Vláda bude pracovat na řešení pro Sokolovskou uhelnou a na dalším urychlení silničních staveb

MPO logo

Řešení pro Sokolovskou uhelnou, dotace pro obce i urychlení silničních staveb a oprav silnic a dálnic – taková byla hlavní témata, o kterých přijeli do Karlovarského kraje jednat členové vlády – premiér Andrej Babiš, vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Na návštěvě regionu 4. června 2020 je doprovázel hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis a další zástupci vedení kraje.

Během setkání s představiteli společnosti Sokolovská uhelná došlo k vytvoření společné krizové skupiny, která se v příštích dnech bude zabývat možnostmi pomoci státu při transformaci společnosti. Firma se chystá během července zastavit provoz plynárenské části provozu ve Vřesové a propustit okolo 800 lidí. „Je to složitý problém. Od Sokolovské uhelné máme analýzy a čísla, která nyní vyhodnotíme. Zasednou i pracovní skupiny. Času je opravdu málo. Variant moc není a vláda musí prověřit, jestli a jak může pomoct, i v Bruselu,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jde na Sokolovsku o hlubší problém, který má dvě části. “Jednak transformaci Sokolovské uhelné a dále zásobování teplem jako součást moderního teplárenství. Musí se to řešit rychle, proto dnes vznikla krizová skupina, která se sejde už příští týden,” řekl Karel Havlíček a dodal: “Na stůl se dají všechna čísla. Mimo jiné to, jak dlouho bude transformace trvat, kolik bude třeba pracovníků i co se dá dělat s emisními povolenkami, jejichž cena drtí řadu firem v celé Evropě.” Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová rovněž připomněla, že se nezaměstnanost v Karlovarském kraji v květnu dostala na 4,9 procenta, na Sokolovsku ale byla ještě vyšší, 5,6 procenta.

Členové vlády se také setkali v Sokolově se starosty měst a obcí Sokolovska. Ti se už před časem obrátili na vedení státu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s propadem daňových příjmů kvůli kompenzačním bonusům, z nichž jdou peníze OSVČ a malým společnostem, a na kterých se podílejí kromě státu kraje a obce. Premiér je ujistil, že s nimi dále bude vláda debatovat a chce jim vyjít vstříc například i tím, že projekty, jež má ve svém zásobníku Ministerstvo pro místní rozvoj, a u nichž se nepočítalo s financováním, nakonec požadované dotace dostanou. Setkání se účastnila také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Poslední zastávka pracovní návštěvy premiéra byl nový obchvat silnice I/21 v úseku Trstěnice–Drmoul na Chebsku, který se ve čtvrtek 4. června konečně otevřel. Po dlouhých desítkách let tak zmizela nejen takzvaná „křižovatka smrti“, kde docházelo k častým dopravním nehodám, ale oddychli si zejména obyvatelé obce Drmoul, kudy za den projelo až 12 tisíc vozidel. Premiér Andrej Babiš při oficiálním zprovoznění obchvatu uvedl, že podle něj je největším problémem Karlovarského kraje nedokončená dálnice D6, kde se nyní pracuje na třech nových úsecích.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR