Výzkumné centrum jde příkladem v ekologické dopravě: pořídilo si auto s vodíkovým pohonem

Osobní automobil s vodíkovým pohonem za zhruba 1,5 milionu korun si pořídilo Výzkumné energetické centrum (VEC), jež je součástí Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO.
Pokračuje tak v dlouhodobé strategii, jež spočívá v podpoře ekologických způsobů dopravy a snaze získávat zkušenosti s využíváním moderních technologií. Vozidlo bude sloužit odborníkům, kteří ve spolupráci s komerčními partnery provádějí smluvní výzkum.

VŠB auto na vodík

„Jedním z hlavních principů fungování VEC je systematické budování partnerských vztahů s podniky a provádění výzkumných činností pro potřeby průmyslové praxe. Proto budujeme vozový park, který odráží současné trendy. Disponujeme elektromobily, plug-in hybridem a nyní i automobilem s vodíkovým pohonem. Tímto podporujeme ekologický způsob dopravy a zároveň naši pracovníci získávají praktické zkušenosti s moderními technologiemi,“ objasnil ředitel VEC Tadeáš Ochodek.

Pořízený vůz, který je prvním svého druhu na VŠB-TUO, je součástí autoparku VEC a zaměstnanci jej využijí při výkonu svých pracovních činností. Vozový park centra dosud zahrnoval 20 vozidel, z toho je pět elektromobilů a jeden plug–in hybrid. Osobní automobil s vodíkovým pohonem bude v pořadí jednadvacáté vozidlo. Jeho dojezdová vzdálenost je 650 kilometrů, tankovat bude v plnicí stanici ve Vítkovicích, která zatím jako jediná tuto službu nabízí.

VŠB auto na vodík

 

„Třetinu vozového parku VEC tvoří nízkoemisní dopravními prostředky. Vodíková mobilita má velký potenciál a výzkumu v této oblasti se CEET, jehož jsme součástí, intenzivně zabývá. Nyní můžeme získávat poznatky přímo o provozu automobilu s vodíkovým pohonem v praxi,“ doplnil Ochodek.

adk

Reklama

Nákup vozidla podpořilo půlmilionovou dotací Ministerstvo životního prostředí ČR v rámci projektu Udržitelná doprava na VEC – nákup automobilu s vodíkovým pohonem.

Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava
všb