Zájem českých firem o Afriku je velký, potvrdilo se na konferenci k exportu

Na konferenci Budoucnost českého exportu v Africe, která se konala v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, dorazila stovka byznysmenů a zástupců proexportních organizací.

afrika

Řečníci se na konferenci shodli, že Afrika je v současnosti pro český vývoz velmi perspektivní cíl. „V roce 2019 vzrostl vývoz na tento kontinent meziročně o šest procent na 50,6 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Ke klíčovým oborům a příležitostem pro české firmy patří zpracování zemědělské produkce, energetika a obnovitelné zdroje, odpadové hospodářství, zdravotnictví a fintech,“ dodal.

czechtrade

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že vývoz do Afriky ovšem i přes růst zatím představuje jen zhruba procento celkového objemu českého exportu. „Zájem firem je ale velký. Na prvním místě je zatím Jižní Afrika, kam jde 40 procent z celkového českého exportu na kontinent,“ informoval ministr Havlíček.

afrika

Sílu jihoafrického trhu potvrdil také Petr Haramul, ředitel kanceláře CzechTrade v Johannesburgu. “Loni byl rekordní rok, export do JAR dosáhl17 miliard korun. JAR tvoří čtvrtinu HDP celého kontinentu a dokonce dvě třetiny elektřiny pro celou Afriku. Rostoucí střední vrstva v Jihoafrické republice představuje už10 milionů lidí,” uvedl Petr Haramul.

czechtrade

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo


Články na podobné téma:
Příležitosti pro české firmy na Blízkém východě a v severní Africe
České firmy hledají na podnikatelské misi příležitosti v Etiopii