Z vesmíru do Brna. Nanosatelit BDSAT-2 úspěšně poslal první telemetrická data z oběžné dráhy

satelit

Testování nových technologií přímo ve vesmíru je aktuálním nejvyšším vývojovým trendem. Krychlová družice typu Cubesat má pouhých 10 cm na každou stranu, ale v mnoha hledech dokáže převzít roli větších satelitů a za nižší náklady. Vyzkoušet speciální senzory tlaku nebo alternativní solární napájecí systém mají nyní možnost i specialisté z BD SENSORS, Spacemanic a výzkumníci z CEITEC VUT a FEKT VUT. Dne 3. 1. 2023 v 15:56 jejich nanosatelit BDSAT-2 totiž úspěšně vynesla raketa Falcon 9 z mysu Canaveral na oběžnou dráhu kolem Země.

logo ceitec

Vesmírný experiment je složen ze dvou částí. Testovat se budou snímače tlaku pro náročné vesmírné aplikace, ale také se prověří využití superkapacitorů jako inovativního řešení pro ukládání elektrické energie ze solárních článků v družicích.

První nanosatelit BDSAT byl vyslán začátkem dubna 2022, po pár týdnech ale přestal vysílat radiový signál. BDSAT-2 navazuje na to, kde první pokus skončil. A zatím úspěšně. Pozemní stanice, která z družice přijímá radiové signály a řídí ji na dálku již zpracovává první telemetrická data. Pozemní stanice je umístěna v brněnské Laboratoři experimentálních družic na Ústavu radioelektroniky FEKT VUT.

BDSAT

Autor: BD SENSORS

Oba satelity byly v rámci projektu MPO Nanosatelit pro experimentální ověření senzorických systémů na orbitě vyvíjeny týmy BD SENSORS a VUT v čistých prostorech buchlovické firmy BD SENSORS. Palubní počítač, primární zdroj napájení a komunikační antény dodala firma Spacemanic.

Adk

Reklama

Testování, bude mít několik scénářů, které například prověří funkci a použitelnost banky superkapacitorů v náročném prostředí vesmíru. Tento typ energetické banky by v budoucnu mohl nahradit konvenční bateriové napájecí systémy a snížit jejich hmotnost. „Jak satelit obíhá, je po část letu přivrácen ke Slunci a nabíjí se pomocí solárních panelů. Během letu ve stínu se energie z tohoto zdroje bude spotřebovávat,“ vysvětlil funkci superkapacitorů ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba, který je do projektu zapojen jako odpovědný řešitel za VUT.

Vše o projektu a satelitu najdete na webových stránkách projektu. Využít data za satelitu mohou i radioamatéři z celého světa.

Zdroj zprávy: CEITEC
ceitec logo