Partnerské expozice na Veletrhu robotických příležitostí 2023

fanuc

Partnerské expozice byly součástí i loňského ročníku Veletrhu robotických příležitostí FANUC, takže se tento osvědčený koncept objevil nejen na podzimním MSV v Brně, ale také na letošním veletrhu FANUCu. Kooperace spřátelených firem, které nabízejí doplňky a různá řešení, jsou ku prospěchu všem stranám a potěší i zákazníky. Těm může partnerská firma nabídnout řešení, které není součástí původní technologie. Mnoho partnerů má širší záběr a robotika patří k jednomu z oborů, kterému se věnují. Proto v popisech partnerských expozic budeme uvádět pouze poznámky k exponátům nebo k činnosti, která souvisí s robotikou.

STASTO
STASTO Automation s.r.o. nabízí periferie pro roboty jako jsou kleštiny, spojovací a kompenzační systémy, systémy ochrany před kolizí, senzory síly a momentu, zákaznická řešení a 7. osou pro pohyb robotů. Na stánku hned naproti vchodu bylo představeno téměř celé portfolio, resp. hlavní zástupci těchto skupin. 7. osa byla představena na robotu R-2000iD 210FH a psali jsme o ni v druhé části reportáže.

 

GIMATIC
Gimatic Czech Republic s.r.o. se věnuje automatizaci a nabízí velice širokou paletu chapadel, přísavných, resp. vakuových systémů a dalších specialit na dovybavení robotů. Na letošním Veletrhu robotických příležitostí se pochlubil asi nejobsáhlejší expozicí, co do množství představovaných produktů a na jeho stánku nechyběla ani živá ukázka manipulace s kolaborativním robotem FANUC CRX-25iA. Tento šestiosý spolupracující robot s užitečným zatížením 25 kg a dosahem 1 889 mm umožňuje používání těžších koncových nástrojů a manipulaci s více díly. Na stánku byl představen jako základ pro manipulaci pomocí přísavného systému od firmy Gimatic. Ten zvládal sklo automobilového reflektoru stejně dobře jako střešní tašky, dřevěný hranol nebo soudek s pivem.

 

WATECH
WAtech a.s. se zabývá především prodejem techniky pro práškování, lakování, lepení a tmelení, a to vše v automatizované formě a také v provedení s roboty. Na stánku společnost předváděla práškovací pistole značky Wagner, resp. nejnovější model PEA-X1 automatických pistolí pro práškové lakování a bezkontaktní tloušťkoměr Coatmaster Flex. Nicméně, sortiment, a to zvláětě v oblasti průmyslových technologií a komplexních celků pro latování nabízí společnost mnohem širší.

 

AMTECH
AMTECH, spol. s r.o. je specialista na SMT techniku, automatizaci a robotizaci výrobních procesů. Na stánku představil živou ukázku šestiosého kolaborativního robota FANUC CRX-5iA s užitečným zatížením 5 kg a dosahem 994 mm, který spolupracoval s vibračním systémem od firmy ASYRIL AS. 3-osá vibrační technologie s inteligentním optickým systémem se snadno integruje a dovoluje robotizovat třídění malých částí. Dalším vystaveným produktem byl autonomní mobilní robot MiR100, což je inteligentní vozík pro dopravu až 100 kg zátěže. Na monitorech a bannerech firma prezentovala inteligentní dopravní systémy Agilox a vychystávací systémy EFFIMAT.

 

MAVE
Mave Plus s.r.o. se specializuje na průmyslové nářadí. V sortimentu má i vestavné řízené nářadí, které lze použít do automatizovaných linek nebo jako nářadí pro robota. To se týká především šroubováků A MOMENTOVÝCH UTAHOVÁKŮ (viz aplikace s SCARA robotem v předchozí části reportáže). Pomocí řídící jednotky pro DC šroubováky a momentové utahováky lze zaznamenávat a archivovat data pro pozdější vyhodnocení, kontrolu a případné korekce. Firma prezentovala různé typy šroubováků, podavače a dávkovače šroubů pro strojní montáže, řídicí jednotky a také brousící systémy.

 

DOPAG
DOPAG Eastern Europe s.r.o. je expert na mazání, lepení, utěsňování, zalévání a nanášení těsnění, a to pomocí plně automatizovaných systémů, které mohou pracovat v linkách nebo prostřednictvím robotů. Důležitým aspektem této činnosti je vysoká přesnost dávkování i míchání, což není jen záležitostí nákladů, ale také důležitých parametrů. Na Veletrhu robotických příležitostí FANUC měla firma DOPAG příležitost předvést celou řadu svých produktů a vysvětlit návštěvníkům jejich odlišnosti a výhody.

 

SICK
SICK spol. sro je známým odborníkem na snímače, které souvisí s automatizačními technologiemi. Nabízí senzory pro roboty, které určují navádění robotů, systémy pro detekci objektů během výrobních nebo manipulačních procesů, vizualizaci ochranných polí a mnoho dalších specialit. Má i rozsáhlé portfolio kamerových senzorů pro zpracování obrazových dat v 2D a 3D aplikacích. Na veletrhu firma předváděla nejen laserový bezpečnostní skener pro robotické pracoviště, ale i sadu senzorů a optickou výstrahu při narušení procesů.

 

CLOUDCODE
CLOUDCODE s.r.o. je firma, která se věnuje odhalování chyb ve výrobě a nabízí systémy kontroly kvality a analýzy procesů a chyb. Není pouhým prodejcem zařízení, ale zajišťuje pomocí kamerových systémů nepřetržitou výstupní kontrolu jakosti. V prezentaci použila robota FANUC CRX-10iA, který byl doplněn o speciální skener pro kontrolu rozměrů hliníkového disku a získaná data prezentovala na monitoru. V praxi se společnost CLOUDCODE dokáže postarat i o zapracování dat získaných z kamerového měření do CAM systémů. Výhodou použití robota je možnost snímat parametry výrobku ze všech stran a poloh, takže výsledná kontrola jakosti je úplná a výrobce se vyhne odeslání nekvalitního produktu k zákazníkovi, což výrazně šetří náklady, ale také chrání značku, resp. pověst výrobce. Společnost také představila AI PAINT INSPEKTOR GEN 2, což je druhá generace univerzálního zařízení pro kontrolu povrchu.

 

SEMACO
SEMACO tools and software, s.r.o. se specializuje na obráběcí nástroje, upínací techniku a na výrobní software typu CAD/CAM. Nabízí široké portfolio fréz, vrtáků, závitníků, kalibrů, upínacích držáků a také na ostření nástrojů a podobné služby. Na Veletrhu robotických příležitostí firma prezentovala vysokootáčkové upínací vřetena pro roboty od firmy IMT. Tato zařízení dosahují až 40.000 ot/min, při výkonu až 3 kW a točivém momentu 0,6 Nm. Výhodou je eliminace vibrací, které by se mohly přenášet na robota.

 

GÜDEL
GÜDEL a.s. je skutečným expertem na lineární osy pro roboty. Na veletrhu byla jednodušší jednokolejná osa použita pro prezentaci vykládky obrobku z obráběcího centra a transportu k měřícímu zařízení, ale GÜDEL má v nabídce mnohem složitější více dráhová řešení, samotné lineární pohony a tzv. chytré produkty pro inteligentní sledování stavu. Bez přehánění se dá říci, že je vhodným partnerem na technicky složitá řešení v oblasti pohybu zavěšených robotů.

 

MURRElEKTRONIK
Murrelektronik CZ, spol. s r.o. prezentoval řešení Vario-X, což je automatizované decentralizované řízení bez nutnosti použití rozvaděčů. Cílem je optimalizovat strojní instalace, zjednodušit a zefektivnit i robotické aplikace při kooperaci s dalšími stroji. Ačkoli je v současnosti Vario-X vlajkovou lodí nabídky, tak na veletrhu firma prezentovala celé portfolio produktů a předváděla i modelový příklad na demonstrační buňce s robotem typu Delta.

 

SCHUNK
SCHUNK Intec s.r.o. představila řadu upínacích prvků pro roboty. Nechyběly ani kompenzátory a další zajímavé doplňky k robotům. Chapadly od společnosti SCHUNK bylo na veletrhu vybaveno více prezentovaných robotů, a to včetně partnerských řešení.

 

3M
3M Česko, spol. s r.o. nabízí širokou paletu brusiv, a to i ve formách vhodných pro robotické broušení. Na veletrhu se mohli návštěvníci seznámit s rozsahy brusiv a variantami jejich forem. Broušení robotem se stává jednou z činností, kterými firmy preferují nahradit lidskou práci. Z části jsou důvody zdravotní, ale stále více se prosazují i výhody ekonomické, kdy robot se správným vybavením dokáže práci vykonávat lépe a rychleji než pracovník.

 

SOLIDVISION
SolidVision, s.r.o. předvedla unikátní Cobot MetraSCAN-R, což je vysoce přesné skenovací zařízení pro rozměrovou kontrolu, postavené na kolaborativním robotu FANUC CRX-10iA/L. Výhodou pracoviště je jednoduché ovládání, možnost snadného přesunu mezi více pracovišti a v neposlední řadě vynikající poměr ceny a výkonu. Právě relativně nízké pořizovací náklady a špičkové výstupy z měření jsou velkým magnetem, pro zařazení do výroby všude tam, kde je třeba za běžného provozu provádět měření na solidní úrovni a ušetřit čas a náklady na transport měřených produktů na speciální měřící pracoviště. Představené řešení je po softwarové stránce založeno na systému VXinspect, což je výkonný a intuitivní 3D inspekční software, který obsahuje všechny nástroje pro inspekci výrobního procesu (FAI) a kontrolu kvality.

 

Sp-Tech
Sp-Tech, s.r.o. se v minulosti specializovala na plechotvářecí technologie, ale v posledních letech přetavila svoje zkušenosti do nové oblasti a dnes nabízí řešení broušení robotem pomocí americké technologie PushCorp pro kterou získala i exkluzivní zastoupení pro ČR. Živá ukázka brousící hlavy PushCorp byla realizována na robotu FANUC M-800iA/60.

 

HIWIN
Hiwin s.r.o. je výhradním distributorem produktů HIWIN pro Českou republiku, Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko, Černou Horu, Makedonii a Bosnu a Hercegovinu. Značka je synonymem pro lineání pohony nejvyšší kvality v globálním měřítku. Na veletrhu prezentovala nejen lineární pohony, ale také pojezdové systémy a polohovací systémy. Pro návštěvníky z řady výrobců strojů a zařízení byly připraveny vizuální ukázky, produktové katalogy a odborné poradenství.

 

FRONIUS
Fronius Česká republika s.r.o. je specialista na svařování. Na veletrhu firma prezentovala robotické svařovací pracoviště ve formě inovativní svařovací buňky CWC-S (COBOT WELDING CELL) s rotačním polohovadlem a kolaborativním robotem FANUC CRX-10iA a další pracoviště se dvěma roboty FANUC typu ARC MATE 120iD, což je speciální řada robotů, určená pro obloukové svařování. Tyto roboty byly doplněny o svařovací zdroje Fronius a synchronizované dvouosé obloukové polohovadlo FANUC.

 

SMARTVIEW
Smart View s.r.o. je certifikovaný partner společnosti Cognex a nabízí špičkové produkty a služby z oblasti strojového vidění. Na veletrhu prezentovala firma osvětlení pro strojové vidění a speciální Demo set osvětlení pro otestování různých variant osvětlení pro konkrétní situaci a prostředí.

 

MITUTOYO
Mitutoyo Česko s.r.o. expert na měření nejen ve strojírenství. Firma prezentovala unikátní měřící systém MACH KO-GA-ME, které je optimální volbou pro automatizovaná a robotizovaná pracoviště. Zařízení lze také namontovat i do obráběcích strojů. Dalším exponátem byl přístroj SJ-410 včetně jednotky Autoset, který slouží k přesnému měření drsnosti ploch.

 

Veletrh robotických příležitostí FANUC 2023 nelze hodnotit jinak, než jako velice úspěšnou akci, na které se prezentovaly nejmodernější robotické technologie, velmi široké spektrum robotů (34 vystavených robotů!), praktická řešení pro výrobní firmy a bohatá doplňková výbava pro robotizaci. Proběhlo mnoho obchodních jednání, vzdělávací a informační semináře, ale hlavně setkání dodavatelů se zákazníky. Řešily se technické problémy a hledaly se způsoby, jak zapojit roboty do konkrétních úkolů. Výborná příležitost pro systémové integrátory, partnery firmy FANUC a zákazníky z řad firem, které již používají roboty od společnosti FANUC nebo se teprve rozmýšlejí, jaká řešení zvolit. Určitě nejsme sami, kdo se těší na příští ročník této povedené akce.

Tady se můžete podívat na dva předchozí díly reportáže:
1. Fotoreportáž z veletrhu robotických příležitostí FANUC
2. Roboty FANUC na Veletrhu robotických příležitostí 2023