VŠB-TUO organizuje Soutěž Zlepši si techniku už deset let

zlepši si techniku všb

Soutěž mladých popularizátorů vědy a techniky letos slaví již deset let! Její finále proběhne tento čtvrtek 21. dubna 2023 v Univerzitní aule VŠB – Technické univerzity Ostrava. Do soutěže se přihlásilo 75 žáků a žákyň ze šesti základních a středních škol v Ostravě a okolí.

Soutěže jednotlivců a týmů se děti mohly účastnit ve dvou kategoriích. Oborná porota se skládá ze čtyř pedagogů VŠB-TUO, odborníků na matematiku, fyziku, chemii a techniku. Letos do ní poprvé zasedl také student naší univerzity, který se zúčastnil jednoho z prvních ročníků oblíbené soutěže jako soutěžící. Pracoviště popularizace přijalo do soutěže také 13 videí.

zlepši si techniku

Úkolem žáků a studentů je vysvětlit publiku jakékoliv téma z přírodních věd a techniky. „Na vystoupení mají prezentující čtyři minuty a je jen na nich, jak jej pojmou. Většina volí pokus či názorný výklad, popis exponátu nebo představení svého vynálezu. Řešení dětí a juniorů bývá mnohdy velmi originální,“ vysvětluje Jarmila Černá z týmu popularizace. Soutěžící rozebírají technická, fyzikální i biologicko-chemická témata.

zlepši si techniku všb

Odborná porota hodnotí celkový dojem, kvalitu vysvětlení tématu, originální přístup a schopnost zaujmout publikum. Vedle této soutěže organizuje tým popularizace VŠB-TUO také Junior univerzitu a další programy pro školy. Aktivity VŠB-TUO učitelé středních a základních škol vítají, jsou pro jejich žáky motivací a kvalitním doplněním výuky. Velký zájem o programy mají nejen školy v Moravskoslezském kraji, ale také mimo něj.

Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava
všb