Výstava ROBOT2020 je prodloužena do 1. srpna 2021

robot 2020

Technické muzeum v Brně dnes, 12. 5., znovu otevírá pro své návštěvníky expozice a výstavy. Na návštěvníky čeká 17 stálých expozic a dva výstavní projekty, které pro nepříznivou epidemiologickou situaci měli možnost navštívit jen krátce, pouhých deset dnů po jejich otevření.

Nezpochybnitelným tahákem je výstava ROBOT2020 – unikátní výstavní projekt, který vzdává hold Čapkovu vizionářství, je nejen výstavou, ale také komplexním výletem do historie, literární, výtvarné a filmové fantazie, techniky a robotické technologie. Exponáty, které jsou součástí výstavy ROBOT2020, putovaly do brněnského technického muzea z nejrůznějších částí světa a podílelo se na ní více než padesát soukromých firem, vysokoškolských pracovišť, kulturních institucí, umělců, sběratelů a kreativců. Vlastním autorským projektem se na této výstavě podepsal například i jeden z nejdéle působících umělců na české hiphopové scéně, Vladimir 518, jsou zde zastoupena díla výtvarníků jako Krištof Kintera nebo Jaroslav Róna. Největší výrobci robotické techniky poskytli své technologie pro invenční exponáty vyrobené na vysokoškolských pracovištích přímo pro tuto výstavu. Invaze robotů v brněnském technickém muzeu čeká na své návštěvníky již od prosince 2020. Výstava ROBOT2020 měla trvat do konce května letošního roku, organizátorům se však podařil téměř nadlidský výkon v jednání o jejím prodloužení. Termín trvání výstavy je omezen zápůjčkami, na které čekají další kulturní instituce v zahraničí, ostatní roboty se musí vrátit zpátky do průmyslu a výroby.

„Jedná se o největší, nejrozsáhlejší a také nejdražší výstavní projekt v celé šedesátileté historii Technického muzea v Brně. O to více tragické pro nás všechny bylo to, že byl realizován v době největších restrikcí v návaznosti na několikaměsíční epidemiologická opatření. Vyžádala si nejen změny ve scénáři, ale i v konceptu celé výstavy, která měla být maximálně interaktivní. Náš velký dík patří firmám, které souhlasily s prodloužením zápůjček robotických technologií až do konce července, abychom mohli celý projekt alespoň o dva měsíce prodloužit a měli možnost návštěvníkům výstavu nakonec představit téměř v celém původním rozsahu,“ přibližuje Klára Šikulová, kurátorka a garantka výstavy ROBOT2020.

Zdroj zprávy: TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ