Vysoká pec „dvojka“ v LIBERTY Ostrava je po opravách znovu v provozu

Po téměř čtyřměsíční odstávce LIBERTY Ostrava zafoukala vysokou pec č. 2., která už v huti slouží téměř 70 let. V době odstávky se na peci provedly opravy za více než 44 milionů korun.

„Dočasná odstávka pece nám umožnila pružně zareagovat na výrazné ochlazení poptávky v důsledku pandemie koronaviru a snížit skladové zásoby polotovarů, připravené na zahájení stavební sezony. Těší mě, že se nám povedlo uskutečnit všechny plánované opravy a splnit příslib spuštění pece do konce srpna. To je důkazem, že jsme schopni přizpůsobit své fungování situaci na trhu,” řekl Pascal Genest, generální ředitel LIBERTY Ostrava.

liberty

Po vychladnutí pece, které trvalo 40 dnů, protože vnitřní teplota za provozu dosahuje až 2 300 °C, byly zahájeny rozsáhlé opravy. Jejich součástí byla mimo jiné výměna chladicího potrubí a modernizace systému chlazení pece, dále se opravily ohřívače vzduchu, sazebny, skipové dráhy a prašník. Na opravách se spolu s LIBERTY Ostrava a její dceřinou společností LIBERTY Engineering Products Ostrava podílely také firmy z regionu jako například KADAMO, Hutní montáže Slovakia a Speciální výškové práce – Roland Babka.

liberty

Podle staré hutnické tradice zapálil vrchní tavič hořáky pece fakulí s ohněm z jiné vysoké pece. „První odpich surového železa bude následovat přibližně 20 hodinách, ale než pec vyrobí železo, které se bude moci začít používat k výrobě oceli, bude trvat ještě několik dní,“ vysvětlil Václav Habura, ředitel pro výrobu v LIBERTY Ostrava.

liberty

Vysoká pec č. 2, která je vysoká 35 metrů a jejíž konstrukce měří 70 metrů, byla poprvé slavnostně zapálena 1. října 1952. Umí vyrobit až 3200 tun surového železa denně.

Zdroj zprávy: Liberty Ostrava

PhDr. BARBORA ČERNÁ DVOŘÁKOVÁ, MBA