ŽDB Drátovna vyrobila lano pro novou lanovku v areálu Červenohorského sedla

ždb

Provoz Lanárny ŽDB Drátovna v Bohumíně dokončil zakázku pro novou lanovku v areálu Červenohorského sedla v Jeseníkách. Čtyřsedadlová lanovka o délce zhruba 1500 metrů nahradí zastaralou lanovou dráhu vedoucí na Velký Klínovec.

Jedná se o 2300 m dlouhé šestipramenné nosné lano, na němž jsou zavěšeny sedačky systémem speciálních kladek. Průměr lana je 44 milimetrů a jeho hmotnost dosahuje 16 tun. „Samotná výroba lana trvala dva týdny,“ říká ředitel společnosti Petr Adamek s tím, že celková hodnota kontraktu přesáhla 1,5 milionu korun.

ŽDB lanárna Třinec

Lano je vyrobeno podle normy pro lanové dráhy s přepravou osob, na jejichž výrobu má provoz Lanárna certifikát. Transport nadrozměrného nákladu z Bohumína do areálu Červenohorského sedla v Jeseníku trval 2 hodiny.

Jde o další zakázku pro ŽDB Drátovnu. Zaměstnanci lanárny v minulosti vyrobili několik speciálních lan pro evropská horská střediska, například v roce 2020 dodali speciální tažné lano pro lanovku ze Skalnatého plesa na Lomnický štít – tedy druhý nejvyšší vrchol Vysokých Tater.

Nová čtyřsedačková lanová dráha ve skiareálu na Červenohorském sedle bude na místě původní čtyřsedačkové dráhy vyrobené v roce 1988. Při výrobě nové lanové dráhy byla využita poslední technologie, je tak i rychlejší a má bublinu, která ochrání lyžaře od nepříznivého počasí. Přepravní rychlost je taková, že lidé stráví na samotné lanovce polovinu dosavadního času, přičemž celkem 70 sedaček zajistí přepravní kapacitu 2210 osob za hodinu.

Provoz Lanárny v dnešní ŽDB Drátovně byl založen v roce 1951 za účelem výroby těžních lan pro blízké doly. Vzhledem k postupnému útlumu těžby v České republice a rozšíření strojního zařízení se provoz postupně začal více orientovat i na další segmenty, jako jsou speciální jeřábová lana, lana pro lanovky a vleky, rybářská lana a lana pro všeobecné použití. Lanárna vyrobí ročně okolo 5 kilotun, přičemž více než 95 procent produkce exportuje. Nejvíce do Německa, zemí Beneluxu, Polska, Itálie a Velké Británie. Lana ale dodává také do USA, Číny, Singapuru, Ekvádoru nebo Spojených arabských emirátů.

Dceřiná společnost Třineckých železáren ŽDB Drátovna ročně vyrábí téměř 120 tisíc tun za studena taženého drátu a výrobků z drátů. Hlavní výrobkové portfolio tvoří především tažený patentovaný drát, tažený nepatentovaný drát, žíhaný drát, ocelová lana, pružiny a kovové tkaniny. Zaměstnává okolo tisícovky lidí.

Zdroj zprávy: TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s.
Třinecké železárny