Zlatá medaile MSV 2024 – Výsledky prestižní soutěže o nejinovativnější veletržní exponáty

Už 50 let se na MSV udělují zlaté medaile. Ty letošní získalo šest exponátů a oceněným pogratuloval i premiér Petr Fiala. Ceremoniál vyhlášení výsledků a předání ocenění proběhl v rotundě pavilonu A jako součást slavnostního zahájení MSV 2024. Tradice soutěže Zlatá medaile MSV sahá až do roku 1964. Vítězné exponáty mají mimořádně vysokou úroveň, splňují parametry světové soutěže a zaslouží si pozornost odborné i laické veřejnosti. Letos o výsledcích rozhodovala čtrnáctičlenná odborná komise pod vedením děkana Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Jiřího Hlinky. Zlaté medaile oceněným předali premiér Petr Fiala, nově jmenovaný ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, rektor VUT v Brně Ladislav Janíček a generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jan Kubata.
Novinkou ročníku bylo udělení Zlaté medaile předsedy hodnotící komise za mimořádný výsledek spolupráce při výzkumu a vývoji mezi akademickou a průmyslovou sférou. Do této kategorie nebyly exponáty přihlašovány, ale nominovali je sami členové hodnotitelské komise v rámci hodnocení exponátů. Už poosmnácté byla udělena také Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy. Iniciátorem této myšlenky byl v roce 2006 Roman Dvořák, šéfredaktor strojírenského časopisu MM Průmyslové spektrum, který navrhl pravidelně oceňovat významné osobnosti strojírenství a dalších oborů. Laureáti této zlaté medaile se za svůj profesní život zásadním způsobem zasloužili o rozvoj technického oboru, ve kterém působili či nadále působí.
Nominované exponáty najdete tady
OCENĚNÉ EXPONÁTY
Kategorie: Inovace v materiálech, komponentách a pohonech ve strojírenství
Exponát: Tandemová tříhřídelová osmistupňová sekvenční převodovka
Výrobce: Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach, Slovensko
Vystavovatel: Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach, Slovensko
Umístění: Pavilon A1, stánek 008
Ocenění bylo uděleno za inovativní konstrukci tříhřídelové kompaktní převodovky s nízkou hmotností určené pro sportovní automobily.
Kategorie: Inovace výrobního stroje
Exponát: Inovovaný CNC edukační systém pro střední odborné školy
Výrobce: DynamiTech s.r.o.
Vystavovatel: Siemens, s.r.o.
Umístění: Pavilon F, stánek 220 (Partner stánku Národního centra pro průmysl 4.0)
Ocenění bylo uděleno za inovativní edukační systém pro odborné školy založený na stroji Dynaturn 102 CNC vlastní konstrukce a jeho digitální simulaci v systému Sinumerik 828.
Kategorie: Inovace technologie pro udržitelnou výrobu
Exponát: Vysokokapacitní bateriové uložiště AEE, ECOGI – BU1S
Výrobce: M-D-J, spol. s r.o., Slovensko
Vystavovatel: M-D-J, spol. s r.o., Slovensko
Umístění: Pavilon V, stánek 147
Ocenění bylo uděleno za bateriové úložiště s významným technicko-ekonomickým efektem, dlouhou životností, vysokým výkonem a mnoha doplňkovými funkcemi. Úložiště je primárně určené pro průmyslové podniky.
Kategorie: Inovace v průmyslové automatizaci, digitálních technologiích a Průmyslu 4.0
Exponát: Souřadnicový měřicí stroj Renishaw AGILITY S12129
Výrobce: Renishaw plc, United Kingdom
Vystavovatel: Renishaw s.r.o.
Umístění: Pavilon PB, stánek 093
Ocenění bylo uděleno za výraznou inovaci pětiosého souřadnicového měřicího stroje, který umožňuje přesné a rychlé měření v běžných provozních podmínkách.
Kategorie: Inovace v transportu a logistice
Exponát: Flexibilní stavebnicový systém pro budování cyklostezek na nevyužívaných železničních tratích
Výrobce: Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Slovensko
Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně, Česká republika
Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně, Česká republika
Prefa Brno a.s., Česká republika
Vystavovatel: Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Slovensko
Umístění: Pavilon V, stánek 147
Ocenění bylo uděleno za progresivní prefabrikovaný modulární systém určený k nedestruktivním a rychlým změnám nevyužívaných železničních kolejí na cyklotrasy.
Zlatá medaile předsedy hodnotící komise
Exponát: Elektrochemické leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů
Výrobce: ONE3D s.r.o., Česká republika
Vystavovatel: Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně, Česká republika
Umístění: Pavilon A, stánek 004
Ocenění bylo uděleno za mimořádný výsledek spolupráce ve výzkumu a vývoji mezi společností ONE3D s.r.o. a VUT v Brně – technologii elektrochemického leštění povrchů aditivně vyráběných kovových dílů.
Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy 2024
Prof. Ing. Přemysl Janíček, DrSc.
Přemysl Janíček se narodil v roce 1935 na západním Slovensku. Po absolvování Vysokého učení technického v Bratislavě působil v První brněnské strojírně v oblasti expanzních a speciálních turbín. V roce 1970 nastoupil na Fakultu strojní VUT v Brně. Během své aktivní vědecko-pedagogické činnosti plně pochopil, co znamená nástup výpočetní techniky a počítačová podpora. Následně s profesorem Emanuelem Ondráčkem rozpracovali českou školu systémového přístupu a systematického inženýrství sloužící k originálnímu přístupu při řešení problémů. Profesor Janíček patří mezi významné česko-slovenské profesory. Návrh Romana Dvořáka na ocenění profesora Janíčka zlatou medailí byl podpořen Vysokým učením technickým v Brně a Inženýrskou akademií ČR.
Zdroj zprávy: Veletrhy Brno a.s.