Výhra pro české firmy. Investiční pobídky zásadně mění pravidla!
O investiční pobídky se budou moct nově ucházet jen firmy, které prokazatelně investují peníze na vývoj a spolupracují s univerzitou nebo výzkumnou organizací. Vláda tak vyhověla Hospodářské komoře České republiky, která dlouhodobě apelovala na stát, aby přestal investičními pobídkami podporovat výrobu s nízkou přidanou hodnotou.
Celkové zaměření novely zákona o investičních pobídkách, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman, vítá 70 % českých firem, které podle šetření Hospodářské komory v minulých letech měly zásadní výhrady proti rutinnímu používání investičních pobídek. Firmy totiž investiční pobídky považují za zbytečné pokřivení trhu a nepřijatelné zasahování státu do férového podnikatelského prostředí. Prostřednictvím Hospodářské komory proto požadovaly, aby stát investiční pobídky poskytoval jen ve výjimečných případech, převážně ale pro investice s mimořádnou přidanou hodnotou.
„Podnikatelé si také dosud stěžovali, že čerpání investičních pobídek způsobuje problémy s přetahováním zaměstnanců a komplikuje vztahy s odběrateli i dodavateli. Velká část českých firem přitom dokáže akceptovat pobídky s mimořádnou přidanou hodnotou kvůli přilákání zahraničních a povzbuzení domácích podnikatelů přicházejících s určitým žádoucím produktem či výrobním procesem, například v oblasti high-tech technologií,“ poznamenal viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář. „Tlak na vládu zásadně zvýšil poslední sněm Hospodářské komory. Následná naše jednání s ministerstvem průmyslu a CzechInvestem pak vyústila v nynější podobu zákona,“ upřesnil.
Hospodářská komora České republiky zároveň požadovala, aby sami podnikatelé měli vliv na kritéria, podle kterých bude vláda rozhodovat o tom, komu investiční pobídku udělí. Proto žádala, aby při monitoringu fungování zvolených parametrů a jejich průběžném nastavování hrály významnou roli i podnikatelské reprezentace. Takový návrh byl ale v Poslanecké sněmovně zamítnut. Hospodářská komora je tak alespoň připravena se co nejaktivněji zapojovat do legislativního procesu při budoucích úpravách prováděcích předpisů ke schválené novele zákona.
Zdroj zprávy je zde.