Ve dvou se to lépe táhne. PS pořídila druhé obráběcí centrum

pražské strojírny

Osmdesátitunové obráběcí centrum VHC 50-XTS od výrobce AXA už stojí na nově vybudovaném železobetonovém základu ve výrobní hale v Pražské strojírně. Jedná se již o druhý stroj tohoto typu, první byl pořízen v srpnu minulého roku. A protože se osvědčil, Pražská strojírna zakoupila obdobný stroj, ve strojírně nyní nazývaný jako AXA 2. Obráběcí centrum nahradilo zastaralý stroj FSQ 100. Předčí ho svou výkonností, proces výroby je až o polovinu rychlejší. Celková investice do nového stroje se překračuje 27 milionům korun.

PRAŽSKÁ STROJÍRNA AXA

Přípravy na přejímku nového obráběcího centra začaly už v březnu letošního roku. Jako první musel být demontován a odstraněn zastaralý stroj FSQ 100 umístěný naproti prvnímu obráběcímu centru AXA, aby se uvolnil prostor. Obě AXA zařízení byly umístěny naproti sobě účelně, aby si operátoři mohli při práci vzájemně pomáhat. Na celkové ploše 16×6 metrů byl vybudován masivní železobetonový podklad splňující požadavky dané výrobcem stroje. Vše bylo navrženo dle statického posudku kvůli obrovské hmotnosti zařízení.

PRAŽSKÁ STROJÍRNA AXA

„Mašina váží téměř 80 tun, přijela rozdělená na dva kusy na dvou podvalech kolem druhé ráno. První překážkou bylo vůbec dostat stroj přes hlavní bránu, řidič se musel složitě otáčet přes parkoviště před vjezdem do strojírny. Klobouk dolů, jak to zvládnul,“ popisuje Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.

PRAŽSKÁ STROJÍRNA AXA

Kolem deváté ráno byl stroj z podvalů přesunut pomocí dvou autojeřábů, každý o nosnosti až sto tun. Obě části byly pomocí vozíků a techniků AXA přesunuty až na železobetonový základ uvnitř výrobní haly. Pražská strojírna si od nového obráběcího centra slibuje výrazné zvýšení produktivity práce.

„Hlavním přínosem je zrychlení procesu výroby až o polovinu. Stroj je rozdělen na dvě nezávislé prostory, které umožňují v jedné části obrábět a v druhé části upínat další obrobek. Vše probíhá současně, takže nevznikají zbytečné prostoje,“ vysvětluje Robert Masarovič. Dvě prostory se mohou i spojit odstraněním přepážky, což umožňuje obrábění i větších kusů.

Strojírna si zařízení nechala speciálně upravit. Požadavkem bylo například zvýšení výkonu pohonu či úprava řídicího systému. Primární pracovní náplní nového obráběcího centra bude, stejně jako u starých vyřazených strojů, výroba tzv. „jazyků“ – součást tramvajových výhybek a bloků do blokových výměn. V portfoliu bude ale i mnoho dalších výrobků – kolejnice, bloky, dutiny blokové výměny a další. Výhodou nového stroje jsou i nižší nároky na reinvestice v budoucnosti.

PRAŽSKÁ STROJÍRNA AXA

Stroje budou fungovat v nepřetržitém provozu, a to i přes víkendy. Nyní nové zařízení čeká zkušební provoz po dobu šesti týdnů.

Zdroj zprávy: PRAŽSKÁ STROJÍRNA a.s.
pražská strojírna