Vláda schválila mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci mezi Českem a Katarem

Spolupráce v oblasti energetiky a nové obchodní příležitosti pro české exportéry v Kataru. Vláda schválila dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dohodu podepíše při příležitosti oficiální návštěvy katarského emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního a ministerské delegace v České republice.

katar

 

„Dohoda navazuje na mou červnovou návštěvu v Dauhá a představuje důležitý krok k dalšímu posílení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Katarem. Tento trh je pro nás důležitý nejenom z hlediska diverzifikace dovozu plynu do Evropy, ale i jako perspektivní alternativa pro český vývoz mimo Evropskou unii. Již nyní probíhají jednání mezi společností ČEZ a katarským státním podnikem Qatar Energy a plánuje se otevření zahraniční kanceláře CzechTrade v Dauhá,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Dohodu ministr podepíše příští středu na Pražském hradě s katarským ministrem obchodu a průmyslu šejkem Mohammedem Al-Tháním.

Podpis dohody povede k efektivnějšímu prosazování zájmů českých exportérů a investorů na tamním trhu. Vznikne mezivládní smíšená komise, která bude rozvíjet spolupráci na společných projektech, přičemž mezi hlavní oblasti zájmu budou patřit zejména energetické strojírenství, automobilový průmysl, zdravotnická technika, ICT, technologie smart cities a také turistický ruch včetně lázeňství. Smíšená komise bude zasedat na jaře v příštím roce.

V posledních deseti letech česko-katarská obchodní výměna vzrostla čtyřnásobně a v roce 2021 dosáhla 2,9 miliard korun. V současné době je Katar čtvrtý nejdůležitější trh pro český export na Blízkém východě. Nedávno byl v Dauhá otevřen Zastupitelský úřad České republiky.

ADK

Reklama

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo