VÍTKOVICE STEEL navzdory COVIDu zlepšily hospodářské výsledky

vítkovice steel

Ostravská společnost VÍTKOVICE STEEL dosáhla i přes potíže způsobené koronavirovou pandemií nejlepšího výsledku hospodaření za poslední 3 roky. Výsledkem je sice ztráta, ale provozní zisk EBITDA dosáhl nuly, což potvrzuje pozitivní trend provozní výkonnosti.

„Máme za sebou těžký rok, pandemie přinesla výzvy osobní, ale také obchodní. Poptávka po pleších klesla o více než 20 % a čelili jsme obrovskému tlaku levných dovozů z mimo-evropských zemí. Přes všechny komplikace se nám podařilo v roce 2020 opět vyrobit více než půl milionů tun výrobků a meziročně zlepšit výsledky hospodaření,“ uvedl Dmitrij Ščuka, generální ředitel a předseda představenstva společnosti VÍTKOVICE STEEL.

 

plechy vítkovice steel

Na počátku roku 2020 se trh s ocelí vyvíjel příznivě, i přes nastupující pandemii byla poptávka silná, především v oblasti plechů. Pak ale došlo k šíření nemoci a nuceným odstávkám výrob a následně k propadu poptávky. Díky silnější kontraktaci zakázek v prvních měsících roku se firmě ještě první pololetí dařilo držet výrobu a zároveň i hospodářské výsledky. Avšak totální ochlazení poptávky, které přišlo ve třetím kvartále, přineslo problémy s udržením výroby. Importy ze zemí mimo EU stlačily prodejní ceny plechů téměř na úroveň variabilních nákladů, proti čemuž není možné úspěšně bojovat a společnost zaznamenala značné ztráty. Celkově společnost VÍTKOVICE STEEL vykázala za rok 2020 ztrátu 267 milionů korun, ve srovnání s předchozími roky je však podstatně nižší (za r. 2019 480 mil. Kč) a potvrzuje návrat firmy k pozitivní provozní výkonnosti a profitabilitě.

vítkovice steel plechy

„Loňské tržby společnosti za prodej výrobků a služeb klesly o více než 20 procent na 6,5 mld. korun z 8,4 mld. korun v roce 2019, ale můžeme to považovat vzhledem k okolnostem za dobrý výsledek. Do zahraničí směřovalo 70 % prodaných výrobků, přičemž klíčovými trhy pro společnost byly země EU,“ doplnil Radek Strouhal, finanční ředitel a člen představenstva společnosti VÍTKOVICE STEEL. Firma vyrábí ocelové plechy, štětovnice a tvarové výpalky. Většina jejích produktů se uplatňuje ve stavebnictví a strojírenství.

V průběhu roku společnost i přes výše zmíněné faktory pokračovala v dlouhodobém rozvoji formou investic. Proběhly renovace jeřábů a jejich vybavení dálkovými ovladači, úspěšně bylo zavedeno značení plechů pomocí čarových kódů a automatické objednávání přeprav. Pokračovaly investice do zvýšení bezpečnosti práce zaměstnanců a do zlepšování pracovního prostředí, šlo například o rekonstrukce pracovních kabin a klidových místností. Postoupila také likvidace budov bývalé ocelárny.

vítkovice steel výpalky

Letošní rok považuje vedení společnosti také za mimořádný. „Oživení poptávky překonalo očekávání producentů a vytvořilo prostředí raketového růstu cen. Vzrostla však také cena vstupního materiálu – ocelových bram, a to až na trojnásobek loňských letních cen. Věřím ale, že turbulentní situaci zvládneme a své pozice na trzích posílíme. Pozitivní je pro nás prodloužení ochranných opatření EU na dovozy štětovnic. Děkuji ministerstvu průmyslu za to, že ve složité situaci podrželo české oceláře. Pomohlo by nám ještě dořešení letitého sporu o nepřidělené emisní povolenky,“ konstatoval Dmitrij Ščuka.

VÍTKOVICE STEEL, a. s. jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli, největším výrobcem ocelových plechů v České republice a jediným výrobcem tzv. štětovnic v ČR. Společnost vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Zaměstnává téměř 900 lidí.

Zdroj zprávy: VÍTKOVICE STEEL, a.s.
VÍTKOVICE STEEL, a.s.