Zaměstnavatelé v EU vítají rozhodnutí Komise zavést kontrolu konkurenceschopnosti do tvorby politik a právních předpisů EU – Společná tisková zpráva

EU flag

Skupina Zaměstnavatelé v EHSV, BusinessEurope, SMEunited a SGI Europe přivítaly rozhodnutí předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové zavést kontrolu konkurenceschopnosti do všech budoucích politik a legislativních návrhů EU. Zavedení kontroly konkurenceschopnosti oznámil předseda Komise ve středu 19. října v Evropském parlamentu a na tripartitním sociálním summitu.

Zaměstnavatelské organizace po takovém nástroji volaly již dva roky, zejména v souvislosti s Konferencí o budoucnosti Evropy. Tato myšlenka byla ve skutečnosti zahrnuta do závěrečné zprávy CoFoE jako jedno z opatření k návrhu 12 o posílení konkurenceschopnosti EU a dalším prohloubení jednotného trhu, který uvádí: „Nové politické iniciativy EU by měly projít „kontrolou konkurenceschopnosti“, aby se analyzoval jejich dopad na společnosti a jejich podnikatelské prostředí“.

V době značného znepokojení ohledně budoucích vyhlídek růstu evropské ekonomiky čelí evropské podniky velmi těžkým časům s vysokou mírou inflace spojenou s vysokými náklady na energii. To ohrožuje samotné přežití tisíců podniků v celé EU.

Stefano Mallia, předseda skupiny Zaměstnavatelé v EHSV, řekl: „Je jasné, že je třeba vynaložit veškeré úsilí, abychom zajistili, že ochráníme a zvýšíme konkurenceschopnost naší ekonomiky, a taková kontrola v tomto úsilí skutečně pomůže“.

Kromě toho Markus Beyrer, generální ředitel BusinessEurope, řekl: „Jsme přesvědčeni, že pro udržení a posílení konkurenceschopnosti velkých a malých podniků v EU musíme vždy hodnotit dopad všech iniciativ EU na společnosti a jejich podnikatelské prostředí“.

Valeria Ronzitti, generální sekretářka SGI Europe, horlivě zdůraznila, že „pokud bude takový nástroj dobře navržen, v žádném případě nepodkope ochranu lidských, sociálních a dělnických práv ani normy ochrany životního prostředí a spotřebitelů, spíše podpoří růst vyhlídky a prosperitu, odstranění překážek a administrativní zátěže“.

ADK

Reklama

Veronique Willems, generální tajemnice SMEunited, uvedla, že „musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom našim malým a středním podnikům umožnili zvýšit jejich konkurenceschopnost na jednotném trhu a globálně, proto by to mělo být klíčovým faktorem, kdykoli se rozhodneme zavést novou legislativu“.

Zaměstnavatelské organizace na závěr uvedly, že se těší na spolupráci s Evropskou komisí při vývoji a implementaci navrhované kontroly konkurenceschopnosti.

Zdroj zprávy: BusinessEurope
BusinessEurope