Zlaté medaile MSV pro šest inovativních exponátů

zlatá medaile msv

V rámci tradičního společenského večera MSV popřáli letošnímu ročníku úspěch dva ministři. Zároveň byly slavnostně uděleny Zlaté medaile MSV šesti exponátům a osobnosti oboru a nechybělo ani speciální ocenění generálního ředitele Veletrhů Brno.

Setkání vystavovatelů na závěr prvního veletržního dne k MSV neodmyslitelně patří. I na tom letošním všechny přivítal generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Poděkoval především všem vystavovatelům, kteří se nebáli v této nestandardní době zúčastnit veletrhu. Zvláštní dík vyslovil přítomným zástupcům z velmi dalekých zemí, například z Indonésie, pro které byla cesta na letošní MSV ještě obtížnější než jindy. Poděkoval také organizačnímu týmu MSV a všem lidem z vystavujících firem, kteří připravovali své expozice ve zkráceném čase.

Jiří Kuliš

Následoval krátký projev místopředsedy vlády, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka. „Mám velkou radost, že se nám všem dohromady podařilo udělat další ročník MSV. Byla roční pauza, bylo to náročné, ale nesmírně mě těší, že vrchol průmyslové sezony ve střední Evropě opět bude v Brně. Prožili jsme všichni náročné období a jsem rád, že se podařilo průmysl ochránit a nezavřít ho,“ řekl. Zároveň poděkoval za kvalitní práci končícímu generálnímu řediteli Jiřímu Kulišovi. „I díky němu jsme mohli dát dohromady krásnou expozici Česká republika – země pro budoucnost, kde jsme propojili 14 organizací a státních institucí, které teď vystavují pod jednou střechou. Máme jedno místo, jednu vizi a myslím, že dokážeme udělat dobrou vizitku České republice. Je to i jeho zásluhou, ale hlavně je zásluhou Jiřího Kuliše, jak v posledních letech všechny ročníky MSV probíhaly, kam jsme se posunuli a že ta vizitka českého průmyslu je skutečně na nejvyšší úrovni,“ prohlásil Karel Havlíček.

Havlíček

Mezinárodní strojírenský veletrh se stal důležitou součástí ekonomické diplomacie a na jeho přípravě spolupracuje i Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Proto na zahajovacím večeru vystoupil také ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek. „Jsem nesmírně rád, že je naše ministerstvo součástí společné národní expozice, kde státní instituce představují veškerou podporu a nástroje, které nabízejí našim exportérům a které umožňují podpořit náš průmysl a podnikatele v zahraničí. Je to krásná ukázka toho, že ekonomická diplomacie není věcí jednoho rezortu,“ uvedl a zdůraznil, že ekonomickou diplomacii pokládá za velmi důležitou součást práce ministra zahraničí. Připomněl řadu podnikatelským misí do zemí mimo EU, díky kterým se mohl přesvědčit o kvalitě českého průmyslu. „České firmy opravdu mají co nabídnout, mají často skvělé produkty, které obstojí v té nejtvrdší mezinárodní konkurenci. Proto je velmi důležité, aby český stát v ekonomické diplomacii udělal maximum a podpořil české firmy v zahraničí,“ řekl Jakub Kulhánek.

Kulhánek

Tradičně stručný byl projev prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka, který vysekl poklonu českým podnikatelům. „Na 62. ročníku MSV je 1016 firem, jedna firma lepší než druhá. Česká republika má na to, aby se posunula v konkurenceschopnosti, a je to vaše zásluha. Celý veletrh jsem si prošel a vážím si toho, co jsem viděl,“ řekl přítomným vystavovatelům.

Hanák

Následovalo vyhlášení výsledků soutěže Zlatá medaile MSV 2021 a předání ocenění nejinovativnějším exponátům. Letošní vítěze vybrala třináctičlenná odborná komise pod vedením děkana Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Jaroslava Katolického.

Zlatou medaili MSV 2021 v kategorii Inovace výrobního stroje získala společnost Slovácké strojírny, a. s., za multifunkční hrotovou brusku BUD 100/7000 MULTI. Komise ocenila inovativní řešení automatické teplotní kompenzace geometrie a komplexní monitoring provozních stavů. Jedná se o kompaktní univerzální brousicí stroj s posuvnou brousicí jednotkou. Výhodou brusky je i to, že na podélné vedení zadního lože lze umístit více brusných kotoučů, což umožňuje rychle a efektivně tvarovat materiál.

bruska BUD 100

V kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0 uspěla společnost Misan, s. r. o., s exponátem Okuma Armroid. Komise ocenila systémovou integraci automatizační techniky do výrobního stroje, která při kusové výrobě umožňuje efektivní manipulaci v pracovním prostoru stroje. Tato unikátní koncepce symbiózy výrobního stroje a automatizace reaguje na požadavek automatizované kusové a malosériové výroby dílců s vysokou přidanou hodnotou. Inovativní řešení kompletně integruje řízení robotického ramene do NC systému stroje a přináší novou úroveň zajištění kvality a stability výroby.

Misan Okuma

Ve stejné kategorii získali ocenění také Stoba & Optisolutions s exponátem AI-Inspector.one. Jedná se o automatický inspekční systém využívající umělou inteligenci pro flexibilní výrobu. Al-Inspector.one představuje elektromagnetický dopravník, který levituje s díly všemi směry a umožňuje rotaci kolem vertikální osy. Zlatou medaili získal za pokročilou automatizaci inspekčního systému využívající umělou inteligenci, vysokou variabilitu testerů i rychlou analýzu naměřených dat pomocí strojového učení.

Stoba & Optisolutions

V kategorii Inovace komponenty ve strojírenství porota ocenila firmu 4dot Mechatronic Systems s. r. o. za unikátní konstrukci senzoru přetvoření 4dot SM. Tento přesný a odolný senzor přetvoření pro tváření a těžký průmysl umožňuje měření v bezprostřední blízkosti pracovní části stroje. Senzor najde uplatnění například v technologickém monitoringu nebo při měření sil v obrábění, těžbě a v železničním průmyslu.

4dot Mechatronic Systems s. r. o.

V kategorii Inovace v transportu a logistice zvítězila firma Beckhoff Automation GmbH & Co. KG s exponátem XPlanar. Jedná se o nový typ pohonu, který výrazně zjednodušuje konstrukci strojů a zvyšuje jejich flexibilitu. XPlanar může nahradit také roboty či další složitá zařízení, protože používá bezdotykový pohyb. Díky tomu eliminuje mechanické opotřebení a znečištění. Komise exponát ocenila jako průmyslově realizovatelný magneticky levitační dopravní systém s individuálními vozíky a přesným polohováním.

Beckhoff Automation GmbH

V kategorii Inovace ve zpracovatelské technologii uspělo Vysoké učení technické v Brně – Fakulta strojního inženýrství. Oceněné zařízení pro desinfekci a úpravu kapalin CaviPlasma využívá hydrodynamickou kavitaci a plazmový výboj. CaviPlasma umí z vody odstranit zbytky chemikálií, například estrogeny z antikoncepce, a hubí i patogenní mikroorganismy, jako jsou sinice a bakterie. Podobná zařízení dosud existovala pouze v laboratorním měřítku, nový vynález má naopak potenciál zvládnout velké objemy vody. Komise v tomto případě ocenila unikátní řešení pro průmyslově produktivní plasmové čištění vody a výrobu dezinfekční vody založené na náhradě odpaření vody ejekčním podtlakem místo ohřevu.

CaviPlasma

Už od roku 2006 se na zahájení MSV udělují také Zlaté medaile významným osobnostem. Zlatá medaile MSV 2021 za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy patří profesorovi Štefanu Kassayovi. Významný slovenský vědec, univerzitní profesor, podnikatel, manažer a inovátor si ocenění osobně převzal a poděkoval svým vlastním učitelům a mistrům.

Štefan Kassay

Zvláštní ocenění generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno získala švýcarská společnost Alfleth Engineering AG jako jeden z nejvěrnějších vystavovatelů MSV. Svou činnost na trzích střední Evropy zahájila v roce 1996 a MSV se od té doby účastní nepřetržitě, tedy už 25 let.

Alfleth Engineering AG

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.
BVV a.s.