Z Depa Hostivař přímo na tramvaj. Finišuje výstavba nové tramvajové smyčky

pražská strojírna

Tramvajová kolejová síť se v Praze aktuálně rozrůstá o novou tramvajovou smyčku Depo Hostivař. Výstavba tramvajového terminálu Depo Hostivař začala letos v březnu, nyní práce finišují. Pro Pražskou strojírnu, která sem dodává své výrobky, se jedná o letos největší investiční akci v Praze. Objem zakázky dosahuje 27 milionů Kč. Díky nové smyčce vznikne lepší propojení tramvají, autobusů a hlavně metra.

Výstavba nové tramvajové smyčky je důležitou součástí plánu Dopravního podniku hl. města Prahy na rozšíření tramvajových tratí na východě Prahy. Smyčka je realizována na místě autobusového obratiště Depo Hostivař a propojuje tak stejnojmennou stanici metra A Depo Hostivař, prodloužení ze zastávky Černokostelecká a blízké parkovitě P+R. Místo původního obratiště autobusů prochází celkovou proměnou, autobusová točna bude nyní uvnitř tramvajové smyčky.
pstroj

 

„Po dlouhé době jsme stavěli úplně nové koleje v podstatě na prázdném místě. Tramvajová síť se v Praze postupně rozrůstá, což je velký posun dopředu. Díky investicím do nového strojního parku jsme schopni konzistentně a včas přinášet vysoce kvalitní výrobky, takže nám tratě vydrží dlouho,“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.

Tramvajová smyčka bude mít tři nástupiště – jedno výstupní a jedno nástupní pro směr do centra, následně pak nástupní pro směr z centra. Čtvrté nástupiště bude autobusové. Celkem sem Pražská strojírna dodává dvě výhybky odbočného rádiusu 150 m, dvě výhybky odbočného rádiusu 100 m v hlavní trati a dále dvě výhybky odbočného rádiusu 100 m a šest výhybek odbočného rádiusu 50 m ve vlastní tramvajové smyčce, všechny výhybky včetně výhybkových systémů ovládajících tramvajové výměny. K tomu dodává i 626 m kolejí jednokolejně v obloucích a další drobné výrobky jako například odvodnění tramvajové trati a další.

Výstavbou nové smyčky vzniká přestupní terminál usnadňující návaznost metra a tramvají, ale i automobilové dopravy díky nově vybudovanému parkovacímu domu. Současně zde vzniká lepší propojení s připravovanou železniční zastávkou na trase plánované linky spojující oblast Radotína a Smíchova s Běchovicemi právě přes Depo Hostivař společně se zastávkami Jahodnice, Hostovice a Kyje – Jiráskova čtvrť. Stavbu projektu má na starost společnost EUROVIA CS.

Zdroj zprávy: PRAŽSKÁ STROJÍRNA A.S.