V Temelíně vyvezli palivo z reaktoru prvního bloku a pokračují v kontrolách bezpečnostních divizí

Všech 163 palivových souborů plánovaně vyvezli technici Jaderné elektrárny Temelín z reaktoru prvního bloku. Vyvážení trvalo necelých pět dní. Nyní se odborníci připravují na odvoz kontejnerů s použitými soubory. První blok je z důvodu výměny paliva plánovaně odstaven od 15. dubna.

Necelých pět dní trvalo vyvezení všech 163 palivových souborů z reaktoru prvního bloku. Do vedlejšího bazénu skladování technici soubory přesouvali pomocí dálkově ovládaného zavážecího stroje. Vše přitom probíhalo pod vodou, která dostatečně chránila ostatní pracovníky na reaktorovém sále. Současně technici připravují na odvoz dvou kontejnerů s použitým palivem do skladu v areálu elektrárny.

Temelín

 

„Ve dvou těchto kontejnerech je přibližně třicet tun paliva, díky kterému se mohlo ušetřit přibližně šest miliónů tun CO2 z uhelných elektráren. Mimochodem z těchto souborů vznikla elektřina, která odpovídá přibližně půlroční spotřebě všech českých domácností,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Zpět do reaktoru technici vrátí 121 palivových souborů, které doplní 42 novými soubory. Zpětné zavážení energetici plánují na druhou polovinu května. Palivové soubory, které se už nevrací do reaktoru, zůstávají přibližně deset let v bazénu skladování vedle reaktoru. Poté je technici převezou ve speciálních kontejnerech převezeny do skladu použitého paliva, který je od roku 2010 v provozu v areálu elektrárny. Tady mohou být umístěny až 60 let.

Temelín

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 16 tisíc činností včetně 62 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne ve druhé polovině července.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ