Vláda chce jít s úsporami energií příkladem. Projednala manuál, který poradí, jak na to

Vláda projednala manuál, který má orgánům státní správy sloužit jako návod, jak dosáhnout snížení spotřeby energií. Manuál vychází z opatření, která již na začátku letošního roku přijalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Resort díky tomu během letošní topné sezóny dosáhl v hlavní budově Na Františku úspor cca 24 procent u plynu a 20 procent u elektřiny. MPO chystá i další návody pro firmy a domácnosti.

„Čím méně energií z Ruska spotřebujeme, tím méně jich odtud musíme dovézt. Už nyní je proto vhodná doba se co nejvíce soustředit na dobrovolné, individuální úspory energií. Říkám to už od března, ze začátku se mi mnozí vysmívali, ale dnes se právě úspory staly jedním z hlavních témat po celé Evropě. Energetické úspory jsou tou nejlepší zbraní v naší energetické válce proti Putinovi. A je nejvyšší čas tuto zbraň naplno používat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Leták úspory

Téměř 15 procent zemního plynu se v České republice spotřebovává na výrobu elektřiny. „Šetření elektřinou proto pomáhá i snižovat spotřebu plynu, v jehož dovozu jsme téměř naprosto závislí na Rusku,“ říká ministr Síkela a dodává: „K boji za energetickou nezávislost se může přidat úplně každý, větší změny začínají u jednotlivců. Šetřit energií se dá i bez velkých investic. Můžeme začít tím, že nebudeme zbytečně přetápět kanceláře, každý stupeň dolů ušetří 5-10 % nákladů na energie. Pomůže nám k tomu, kdy po odchodu z práce vypneme počítač nebo místo výtahu půjdeme po schodech.”

Pohotovostní režim zodpovídá za 3-10 % spotřeby energie, je tedy třeba zhasínat světla a spotřebiče vypínat. LED žárovky využívají až o 90 % méně energie. Vhodnou dlouhodobou prevencí může být i pořízení pohybových čidel. Základem efektivního letního chlazení je vhodné zastínění oken a zároveň by nemělo docházet k nadměrnému ochlazování místností. Ideální, jak z hlediska energetického, tak ze zdravotního, je udržovat rozdíl mezi teplotou chlazeného interiéru a okolí budovy v rozmezí do 5 °C.

V manuálu jsou i informace o tzv. energetickém managementu – systému hospodaření s energií. Zavedením procesů a toků informací lze kontinuálně sledovat spotřebu energie, vyhodnocovat ji a následně navrhovat a realizovat energeticky úsporná opatření. Jedná se tak o dlouhodobé opatření, které přináší úspory každý rok. Na energetický management si lze požádat o dotaci z programu EFEKT.

Komplexní renovací budov zahrnující zejména zateplení obálky, výměnu oken, instalace moderního zdroje vytápění lze dosáhnout snížení ročních nákladů na provoz až o 50 %. V manuálu nechybí kontakty na konzultační střediska EKIS, která jsou po celé republice a poskytují konzultace zdarma, využít se dají i online. Experti z oblasti energetiky poradí od výběru úsporného osvětlení, přes správné vytápění, plánování rekonstrukce až po velké projekty energeticky úsporných staveb. Pomohou také s dotacemi, tvorbou dotační žádosti i další administrativou pro získání dotace. Manuál dále přináší přehled dotačních programů, pro organizační složky státu je připravena podpora z Národního plánu obnovy, o dotaci na novou výstavbu a na rekonstrukce technického zázemí je možné žádat v rámci Operačního programu životního prostředí.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo