VŠB-TUO poprvé pronikla do prestižního Šanghajského žebříčku
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava se poprvé umístila v prestižním mezinárodním hodnocení vysokých škol Academic Ranking of World Universities, známém také jako Šanghajský žebříček. V hodnocení, které se soustředí především na vědecké a výzkumné výsledky univerzit, se v letošním vydání nachází na 901. až 1000. místě. Z tuzemských univerzit jich v žebříčku figuruje sedm.
„Už jen dostat se do tohoto žebříčku, který vybírá tisícovku nejlepších vysokých škol na světě a spolu s THE World University Rankings a QS World University Rankings patří k nejprestižnějším, je úspěch. Systematicky pracujeme na tom, abychom se v těchto hodnoceních posouvali nahoru, klademe větší důraz na kvalitu našich publikačních výstupů a věříme, že tento posun může napomoci například také při získávání zahraničních zájemců o studium,“ uvedla prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová.
Žebříček ARWU je nejstarším mezinárodním žebříčkem vysokých škol na světě. Poprvé byl publikován v roce 2003 na Šanghajské univerzitě, od roku 2009 ho zpracovává společnost Shanghai Ranking Consultancy. Zaměřuje se zejména na vědu a výzkum institucí, které hodnotí podle šesti kritérií. Mezi ně patří například počet článků publikovaných ve špičkových odborných časopisech Nature a Science, citační ohlas publikací, počet absolventů, kteří získali Nobelovu cenu nebo Fieldsovu medaili. Sleduje také zaměstnance univerzit s podobným oceněním a hodnotí i počet pracovníků, již se dostali na seznam nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers.
V tuzemsku je nejlepší Univerzita Karlova
Česká republika má v tisícovce nejlepších vysokých škol sedm zástupců. Nejlépe si vede Univerzita Karlova (201.- 300.) následovaná Masarykovou univerzitou (601.- 700.). Meziročně si polepšilo Vysoké učení technické v Brně, které loni v žebříčku nefigurovalo, letos se však s Univerzitou Palackého v Olomouci dělí v tuzemském srovnání o třetí pozici (701.- 800. místo ve světě). V rankingu nechybí ani České vysoké učení technické a Česká zemědělská univerzita v Praze (801. – 900.). Ve srovnání s minulým rokem se do Šanghajského žebříčku nedostaly Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
Žebříček vede Harvard University
Celkové prvenství patří již tradičně Harvard University a překvapením není ani druhé místo pro Stanford University a třetí pro University of Cambridge. Rovněž zbylá místa v první desítce obsadily instituce z USA a Velké Británie. Celkové výsledky jsou dostupné na https://www.shanghairanking.com/rankings/arwu/2021.
Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava