Vládní pomoc podnikatelům postiženým koronavirem se zjednoduší a zvýší

úřad vlády čr

Záměr Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstva financí (MF) na změnu covid pomoci pro firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) schválila vláda.Mimo jiné se zvýší kompenzační bonus, prodlouží se program Antivirus, zavede se příspěvek 370 Kč pro lidi v karanténě a všechny specializované covid dotační programy se sloučí do jednoho. Změny by se měly týkat období od 1. února 2021, a to všech firem a OSVČ, kterým klesly tržby minimálně o 50 %. Návrhem se bude v nejbližších dnech zabývat Parlament.

financování

„Rozhodli jsme se podporu pro podnikatele zjednodušit tak, aby se týkala prakticky všech firem a OSVČ. Dosavadní specializované covid programy se převedou pod jeden. V něm se zaměstnavatelům ve všech oborech s poklesem tržeb minimálně o 50 % bude poskytovat podpora ve výši 500 Kč na jednoho zaměstnance a den bez ohledu na to, zda mají provozovny uzavřené či nikoliv,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

„Také se zdvojnásobí kompenzační bonus, místo současných 500 Kč půjde o 1 000 Kč denně. S tím, že podmínkou pro to, aby ho OSVČ mohla dostat, bude rovněž pokles tržeb minimálně o 50 %. Nový systém přinese nejen rychlejší pomoc těm, kteří ji skutečně potřebují, ale hlavně více peněz pro poškozené živnostníky a podnikatele,“ říká vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová.

Podpora ze současných specializovaných COVID programů jako je třeba COVID – Ubytování či COVID – Nájemné se bude poskytovat nejdéle za období do 31. ledna 2021. Počínaje dobou od 1. února 2021 by se už měla poskytovat z jednoho plošného programu, vedle kterého bude dál existovat kompenzační bonus pro OSVČ, a to v nové podobě, program Antivirus a nově také příspěvek 370 Kč pro lidi v karanténě. Kompenzaci budou poskytovat:

  • Ministerstvo financí: nový kompenzační bonus pro OSVČ – půjde o 1 000 Kč místo současných 500 Kč. Podmínky získání budou významně volnější než dosud.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí: program Antivirus – tato současná podpora zaměstnavatelů, kterým se poskytuje náhrada mzdy, bude dál pokračovat.
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu: plošný kompenzační program – do jednoho se v něm sloučí dosavadní specializované covid dotační programy, podpora se bude týkat zaměstnavatelů s poklesem tržeb minimálně o 50 % a bude se poskytovat ve výši 500 Kč za jednoho zaměstnance včetně tzv. spolupracující OSVČ za den.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo</p