Vzdělávací projekt Tatra do škol v roce 2020 zamíří do dalších krajů

tatra

Studenti technických oborů z několika krajů ČR budou mít letos nově šanci zúčastnit se vzdělávacího projektu Tatra do škol kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS, který podporuje mládež v technickém vzdělávání a praxi.

tatra

 

Vedle Pardubického kraje zamíří projekt, který loni v prosinci získal prestižní ocenění School Friendly, opět na Vysočinu, dále do Prahy nebo do Západočeského, Moravskoslezského, Zlínského či Jihomoravského kraje. Letos studenti středních škol smontují nákladní automobily TATRA, které budou jezdit v Pardubickém kraji a v Kraji Vysočina. Projektu se také letos nově chtějí zúčastnit například učni ze Středního odborného učiliště v pražském Radotíně, kteří chtějí vyrobit vozidlo určené pro potřeby vlastní školy.

tatraPrvním vozem, který letos vzejde z projektu Tatra do škol, bude nákladní automobil TATRA PHOENIX 4×4, který bude sloužit pro potřeby Pardubického kraje. Na dokončení montáže v těchto dnech usilovně pracují žáci orlickoústecké Střední školy automobilní. Práce na tatrovce začaly už loni na podzim. Pro 11 studentů druhého a třetího ročníku, kteří na složení vozu pracují, jde od začátku o opravdovou výzvu: tatrovku totiž kopřivnická automobilka dodala do školy rozloženou na součástky uložené ve 30 velkých bednách. Montáž ale odsýpá, v posledních dnech už studenti sestavili celý podvozek.

„V Ústí nad Orlicí už budou v příštím týdnu dokončovat montáž vozidla pro Pardubický kraj. Následně se budeme domlouvat na přesunu vozidla do Kopřivnice, kde za účasti studentů proběhne finální „oživení” podvozku. Poté automobil slavnostně předáme Pardubickému kraji,” říká Petr Neuman, manažer pro klíčové zákazníky společnosti TATRA TRUCKS.

Podstatou projektu Tatra do škol, který vznikl v roce 2018, je spolupráce mezi automobilkou, jednotlivými kraji a technickými školami. Vybraní studenti ze středních škol dostávají možnost sestavit automobil TATRA, který pak míří do běžného provozu například u krajské správy a údržby silnic nebo u jiných institucí zřizovaných krajem. Studenti tak mají jedinečnou příležitost poznat, jak se vyrábějí nákladní vozy. V neposlední řadě pak smontovaný vůz najde své užitečné uplatnění.

V dalším kraji bude projekt už v únoru pokračovat školením studentů ze Světlé nad Sázavou, kteří budou letos stavět pro Kraj Vysočina již druhé vozidlo. Pro kraj půjde o opakovanou účast v projektu: v roce 2018 studenti Střední průmyslové školy v Třebíči postavili Tatru pro Krajskou správu a údržbu silnic Vysočina. „Máme velkou radost, že na Vysočině se nám daří projekt realizovat už podruhé. Velké díky míří všem partnerům, a především radní pro školství Janě Fialové, která stála u zrodu projektu,” uvedl Neuman.

Studenti se chtějí letos účastnit projektu i v dalších krajích: „V Praze dokončují přípravy tak, aby bylo možné se do projektu zapojit. Pokud se vše povede, tak Střední odborné učiliště, Praha – Radotín bude stavět Tatru do škol pro své vlastní potřeby, a vozidlo bude ve škole sloužit pro výcvik řidičů. Což je velkou novinkou a celý projekt to posouvá o úroveň výš,” vysvětlil Neuman. Podle něj zástupci kopřivnického podniku vedou jednání o spuštění projektu i v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. „Také Plzeň už vypsala výběrové řízení pro dodávku dílů pro montáž a nově jednáme se Zlínským krajem, kde doufáme v brzkou dohodu,” uzavřel Neuman..

O TATRA TRUCKS a.s.
Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává více než 1000 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.