V Dukovanech právě začala odstávka třetího výrobního bloku pro výměnu paliva

Na třetím výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany dnes energetici zahájili pravidelnou odstávku bloku kvůli výměně čtvrtiny paliva za čerstvé. Výkon bloku začali operátoři snižovat dnes v půl sedmé ráno a elektřinu přestal do sítě dodávat sedmnáct minut po dvanácté hodině. V provozu zůstávají tři ze čtyř dukovanských bloků. V Dukovanech jde o předposlední plánovanou odstávku v tomto roce, která i přes celorepublikové rozvolňování bude probíhat za mimořádných opatření proti šíření nemoci COVID-19.

Hlavním úkolem energetiků v pořadí už 34. odstávky třetího výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany je výměna části paliva, to znamená z reaktoru do sousedního bazénu skladování nejdříve vyvézt 90 palivových a regulačních kazet, které dodávaly potřebný výkon uplynulých pět let. „Zbývající kazety přeskládáme a na uvolněná místa zavezeme stejný počet čerstvých palivových kazet. Kromě toho nás čeká kontrola tlakové nádoby reaktoru, parogenerátorů nebo generální údržba druhého cirkulačního čerpadla,“ přibližuje rozsah plánovaných činností v průběhu odstávky ředitel elektrárny Roman Havlín. V sekundární části zkontrolují například části parních turbín, provedou údržbu systémů kontroly a řízení, dále elektrických systémů záložního napájení a budou pokračovat v modernizaci podružných rozvaděčů.

čez dukovany

V Dukovanech jde v pořadí o pátou odstávku, která probíhá za mimořádných ochranných opatření proti šíření nákazy COVID-19, která v elektrárně platí déle než rok. „V obou našich jaderných elektrárnách zůstáváme i přes postupná plošná uvolňování opatření opatrní, a i nadále budeme preventivně testovat zaměstnance i dodavatele, kteří nemají dokončené očkování, a zatím zachováme i další nastavená opatření, včetně nošení roušek ve vnitřních prostorách,“ upozorňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

dukovany čez

Zpřísněná ochranná opatření včetně testování platí v obou českých jaderných elektrárnách. Společnost ČEZ většinu z opatření přijala pro své provozy s předstihem před rozhodnutími vlády či doporučeními hygieniků a v rámci konzervativního přístupu k zajištění bezpečného a spolehlivého provozu je naopak uvolňuje s několikatýdenním posunem.

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ