Závod firmy Bosch v Jihlavě posiluje své kompetence v oblasti elektromobility

bosch elektromobilita

Jihlava – Vedle stávající výroby komponent pro konvenční spalovací motory posílí Bosch v Jihlavě své kompetence i v oblasti elektromobility. Jihlavský závod se již nyní intenzivně připravuje na sériovou výrobu elektronáprav, elektrických motorů, statorů a rotorů pro elektrická osobní vozidla.

Náběh nové výroby bude probíhat postupně: V roce 2023 budou instalovány první výrobní linky, od roku 2024 dojde k zahájení sériové výroby, od roku 2025 je plánována výroba elektromotorů.

bosch elektromotor

Bosch prosazuje v Jihlavě ochranu klimatu a udržitelnou mobilitu 
„Strategie rozvoje kompetencí v oblasti udržitelné mobility v Jihlavě podporuje celkovou strategii firmy Bosch v oblasti elektrifikace a ochrany klimatu: Společnost Bosch se zavázala k cílům EU stanovených v Zelené dohodě (Green Deal). Proto je stále větší část podnikání firmy Bosch spojená s elektrifikací a Bosch ve stále větší míře využívá i růstový potenciál v oblasti elektromobility. Nová výroba z oblasti elektromobility tak posílí nejen význam jihlavského závodu pro firmu Bosch samotnou, ale zároveň se tato výroba stane v Jihlavě a na Vysočině dalším významným milníkem rozvoje zdejšího průmyslu,“ řekl Ralph Carle, obchodní ředitel Bosch Diesel s.r.o.

elektromobilita bosch

„K budování nové výroby dochází postupně. Již nyní připravujeme výrobní prostory pro novou výrobu v závodě 3 na Pávově. První linky budeme instalovat na jaře 2023. Pak může začít i výroba prvních vzorků nových produktů – tak, aby je i pilotní zákazník otestoval v klasických sériových podmínkách a následně mohl nechat projít vozidla s novým typem pohonu homologací. Od roku 2024 dojde k zahájení sériové výroby, v roce 2025 plánujeme v jihlavském závodě převzetí dalšího nového výrobku pro elektrická osobní vozidla, elektromotoru. Součástí přípravy nové výroby pro elektromobilitu bylo přemístění některých nevýrobních oblastí, jako např. technické údržby strojů, do externích prostor „LOG Point 112“, které se nacházejí přibližně dva kilometry od závodu 3. Díky naší flexibilitě se nám podařilo uvolnit dostatečné výrobní plochy pro novou výrobu,“ doplnil Rajendra Basavaraju, technický ředitel Bosch Diesel s.r.o.

Bosch eAxle

 

Rozvoj kompetencí jihlavského závodu posílí značku Bosch v České republice
„Technologický vývoj v jihlavském závodě nás velice těší. Získání kompetencí jihlavského závodu v oblasti elektromobility je velký úspěch, který kromě jiného přispěje i k dalšímu upevnění postavení firmy Bosch jako kompetentního partnera a atraktivního zaměstnavatele v rámci celé České republiky. Naše regionální kompetence v oblasti elektromobility doplňuje také spolupráce na vývoji vodíkového palivového článku a technologií potřebných pro výrobu vodíku v našem R&D v Českých Budějovicích,“ prohlásil Milan Šlachta, reprezentant skupiny společností Bosch v ČR. „Elektrický motor s vysokou pravděpodobností ještě dlouho nebude jediným pohonem na trhu. Oba české závody zaměřené na automobilovou techniku se proto nadále věnují i stávající výrobě a vývoji komponent pro spalovací motory,“ dodal Šlachta.

elektromobilita Bosch

Elektromobilita znamená kromě nové výroby i posílení kompetencí jihlavského závodu
V jihlavském Boschi bude vedle montáže nových výrobků a sériové výroby komponent fungovat také dlouhodobá zkušebna. „Projekt pro nás znamená také změnu v myšlení. Nové výrobky pro elektromobily budeme dodávat rovnou výrobcům elektrických osobních automobilů. Zatímco například čerpadla a raily konvenčních spalovacích motorů směřovaly nejdříve do motoráren a až odtud se dostávaly k samotným výrobcům automobilů,“ vysvětlili manažeři projektu nové výroby Martin Mlýnský a Jiří Müller z jihlavské firmy Bosch.

Elektromobilita přináší příležitosti v oblasti zaměstnanosti
„Elektromobilita s sebou nese další nové příležitosti i v oblasti zaměstnanosti: Jako závod se chceme zaměřit na další zaměstnance a motivovat je k zájmu o práci ve výrobě komponent pro elektrická osobní vozidla. Do budoucna budeme hledat zaměstnance nejen do výrobních pozic, ale i do specializovaných profesí a podpůrných oddělení. Podporou rozvoje technických kompetencí našich zaměstnanců chceme přispět k rozvoji nejen závodu Bosch v Jihlavě, ale potažmo i k dalšímu rozvoji celého českého průmyslu. Bosch se považuje za dodavatele číslo jedna pro elektrické pohonné jednotky v oblasti silniční dopravy,“ řekl na závěr Ralph Carle, obchodní ředitel Bosch Diesel s.r.o.

Rotor_Bosch

Závod Jihlava
Ve firmě BOSCH DIESEL s.r.o. pracuje na 4 500 zaměstnanců. K hlavním výrobkům patří vysokotlaká čerpadla pro dieselové motory, tlakové zásobníky, regulační ventily tlaku, vstřikovací injektory a zpětné vedení paliva pro systém common rail. Firma získala řadu národních a mezinárodních ocenění, jako například prestižní ocenění „Národní cena kvality ČR-Excelentní firma“ nebo ocenění za prorodinně orientovanou personální politiku firmy „Audit rodina & zaměstnání“, udělované Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky. Firma se již po řadu let tradičně umisťuje na čelní pozici v renomované soutěži nejlepších českých exportérů „Exportér roku“.

Jihlava Bosch

Zdroj zprávy: BOSCH
Bosch