Čeští dodavatelé služeb pro jaderné elektrárny jednali se španělskými partnery na akci Sourcing Day agentury CzechTrade

Budova MPO

Celkem 7 španělských a 32 českých firem spolu minulý týden 6. června jednalo o vzájemné spolupráci a konkrétních kooperačních nabídkách na akci Sourcing Day agentury na podporu obchodu CzechTrade. Čeští dodavatelé měli možnost nabídnout své služby a inovativní technologie určené do jaderných elektráren španělským partnerům, které se jadernému sektoru věnují. Akci podpořila španělská asociace jaderné energetiky FORO NUCLEAR a Ministerstvo průmyslu a obchodu, v jehož prostorech akce proběhla.

spain foro nuclear in prague

Hlavní částí programu Sourcing Day s teritoriálním zaměřením na Španělsko bylo B2B jednání mezi českými a španělskými subjekty. Řešila se zde témata jaderné energetiky jako jsou čištění a dekontaminace, manipulace a skladování jaderného odpadu, jaderná bezpečnost a údržba stávajících zařízení či utváření nových konsorcií pro nové projekty.

„Akce volně navazovala na obchodní misi dodavatelů služeb a technologií v sektoru jaderné energetiky do Španělska, kterou jsme uskutečnili loni v květnu. Těmito akcemi utužujeme vztahy mezi českými a španělskými firmami, které jsou pro oblast jaderné energetiky opravdu důležité. Ve Španělsku existuje velké množství firem, které se tomuto sektoru věnují a působí nejen v Evropě, ale také v Latinské Americe, USA, Kanadě a dalších zemích,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

logo foro nuclearObchodní setkání českých a španělských firem podporuje také španělská asociace jaderné energetiky s více než 60letou historií FORO NUCLEAR, která integruje více než 55 společností a institucí, přičemž hájí kontinuitu jaderných elektráren a podporu jaderného sektoru.

V reprezentativních prostorech Ministerstva průmyslu a obchodu akci úvodním slovem zahájil španělský velvyslanec Alberto Moreno Humet a prezident asociace FORO NUCLEAR Ignacio Araluce. Ten následně představil současnou situaci jaderného průmyslu ve Španělsku. Za českou stranu představil české aktivity v jaderném průmyslu Ladislav Havlíček, ředitel odboru rozvoje nových jaderných zdrojů. Správě jaderného odpadu v tuzemsku se následně věnoval ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SURAO) Lukáš Vondrovic. Na téma jaderné fúze vystoupil Petr Vondráček z oddělení technologického vývoje Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd.

Za španělskou stranu se obchodního setkání zúčastnily firmy Empresarios Agrupados, Enusa, Konecranes, Newtesol, S.L., Tecnatom, Nusim S.A. a Ensa. Každý ze zúčastněných subjektů rovněž dostal v rámci programu prostor na vlastní prezentaci svých služeb a technologií.

„Pevně věříme a máme zkušenosti, že akce jako je Sourcing Day vždy přinese zajímavé příležitosti spolupráce mezi českými a španělskými firmami,“ dodal Marek Zmrzlík, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Španělsko, která se na přípravě akce intenzivně podílela.

O agentuře CzechTrade
CzechTrade je agentura na podporu obchodu a již 25 let je partnerem českých firem na jejich cestě k exportním úspěchům. Jejím cílem je usnadnit českým firmám rozhodování o výběru vhodných teritorií, zkrátit dobu vstupu na daný trh, podpořit aktivity směřující k dalšímu rozvoji firmy v zahraničí, a především eliminovat rizika spojená se vstupem na nové, neznámé trhy. Zahraniční kanceláře agentury CzechTrade poskytují služby v 64 zemích na pěti kontinentech.
www.czechtrade.cz

Zdroj zprávy: CzechTrade

CzechTrade