V Třineckých železárnách se dohodli na růstu mezd

třinecké železárny

Dodatek kolektivní smlouvy upravující výši mezd pro rok 2023 podepsali dnes, v pátek 9. prosince, zástupci vedení Třineckých železáren a Základních organizací OS KOVO. Shodli se v něm na růstu mezd ze základny o 6,5 %. V případě splnění hospodářského výsledku bude růst navýšen o další 4,5 %. V praxi to znamená, že zaměstnanci hutě budou mít příští rok zaručený minimální průměrný výdělek ve výši 41 420 korun.

třinecké železárny

 

„Růst základny o 6,5 % se promítne do navýšení tarifních stupňů o 1 000 korun, prémii v průměru o 200 korun osobního ohodnocení o 300 korun, příplatku za noční práci ze 45 na 50 korun. Zahrnuje také novou stabilizační odměnu ve výši 700 korun za podílení se na efektivním chodu pracoviště,“ upřesnil rozložení průměrného základního růstu ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Ivo Žižka.

Novinkou je také zvýšení částky ve volitelném systému benefitů, který zaměstnanci mohou čerpat na řadu relaxačních, sportovních či kulturních aktivit. Částka se ze současných 5 000 korun navýšila o 1 000 až 4 000 dle odpracovaných let zaměstnance. Dlouholetí zaměstnanci tak získají až 9 000 korun. Pracovníci benefit nejčastěji čerpají na rekreaci v tuzemsku, služby vybraných sportovišť, nákup hokejových permanentek či vitaminových přípravků.

ADK

Reklama

Vedení firmy o navýšení mezd zaměstnanců rozhodlo i přesto, že v ji v letošním roce čeká extrémní růst nákladů na energie a nejistý výhled na trhu s ocelovými produkty.

„Přetrvávající nejistota v oblasti vládních a evropských řešení na zvládnutí energetické krize a rozdíly v nabízené pomoci jednotlivých evropských států nás však vrhají do značné nejistoty, co se roku 2023 týče. Nečeká nás snadné období. Nepochybuji však o tom, že naši lidé se s ekonomickou recesí dokáží poprat,“ podotkl generální ředitel Jan Czudek.

Firma i letos ještě v závěru roku vyplatí pracovníkům mimořádnou odměnu nad rámec dohodnuté kolektivní smlouvy pro rok 2022 ve výši 11 000 korun, rozloženou za říjen 2000 korun, listopad 6000 korun a prosinec 3000 korun.

Předseda ZO OS KOVO TŽ Marcel Pielesz vzájemnou dohodu vítá. „Všechny nás v příštím roce čeká těžké rozhodování, kde ušetřit, jak snížit náklady na energie a další výdaje. Ať už hovoříme o domácnostech nebo o firmách, všichni budeme potřebovat každou korunu. Proto jsem rád, že jsme se dokázali v tak složité době shodnout na solidním růstu mezd,“ uzavřel.

Zdroj zprávy: Třinecké železárny a.s.
Třinecké železárny