Výroční obchodní výsledky firmy BOSCH v ČR za rok 2020

Bosch

Společnost Bosch, přední světový dodavatel technologií a služeb, dosáhla v České republice ve finančním roce 2020 konsolidovaný obrat ve výši 19,7 miliardy Kč (745 miliónů eur), což meziročně znamená pokles 3,7 procenta (6,5 procenta v eurech). Celkový obrat českých společností Bosch Group včetně prodejů nekonsolidovaných společností a interních dodávek přidruženým společnostem dosáhl téměř 46,3 miliardy Kč (1,8 miliardy eur) a meziročně poklesl o 10 procent.

bosch

“Pandemie naše podnikání ovlivnila, zejména výrobní závody automobilové techniky. V první polovině roku jsme se potýkali se značným poklesem zakázek. Oživení v druhé polovině nemohlo výpadek plně kompenzovat. Přesto výsledek předčil naše očekávání,“ řekl Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v České republice. “Díky různým úpravám pracovní doby, pracovním kontům a podpoře z vládního programu Antivirus se společnost vyhnula propouštění. Počínaje druhým pololetím roku 2020 naopak zaměstnance stále hledáme – ať už do výroby nebo na kvalifikované pozice ve vývoji,“ dodal.

Divizím Elektrické nářadí a BSH domácí spotřebiče se naopak vedlo lépe než v předchozím roce. Navzdory přetrvávajícím nejistotám souvisejícím s pandemií koronaviru a dopady nedostatku polovodičů společnost Bosch očekává, že v České republice dosáhne oproti předchozímu roku v roce 2021 lepšího výsledku.

Investice dosáhly v roce 2020 téměř 838 milionů Kč (32 miliónů eur). Nejvíce se investovalo do moderních výrobních technologií, automatizace a digitalizace. Celkově firma v letech 2015 až 2020 v České republice investovala přibližně 13,3 miliardy Kč (517 milionů eur). Počet zaměstnanců působících v šesti entitách Bosch v České republice byl k 31. prosinci 2020 přibližně 8 000, z toho téměř 800 pracuje ve vývoji.

bosch

Bosch dosáhl uhlíkové neutrality, včetně českých poboček
Společnost Bosch prosazuje své vlastní cíle v oblasti klimatu, jak bylo plánováno, a na jaře 2020 dosáhla významného milníku, klimatické neutrality ve svých více než 400 pobočkách po celém světě. To již potvrdily nezávislé testy. Výsledkem je, že Bosch je první světovou průmyslovou společností, jejíž vlastní pobočky nezanechávají uhlíkovou stopu – to zahrnuje i závody v České republice. Dosáhly toho investicemi do technologií s vyšší energetickou účinností, nákupem zelené energie a rozšířením své vlastní výroby obnovitelné energie. Nevyhnutelné emise CO2 kompenzujeme nákupem emisních povolenek (carbon credits). Například v jihlavském závodě šetří využitím odpadního tepla 5 900 MWh ročně. Bosch si rovněž klade za cíl snížit emise CO₂ v celém svém hodnotovém řetězci, od dodavatelů po zákazníky, o 15 procent do roku 2030 oproti jejich úrovni roku 2018, snížení o 67 milionů metrických tun emisí oxidu uhličitého.

Vývoj v obchodních oblastech společnost Bosch
Obchodní oblast Mobility Solutions tvoří hlavní část obratu a zaměstnanosti Bosch v České republice. V roce 2020 oblast postihla pandemie koronaviru a s ní související opatření. Přesto jihlavský a českobudějovický závod společnosti Bosch nadále rozšiřují své kompetence a konkurenceschopnost zaváděním digitalizace a automatizace do svých procesů, jako jsou projekty využívající velké množství dat, monitorování v reálném čase, rozšířená realita a 3D tisk. V Českých Budějovicích rozšiřuje společnost své kompetence v rámci vodíkové strategie Bosch. Nově se zaměřuje na vývoj palivového článku, ve kterém se z vodíku vyrábí elektrická energie, a na přípravu vody pro výrobu vodíku. Do konce roku 2021 bude na těchto projektech pracovat několik desítek vývojářů. Celkem jich zaměstnává českobudějovické R&D centrum 650. Koncem roku 2020 byla zahájena výstavba nové budovy vývoje a laboratoří. V Jihlavě Bosch dlouhodobě investuje do digitalizace a automatizace výroby a logistiky. V roce 2020 realizoval také modernizaci a přestavbu montážních linek na výrobu vysokotlakých čerpadel a svařovaných railů. Jihlavský vývojářský tým se rozrostl na téměř 150 inženýrů a techniků. Přebírá zodpovědnost za další nové produkty v rámci mezinárodní vývojové sítě a odpovídá za dlouhodobé zkoušky systému a komponent Common Rail. Obchodní divize Automotive Aftermarket zajišťuje v ČR náhradní díly Bosch pro servisy a koncové zákazníky. Její největší nezávislá síť autoservisů na světě Bosch Car Service, která čítá v České republice 85 autoservisů, oslaví v roce 2021 stoleté výročí svého založení. Bosch zaručuje autoservisům sítě Bosch Car Service přímý přístup k nejnovějším technologiím a produktům v oblasti mobility. Divize také zareagovala na rostoucí oblibu elektrokol posílením technické podpory a školení cyklocenter prodávajících elektrola vybavená systémem Bosch.

Obchodní oblast Průmyslová technika zastoupená divizí Bosch Rexroth zaznamenala dopady koronavirové pandemie a rok 2020 zakončila s poklesem obratu oproti roku 2019. Nadále probíhal projekt certifikace distributorů a partnerů, jak v oblasti automatizace, tak v oblasti průmyslové a mobilní hydrauliky. V oblasti velkých projektů započala realizace hydraulických systémů pro slovenské Vodní dílo Gabčíkovo a další fáze projektu jevištních technologií pro zaoceánské lodě Aida a Costa. V roce 2020 oslavila společnost Bosch Rexroth 30 let na českém trhu.

Obchodní oblast Energetika a technika budov je v České republice zastoupena dvěma divizemi. Divize Termotechnika v České republice udržela v roce 2020 dobrý výkon ve všech tržních segmentech: rezidenčním, komerčním podnikovém i průmyslovém. Nadále stoupá prodej tepelných čerpadel. Na trh byla uvedena nová tepelná čerpadla vzduch/voda a plynové kondenzační kotle. Zefektivnění práce při servisu zařízení zvyšují nové mobilní aplikace. Výrobní závod v Krnově, kde se vyrábí mimo jiné elektrokotle, započal rekonstrukci prostor a zaměřuje se na změnu výrobního programu. Divize Building Technologies zaznamenala v roce 2020 výrazný pokles způsobený pandemií koronaviru. Řada velkých projektů byla pozastavena z důvodu přehodnocování investic nebo nedostatku pracovních sil na straně zákazníků. Na oživení trhu se divize usilovně připravuje a v loňském roce uvedla na trh hned několik novinek: systém Inteox (otevřená kamerová platforma umožňující uživatelům využívat vestavěnou umělou inteligenci), systém Praesensa (systém veřejného ozvučení a hlasového alarmu) a Avenar (systém požárního alarmu videodetekcí).

Oblast Spotřebního zboží dosáhla v roce 2020 velmi dobrých výsledků. U obou divizí – Elektrického nářadí a BSH domácích spotřebičů – dominoval online prodej. Došlo k nárůstu obratu a tržního podílu. V divizi Elektrické nářadí rostl prodej akumulátorového nářadí. Nárůst podpořila například 18V akumulátorová aliance napříč výrobci jak profesionálního, tak i kutilského nářadí a zahradní techniky. Na trh byla uvedena řada BITURBO, akumulátorové nářadí, které díky novým akumulátorům ProCORE odpovídá svým výkonem kabelovému nářadí. Pražské školicí středisko bylo otevřeno veřejnosti a nabízí individuální nebo profesně orientovaná školení. Digitální ekosystém divize BSH domácí spotřebiče Home Connect založený na Internetu věcí se stává dostupnějším a je jím vybaveno stále více domácích spotřebičů Bosch. Díky této technologii mohou zákazníci snadno a pohodlně kontrolovat a ovládat všechny zapojené spotřebiče Bosch v domácnosti ze svého mobilního telefonu, tabletu, chytrých hodinek nebo pomocí hlasových asistentů, což přináší ještě větší možnosti a komfort.

Bosch Group: Výhled na rok 2021 a strategické směřování
Skupina Bosch dosáhla v roce 2020 celosvětově pozitivního výsledku navzdory pandemii koronaviru a úspěšně zahájila první čtvrtletí roku 2021. „Bosch prošel prvním rokem pandemie koronavirů dobře,“ řekl Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch. Společnost však očekává další náročný rok, především kvůli pokračujícím pandemickým rizikům. Aby společnost Bosch rozvinula nové obchodní příležitosti na základě velkých technologických a ekologických změn, ke kterým v současnosti dochází, kombinuje Internet věcí (IoT) s umělou inteligencí (AI) a soustředí se na elektromobilitu. „Jsme jedním z vítězů v přechodu na elektromobilitu a významně rozšiřujeme náš softwarový byznys ve spojení s umělou inteligencí,“ řekl Denner.
Globální úsilí v boji proti změně klimatu zvyšuje elektrifikace a zelený vodík. Elektrifikace nabízí společnosti Bosch nové příležitosti v několika oblastech podnikání, protože vyžaduje řešení nejen pro elektrický pohon v automobilech, ale také pro elektrické vytápění budov. V technologii hnacího ústrojí se elektromobilita prosazuje jako hlavní obor podnikání společnosti Bosch. Palivové články přeměňují vodík na elektřinu a společnost Bosch vyvíjí stacionární i mobilní řešení palivových článků. V letech 2021 až 2024 plánuje společnost Bosch investovat miliardu eur do technologie palivových článků.

Zdroj zprávy: BOSCH