Znovuzvolený prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory žádá modernizaci vzdělávání

logo ahk

Na 130 zástupců firem si v pondělí na řádné členské schůzi zvolilo částečně staronové vedení komory. Prezidentem pro další období byl opětovně zvolen Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group ČR a SR. Stejně tak byli ve svých funkcích potvrzeni čtyři dosavadní členové představenstva. Milan Šlachta ve zprávě představenstva poukázal na kritický stav českého školství a profesního vzdělávání, který je výraznou překážkou na cestě při digitální transformaci průmyslu. Čestným hostem schůze byl bavorský vicepremiér Hubert Aiwanger. Loňský rok 2023 s rekordní inflací byl pořádnou zatěžkávací zkouškou pro české i německé firmy.

AHK sídlo ČNOPK

Znovuzvolený prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) Milan Šlachta však v závěru své řeči na členské schůzi projevil optimismus: „Jsem si jistý, že nás čekají vzrušující, produktivní a inovativní roky a společně přivedeme českou i německou ekonomiku opět k růstu.“

šlachta bosch ČNOPK

Zástupci členských firem rovněž potvrdili v dosavadních funkcích čtyři z 12 členů představenstva. Jsou jimi David Alonso, CFO, Hochtief CZ, Jens Franke, Country CFO, Siemens, Uwe Hengstermann, Managing Director, Autoneum Pilsen, a Volkhardt Kruse, Country CEO, Commerzbank Czech Republic and Slovakia.

Výkonný člen představenstva Bernard Bauer vyzdvihl nejvýznamnější aktivity loňského jubilejního roku s mottem #30 let Přidáváme hodnotu a přivítal v řadách komory 51 nových členských firem.

Je čas na investice do vzdělávání
Podle výsledků letošního konjunkturálního průzkumu, ve kterém členské firmy každoročně hodnotí současnou situaci a budoucnost českého hospodářství, je kvalifikace tuzemské pracovní síly z pohledu zahraničních investorů stále více nedostačující.

„Ze strany vlády nevidíme žádné významné signály, které by ukazovaly, že politici berou problém opravdu vážně, i když se podle našich průzkumů situace každým rokem zhoršuje,“ komentuje současný stav Milan Šlachta.

Pokud Česká republika chce zůstat inovativním a konkurenceschopným trhem, musí slovy prezidenta komory investovat do modernizace vzdělávacího systému, rekvalifikace a získávání dalších dovedností. Představenstvo proto připraví k tématu modernizace vzdělávaní poziční dokument s požadavky a návrhy, který poté předá české vládě.

Obsah dokumentu se zaměří na modernizaci vzdělávání v Česku na úrovni základních škol, středoškolského odborného vzdělávání a jeho propojení s praxí i na integrovaný systém celoživotního vzdělávání s cílem zvýšit kvalifikaci a kompetence pracovních sil.

Vodíková budoucnost
Čestným hostem členské schůze byl vicepremiér a ministr hospodářství, místního rozvoje a energetiky Svobodného státu Bavorsko Hubert Aiwanger. Ve svém projevu vyzdvihl vodíkovou budoucnost: „Jsme na začátku česko-bavorské spolupráce, která má potenciál přispět k dlouhodobému zabezpečení dodávek energie do Evropy.“ V sídle vývojového a testovacího centra BMW Group v Sokolově poté ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela a Hubert Aiwanger podepsali Dohodu České republiky a Svobodného státu Bavorsko o budoucí spolupráci na projektech v oblasti vodíku.

pozvánka MISAN Pramet

Reklama

O ČNOPK: ČNOPK je se svými 650 členy největší bilaterální hospodářskou komorou v ČR. Jejím posláním je posilovat česko-německou obchodní a hospodářsko-politickou spolupráci mezi oběma zeměmi. Sleduje aktuální trendy a podporuje udržitelnou transformaci českoněmeckého hospodářství. Dlouhodobě se zasazuje o efektivní propojení praxe a vzdělávání v České republice. Již od roku 2015 komora intenzivně pracovala na zavádění průmyslu 4.0. Mezi její klíčová témata patří vedle vzdělávání také digitalizace, výzkum a vývoj. ČNOPK je součástí celosvětové sítě německých zahraničních hospodářských komor (AHK) a nachází se pod hlavičkou Německé a obchodní průmyslové komory (DIHK).

Zdroj zprávy: ČNOPK
AHK logo