Změny v ISO normách týkající se oblasti klimatu
![tuv](https://www.zakazka.cz/wp-content/uploads/tuv.jpg)
V únoru 2024 zveřejnila organizace ISO dodatek ke všem hlavním normám, jako jsou ISO 14001, ISO 27001 a ISO 9001, který zahrnuje opatření v oblasti klimatu. Tato změna vyžaduje zvážení dopadu změny klimatu na provoz a požadavky zainteresovaných stran a zdůraznění organizační odpovědnosti vůči otázkám souvisejícím s klimatem.
Tyto změny odrážejí trend a závazky v oblasti klimatu.
Motivace je podobná jako u ESG: zahrnout tento významný aspekt do firemního rozhodování a chování v souladu s principem dvojí významnosti.
Jaké jsou hlavní změny a co to znamená pro certifikované organizace?
CO SE ZMĚNILO
Úvahy o změně klimatu se týkají 31 stávajících norem systémů řízení. Jsou zveřejněny jako dodatek, který odráží závazky ISO v oblasti klimatu. Mezi tyto normy patří například ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 22301, ISO 27001, ISO 45001 nebo ISO 50001. Jednou z výjimek je norma ISO 13485.
Novela je pro všechny tyto normy naprosto stejná a změny jsou překvapivě prezentovány pouze ve dvou větách.
Poprvé je změna přidána na konec odstavce 4.1 a uvádí, že organizace musí posoudit význam změny klimatu pro své operace.
Podruhé se toto téma řeší přidáním věty, která potvrzuje, že při pochopení potřeb a očekávání zainteresovaných stran (4.2) mohou mít relevantní zainteresované strany požadavky týkající se změny klimatu.
„Změna klimatu” je nyní v systému řízení vnímána jako významný vnější faktor pro organizace.
ISO zmeny klima
OČEKÁVÁNÍ OD CERTIFIKOVANÝCH ORGANIZACÍ
Certifikované organizace by měly zajistit, aby zvážily aspekty a rizika změny klimatu v rámci vývoje, udržování a účinnosti svých vlastních systémů řízení.
Změna klimatu spolu s dalšími otázkami by měla být stanovena jako relevantní či nikoli, a pokud ano, měla by být zvážena v rámci hodnocení rizik v rámci norem systémů řízení. Pokud organizace spravuje více než jeden systém řízení (například řízení kvality a řízení bezpečnosti a ochrany zdraví), je nezbytné zajistit, aby relevantní klimatické aspekty byly zohledněny v rámci každé z těchto norem.
DŮSLEDKY PRO VÁŠ SYSTÉM ŘÍZENÍ
Změny v bodech 4.1 (kontext organizace) a 4.2 (požadavky příslušných zainteresovaných stran) mohou vyžadovat změnu částí současného systému řízení certifikovaných organizací.
Nabízí se zvážení:
• Nových rizik a příležitosti
• Nových povinnosti v oblasti dodržování předpisů
• Nových požadavků na interní a externí komunikaci
• Změn v operacích, které mohou vést ke změnám ve zdrojích a/nebo požadovaných způsobilostech
• Nových požadavků na monitorování
JAK NA ADAPTACI SYSTÉMU ŘÍZENÍ NA ZMĚNY V NORMÁCH ISO V OBLASTI KLIMATU
Kontext a zainteresované strany
Promyslete si, jaké jsou cíle vašeho systému řízení, a zvažte, zda je rozumné brát v úvahu změnu klimatu jako faktor, který by mohl ovlivnit vaši schopnost těchto cílů dosáhnout. Pokud existuje pravděpodobnost, že změna klimatu bude mít vliv, je důležité přezkoumat a aktualizovat kontext a vliv týkající se zainteresovaných stran.
Několik tipů:
- Přemýšlejte o zainteresovaných stranách a o tom, co by mohly potřebovat, pokud jde o změnu klimatu (ne všechna očekávání zainteresovaných stran jsou vyjádřena přímo).
- Změna klimatu může vést k rizikům a příležitostem – například změna klimatu může mít vliv na vaše smlouvy o úrovni služeb.
- Pokud zjistíte, že změna klimatu ovlivňuje vaše obchodní závazky aktualizujte potřeby a očekávání zainteresovaných stran a zaznamenejte si všechny změny potřeb a očekávání.
- Nezapomeňte zvážit i zúčastněné strany v oblasti regulace.
- Pokud nenajdete nic, co by se týkalo změny klimatu pro váš systém řízení, není třeba provádět žádné změny. Nechte svůj systém řízení tak, jak je. Proces posouzení a jeho výsledek zdokumentujte.
RIZIKA A PŘÍLEŽITOSTI
Určete rizika a příležitosti, které vyplývají z vašeho revidovaného kontextu, a které z nich by mohly být relevantní pro vaše zainteresované strany.
Určete důsledky pro další klauzule.
Opět platí, že pokud nenajdete nic relevantního pro změnu klimatu, není třeba provádět žádné změny. Pokud však ano, je možné, že budete muset aktualizovat systém řízení například v těchto oblastech:
- Aktualizovat seznam povinností v oblasti dodržování předpisů
- Změnit nebo vytvořit nové postupy
- Investovat do infrastruktury a dalších zdrojů
- Poskytovat další školení
- Vyhodnotit potřebu začít komunikovat o požadavcích na změnu klimatu interně i externě
- Zahrnout požadavky na monitorování změny klimatu
EFEKTY ZMĚNY V ISO NORMÁCH NA SPOLEČNOSTI
Organizace budou více vnímat změnu klimatu a její dopady na svůj provoz a budou zahrnovat klimatická rizika a příležitostí do svých systémů řízení. Budou muset posoudit klimatická rizika pro své procesy, produkty a služby, včetně zranitelností vůči extrémním počasím, dostupnosti zdrojů, narušení dodavatelského řetězce a regulačním změnám.
Aspekty změny klimatu budou začleněny do existujících systémů řízení, politik, cílů a ukazatelů výkonnosti organizací.
Firmy budou muset vyvinout strategie pro přizpůsobení se klimatickým změnám, což může zahrnovat úpravu obchodních modelů, diverzifikaci zdrojů energie a zvýšení odolnosti.
Certifikované organizace budou hodnoceny na základě své schopnosti řešit klimatické dopady, což bude zahrnovat posouzení klimatických rizik v jejich systémech řízení. Nedodržení může vést k nápravným opatřením nebo pozastavení certifikace.
Zákazníci, investoři a další zainteresované strany budou více očekávat, že firmy budou prokazovat environmentální odpovědnost, což posílí jejich pověst a konkurenceschopnost.
ISO NORMY POSILUJÍ VYKAZOVÁNÍ ESG A UDRŽITELNOSTI
Díky doplnění aspektů změny klimatu do ISO norem se otevírají nové příležitosti pro lepší vykazování ESG oblastí a podporu nefinančního reportování udržitelnosti. Zavedení těchto změn nejen posiluje význam a využití ISO norem v rámci ESG oblasti, ale také podněcuje organizace k aktivnějšímu zapojení do udržitelných postupů a iniciativ.
Zdroj zprávy: TÜV SÜD Czech