Výstava vynálezů v Třinci

Celou řadu zajímavých vynálezů z několika zemí světa si na jednom místě ve WERK ARENĚ ve dnech 16. a 17. června budou moci zblízka prohlédnout zájemci o vědu a nejen oni.
Mezinárodní výstavu nových technologií a technického pokroku připravují ve spolupráci s Českou hutnickou společností (ČHS) Třinecké železárny (TŽ). Akce nazvaná INVENT ARENA je jedna z výstav pod patronací Mezinárodní federace vynálezců a zlepšovatelů (IFIA).
A je opravdu na co se těšit, neboť své nové nápady přijedou prezentovat jak zástupci univerzit, výzkumných ústavů i firem, a to z oblasti medicíny, technologií ve vojenském průmyslu, potravinářství, hutnictví a dalších oborů lidské činnosti.
Bude tu k vidění například speciální obal tlumící nárazy pro pásová vojenská vozidla, vozidlo pro dopravu biomasy do bažinatých oblastí, či nový moderní vrstvený materiál Al-Ti se zvýšenou odolností proti balistickým střelám pro letectví a kosmické aplikace. Na INVENT ARENĚ budou vystavovat z Bosny a Hercegoviny, Makedonie, Slovinska, Slovenska, Srbska, Íránu, Maďarska, Rumunska a dalších zemí.
Čeští vynálezci rozhodně nezůstanou pozadu. Univerzita Palackého v Olomouci vynalezla systém a způsob k ověření pravosti výrobku KeyLock. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB – TU) představí řadu svých vynálezů, které vzešly z laboratoří a zkoumání vědců. Vyvinuli například prostý beton s příměsí ocelárenské strusky, jejich kolegové z prototypové laboratoře CPIT spolu s lidmi z Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství a Fakulty elektrotechniky a informatiky nabíjecí/vybíjecí stanice s elektromobilem. Z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství dorazí do Třince ukázky kovových pěn, pro niž vyvinuli vlastní technologii vhodnou pro slévárny, nebo sportovní elektromobil StudentCar SCX na elektropohon 4×4.
Součástí akce budou také odborné semináře, tematicky zaměřené na propagaci ochrany duševního vlastnictví nebo podpory mladých inovátorů.
INVENT ARENA připravila také bohatý doprovodný program zejména pro školáky nebo rodiny s dětmi nazvaný Invent LAB – Laboratoř invencí. „Tradiční stavebnice Merkur představí kromě svých oblíbených stavebnic také novinky v oblasti robotizace. Školy se pochlubí tím, jak umí využít stavebnici LEGO při výuce, stejně jako 3D tisk, studenti VŠB – TU ukáží, že i věda může být zábava a pro tatínky bude jistě poutavá výstava z Muzea kutilství,“ přibližuje Krzysztof Kokotek za pořádající TŽ. Nebude chybět výstava výtvarných prací, nazvaná Vynálezy kolem dokola, či stánek Akademie věd ČR.
Přehlídku nejnovější vědy a techniky organizují TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s., a Česká hutnická společnost, z. s., ve spolupráci s TRISIA, a.s. a Ostravské výstavy, a.s. Odbornou garanci zajišťuje ÚPV- Úřad průmyslového vlastnictví Praha a ČSVZ – Český svaz vynálezců a zlepšovatelů. Veškeré další informace k výstavě jsou průběžně publikovány na internetových stránkách www.inventarena.cz. Výstava se uskuteční ve dnech 16. a 17. června 2016.
Další informace a časový harmonogram najdete zde. Vstup na výstavu je zdarma!