transportation