Výzva vládě: Pusťte firmy k očkování proti Covid-19

covid

Firmy chtějí pomoci s rychlým očkováním proti Covid-19. Pro své zaměstnance ho hodlá zařídit 86 procent firem, které se zúčastnily dubnového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Mohou zřídit očkovací místa pro pracovníky přímo ve firmě, využít ordinace poskytovatelů pracovnělékařských služeb nebo vytvořit veřejné očkovací místo. Vláda by proto měla usnadnit vznik firemních očkovacích center, zajistit pro ně dostatek vakcín a otevřít co nejdříve očkování i pro populaci ve věku od 18 do 55 let. Svaz průmyslu a dopravy ČR po vládě rovněž požaduje, aby všechny testy na Covid-19 z firem uznával i pro využívání služeb, kde je nutný negativní test.

covid

Pokud chce stát co nejrychleji naočkovat co největší část populace, a ukončit tak epidemii Covid-19, měl by využít pomoci, kterou mu nabízejí firmy. V dubnovém průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi průmyslovými podniky se k ochotě zapojit se do očkování proti Covid-19 přihlásilo 86 procent ze 141 respondentů. Řada z nich už zřídila vlastní očkovací místo pro své zaměstnance, nebo na jeho vytvoření pracuje.

„Firmy už ukázaly, že umí rychle a kvalitně zorganizovat testování. Stejně dobře jsou schopny zajistit očkování pro své zaměstnance. Proto by vláda měla firmy podpořit a usnadnit vznik podnikových očkovacích center. Obrovskou výhodou je, že stát tím získá dlouhodobou očkovací infrastrukturu. Devět z deseti firem v našem průzkumu uvedlo, že chtějí svá očkovací místa využívat dlouhodobě, například pro přeočkovávání zaměstnanců,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

test covid

Polovina firem, které jsou připraveny očkovat zaměstnance, chce zřídit očkovací místo přímo v areálu podniku. Očkovat v nich budou moci také pracovníky z dalších firem, které působí v jejich areálu, nebo rodinné příslušníky svých zaměstnanců. Touto cestou chtějí jít především velké firmy nad 250 zaměstnanců, ukázal průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR. Menší a střední firmy hodlají pro zaměstnance zajistit očkování především v ordinacích svých podnikových lékařů a poskytovatelů pracovnělékařských služeb. Tento způsob uvedlo v průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR 48 procent firem, které se chtějí do očkování zapojit. Objevují se ale také firmy, které už zřídily nebo hodlají zřídit očkovací centrum dostupné pro širokou veřejnost v regionu, kde působí.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Svaz průmyslu