Vodní elektrárna Střekov se v sobotu 25.3. otevře veřejnosti; v dalších letech ji čeká modernizace
Největší vodní elektrárna na Labi otevře své brány zájemcům o exkurzi u příležitosti Světového dne vody (22.3.). Stane se tak v sobotu 25. března od 10 do 16 hodin. Návštěvníci se budou moci podívat do všech jejích důležitých vnitřních i venkovních částí. Elektrárna loni vyrobila takové množství elektřiny, které by pokrylo roční spotřebu více než 27 tisíc domácností v krajské metropoli. Do roku 2030 čeká všechna tři soustrojí střekovské elektrárny komplexní obnova, její efektivita se tak zvýší o 10 %, čímž ušetří při výrobě elektřiny miliony kubíků vody. Na Labi ČEZ provozuje celkem 7 vodních elektráren.
Lidé se mohou těšit na prohlídku velína, odkud můžeme podle potřeby celou elektrárnu ovládat. Dostanou se i do srdce elektrárny – strojovny s průřezovým pohledem do jednotlivých poschodí každého ze tří soustrojí. Ve venkovním areálu si prohlédnou například stroj na čištění jemných česlic nebo venkovní rozvodnu, z níž je po transformaci vyváděn výkon do distribuční sítě,“ láká fanoušky energetiky předák ze střekovské elektrárny Milan Machata. Pro návštěvníky půjde o jednu z letošních možností vidět během dne otevřených dveří zařízení elektrárny ještě v současné podobě.
V následujících letech totiž čeká všechna tři střekovská soustrojí postupná komplexní modernizace podobná těm, kterými procházejí velké vodní elektrárny ČEZ na Vltavě.
„Další fungování Střekova v éře decentralizované a dekarbonizované energetiky si totiž vyžádá investice do zvýšení spolehlivosti a účinnosti všech tří soustrojí. Většina jejich hlavních prvků bude při modernizacích vyměněna. Týká se to turbíny a její regulace, rotoru a statoru generátoru, ovládací hydrauliky nebo řídicího systému. Počítáme se zvýšením výkonu elektrárny i zvýšením účinnosti až o deset procent. Ekologičtěji fungující střekovská elektrárna tak bude k výrobě stejného množství elektřiny potřebovat o miliony kubíků vody méně,“ vysvětluje přínos modernizace ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Podle jeho dalších slov české řeky a vodní plochy už nenabízejí příliš mnoho míst pro nové střední a větší vodní elektrárny. Skupina ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu stávajících zdrojů, v 11 krajích ČR provozuje 7 velkých a 25 malých vodních elektráren. Za posledních 15 let investovala asi 3,5 mld. Kč, opravené vodní bloky mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany.
Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře. Střekovské Masarykovo zdymadlo je technickou památkou ČR, přičemž vytváří jezero o délce 19,5 km a zadržuje 16 milionů kubíků vody. Jeho součástí je elektrárna, která zahájila svůj provoz v roce 1936, téměř souběžně s konstrukčně podobným vodním dílem Vrané nad Vltavou. Instalovaný výkon elektrárny činí 19,5 MW a bezemisní energii z vody tu vyrábí trojice vertikálních Kaplanových turbín. Ročně dodá do sítě tolik elektřiny, kolik by stačilo k pokrytí spotřeby asi 27 tisíc domácností, tedy například měst Litvínova nebo Litoměřic. Vedle dodávky elektrické energie zajišťuje přehrada také potřebnou hloubku řeky a vyhovující podmínky pro lodní dopravu. Díky rybímu přechodu umožňuje rovněž bezpečnou migraci ryb. Jak zdymadlo, tak i rybí přechod spravuje Povodí Labe.
Ekologická energetika na jedné řece aneb ČEZ na Labi provozuje celkem 7 moderních vodních elektráren o celkovém výkonu 33 MW…
Vodní elektrárna; Výkon; Datum zprovoznění;
Les Království, 2 x 1,105 MW 1923, (modernizace 2006)
Předměřice n/L,1 x 2,6 MW 1953, (modernizace 2009)
Hradec Králové (Hučák), 3 x 0,25 MW, 1926 (modernizace 2019)
Pardubice, 1 x 1,998 1978, (modernizace 2012)
Přelouč, 2 x 0,68, + 2 x 0,49 MW, 1927 (modernizace 2005)
Obříství, 2 x 1,679 MW,1995 (modernizace 2007)
Střekov, 3 x 6,5 MW 1936, (modernizace 2002-06)
České řeky a vodní plochy už nenabízejí příliš mnoho míst pro nové střední a větší vodní elektrárny. Skupina ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu stávajících zdrojů, v 11 krajích ČR provozuje 7 velkých a 25 malých vodních elektráren. Za posledních 15 let investovala asi 3,5 mld. Kč, opravené vodní bloky mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany.
Podívejte se, jak vypadají a fungují vodní elektrárny ČEZ. Více o vodních elektrárnách ČEZ v ČR tady.
Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.