V Davosu začalo Světové ekonomické fórum, Českou republiku zastupuje ministr Síkela

Davos Světové ekonomické fórum

„Zlomový bod v historii“. Zastřešující téma letošní zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), které začalo v neděli ve švýcarském Davosu. Účastníci budou diskutovat o celosvětové geopolitické situaci v návaznosti na ruskou agresi proti Ukrajině. Česko zastupuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Nepůjde jen o politiku, ale také o ekonomické dopady. Hlavní pozornost se zaměří především na roli Evropy v novém světě. „Ruská invaze na Ukrajinu ukázala limity akceschopnosti v oblasti obranné a zahraniční politiky Evropské unie. Zároveň ale může být impulsem pro nápravu některých nedostatků. Pokud máme být jako Evropa celosvětovým hráčem a jedním z globálních lídrů, potřebujeme hlavně silnou a odolnou ekonomiku, aby na tyto výzvy mohla reagovat,“ říká ministr Síkela.

Ministr Síkela vystoupí na řadě diskusních akcí pořádaných WEF, které se budou věnovat mimo jiné globální roli Evropy, dodavatelským řetězcům a průmyslu 4.0. Vedle těchto akcí povede ministr řadu dvoustranných jednání se zahraničními partnery a zástupci významných firem, se kterými projedná aktuální otázky včetně problematiky energetické bezpečnosti České republiky.

„Jak se znovu ukázalo, vysoká závislost na jednom zdroji energie představuje vážnou bezpečnostní hrozbu. Při posilování odolnosti naší ekonomiky musíme usilovat o diverzifikaci a zajištění bezpečných dodavatelských řetězců, což pro sektor energetiky to platí dvojnásob.“ dodává ministr Síkela.

Kromě ministra Síkely, který bude na Světovém ekonomickém fóru zastupovat Českou republiku, se konference zúčastní řada evropských a světových osobností. Mezi pozvanými jsou například polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, výkonný místopředseda Evropské komise a komisař EU pro obchod Valdis Dombrovskis, dále generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde, generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Dr. Ngozi Okonjo-Iweala, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (IMF) Kristalina Georgieva nebo zakladatel Microsoftu Bill Gates. Prostřednictvím videokonference k účastníkům promluví také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podrobnosti o Světovém ekonomickém fóru 2020 jsou zde (https://www.weforum.org/events/).

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo