V době krize není čas, aby firmy financovaly špatné odborářské nápady

hospodářská komora

Hospodářská komora odmítá návrh, podle kterého by měla vláda vyhlásit pracovní volno ve dnech 13. a 16. listopadu v situaci, kdy stát už zakázal mnoha podnikům a živnostníkům v době koronakrize pracovat. Je nepřijatelné, aby vláda kvůli odborářskému populismu ještě zhoršovala situaci těm zaměstnavatelům a zaměstnancům, kteří se navzdory současné nepříznivé situaci snaží poctivě pracovat a fungovat.

Českomoravskou konfederaci odborových svazů navíc ani nezajímá, kdo bude dva dny pracovního volna, kvůli kterým může české hospodářství přijít o miliardy korun, financovat. „Odbory tradičně předpokládají, že dva dny pracovního volna zaplatí jako ve státní svátek zaměstnavatelé ve firmách, které fungují. V době, kdy některé podniky doslova balancují na hraně přežití, pokládám takový návrh za krajně nezodpovědný,“ upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Účinek navrhovaného opatření, kdy by zaměstnanci zůstali 13. a 16. listopadu doma, je navíc podle Komory minimálně diskutabilní. Dny volna mohou mnohé lidi naopak motivovat k širším sociálním kontaktům, které povedou k přenosu nákazy covidem-19.

Hospodářská komora od počátku pandemie koronaviru dlouhodobě vyzývá své členské firmy a podnikatelskou veřejnost, aby v případech, kdy je to možné, v maximální možné míře svým zaměstnancům umožňovaly práci z domova. S pohledu šíření epidemie tato opatření považuje Komora v současné chvíli za zcela adekvátní a účinná.

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
Miroslav Beneš