Westinghouse a Bechtel v Praze uspořádali summit dodavatelů

westinghouse

Nově jmenovaný velvyslanec USA v České republice Bijan Sabet přivítal včera na symposiu Supplier Day 2023 zástupce 55 českých firem. Akci pro dodavatele organizovaly společnosti Westinghouse Electric Company a Bechtel. Obě společnosti v listopadu předložily nabídku na podporu plánovaného rozšíření jaderného programu Česka o reaktor AP1000, který je aktuálně nejpokročilejším a nejosvědčenějším jaderným reaktorem.

westinghouse Petr Brzezina

Nabídka společností navrhuje výstavbu jednoho bloku AP1000 v jaderné elektrárně Dukovany s možností výstavby druhého bloku v této lokalitě a dalších dvou bloků v lokalitě Temelín. Po skončení symposia budou společnosti Westinghouse a Bechtel pokračovat v jednání s českými dodavateli, aby diskutovali klíčové úkoly dodávek a výstavby reaktorů.

velvyslanec USA v České republice Bijan Sabet

Bijan Sabet – velvyslanec Spojených států amerických v České republice

„Společnosti Westinghouse a Bechtel mě ujistily, že Českou republiku berou velmi vážně. Firmy spolupracují již více než 70 let na úspěšných dodávkách jaderných energetických aktiv ve snaze zajistit čistou a odolnou energetickou infrastrukturu,“ poznamenal velvyslanec Sabet na akci Supplier Day. „Uznávají vaši odbornost a zkušenosti a vědí, že pevné vztahy s vámi a vašimi společnostmi nejsou jen užitečné, ale nezbytné pro úspěch.“

Petr Brzezina

Petr Brzezina – prezident společnosti Westinghouse pro Českou republiku

„Český průmysl u nás hraje při zavádění jaderných technologií zásadní roli,” řekl Petr Brzezina, Prezident společnosti Westinghouse pro Českou republiku. „Rád bych poděkoval Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Alianci české energetiky a společnosti TÜV Nord za partnerství na tomto sympoziu, které podtrhuje význam společného projektu pro budoucnost českých dodavatelů,” uvedl Brzezina.

Ahmet Tokpinar

Ahmet Tokpinar – generální ředitel divize jaderné energetiky společnosti Bechtel

„Česká republika se zavázala pokrýt rostoucí poptávku po elektřině a zároveň snížit emise uhlíku a závislost na uhlí a dalších fosilních palivech. Je čas zahájit spolupráci s případnými dodavateli. Těšíme se na vytvoření trvalých partnerství,” řekl Ahmet Tokpinar, Generální ředitel divize jaderné energetiky společnosti Bechtel.

Nasazení technologie AP1000 v regionu bude rovněž podnětem k větší synergii, která bude přínosem pro český jaderný program a vytvoří příležitosti pro dodavatele v celé střední a východní Evropě. Loni v listopadu si polská vláda vybrala reaktor AP1000 pro zahájení svého vůbec prvního jaderného programu.

Jaderný reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. Vedle dvou bloků AP1000, které se dokončují v americké Georgii, jsou ve výstavbě další čtyři bloky v Číně. Technologie Westinghouse AP1000 byla také vybrána pro devět bloků na Ukrajině a uvažuje se o ní v řadě dalších lokalit ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a ve Spojených státech.

###

Společnost Westinghouse Electric Company tvoří budoucnost bezuhlíkové energie poskytováním bezpečných, Westinghouseinovativních jaderných a dalších technologií a služeb čisté energie po celém světě. Westinghouse dodal první tlakovodní reaktor pro komerční provoz na světě v roce 1957 a technologie společnosti je základem pro téměř polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě. Díky více než 135 letům inovací je Westinghouse preferovaným partnerem pro technologie pokrývající celý životní cyklus jaderné elektrárny. Další informace naleznete na webových stránkách a na Twitteru.

Společnost Bechtel je důvěryhodným partnerem v oblasti inženýrství, výstavby a řízení projektů pro průmysl a státní bechtelsprávu. Od ostatních společností se odlišuje kvalitou svých zaměstnanců a neúnavnou snahou o dosažení co nejlepších výsledků. Společnost Bechtel přizpůsobuje své schopnosti cílům svých zákazníků, aby tak vytvořila trvalý pozitivní dopad. Od roku 1898 společnost pomohla zákazníkům dokončit více než 25 000 projektů ve 160 zemích na všech kontinentech, které vytvořily nová pracovní místa, pomohly k navýšení ekonomiky, zlepšily odolnost světové infrastruktury, zlepšily přístup k energii, zdrojům a životně důležitým službám a učinily svět bezpečnějším a čistším. Společnost Bechtel působí v oblastech energetiky, infrastruktury, jaderné energetiky, bezpečnosti, životního prostředí a těžby. Její služby sahají od počátečního plánování a investic až po spuštění a provoz. Více informací najdete na www.bechtel.com

Zdroj zprávy: Westinghouse Electric Company
Westinghouse