Technologie FANUC na MSV 2023

fanuc na msv 2023

Po fenomenálním úspěchu na MSV 2022, kdy FANUC představil historicky největší expozici v České republice, následoval ještě úspěšnější Veletrh robotických příležitostí v pražském sídle společnosti FANUC a na MSV 2023 se FANUC opět pokusil změnit zvyklosti a přijít s něčím novým. Prezentoval se tedy odlišně než v loňském roce a rozdělil expozici na dvě části. První část zůstala v prestižním pavilonu P, kde FANUC předvedl produkty primárně zaměřené do strojírenského segmentu a druhá část se přesunula do haly G1, kde zase oslovovala specialisty z plastikářského průmyslu.

Expozice v pavilonu P

Ačkoli expozice působila skromněji než v minulém roce, návštěvníci měli dostatek příležitostí se seznámit se zajímavými produkty společnosti FANUC. V této části své veletržní prezentace FANUC předvedl dvě obráběcí centra ROBODRILL, dva kolaborativní roboty úspěšné řady CRX, nové pohony a prvky pro CNC systémy a malého manipulačního robota ER-4iA, který je součástí takzvané “vzdělávací sady” a obvykle tedy slouží k učebním účelům.

ROBODRILL 1
První předváděcí místo FANUC na MSV 2023 patřilo obráběcímu centru ROBODRILL D21LiB5 Plus s vřetenem 24k DDR-T, který předváděl simulací obrábění. DDR-T patří mezi nejrychlejší čtvrté osy na světovém trhu s nejvyšším možným zatížením až 150 kg a s možností max otáček 300 ot/min umožňující vysoce efektivní a precizní využití ROBODRILLu.

Stroj se vyznačuje tuhou konstrukcí, která je založena na robustním litém křížovém stole. Má jednoduchou údržbu díky přímému přístupu ke všem součástem a snadný provoz díky pohotovým a jednoduchým možnostem intuitivního nastavení. Nové rozhraní iHMI pro bezkonkurenční uživatelskou přívětivost a kompletní plánování údržby má mimo jiné i specializovanou obrazovku údržby, která obsahuje i jednoduché postupy pro rychlé zotavení např. v případě ztráty nulových bodů vinou nesprávného zadání obsluhy. Včasná detekce problémů díky integrovanému systému včasných výstrah na podporu lepšího zajišťování jakosti je další silnou stránkou této řady obráběcích center.

Tlak chladiva ve středu vřetena 70 bar umožňuje vrtat hluboké otvory a otvory malých průměrů bez dílčích mezikroků. Centrum má vysokou míru flexibility díky široké nabídce součástí, které splní potřeby klientů v různých typech výrobních programů. K dispozici jsou i otočné a naklápěcí stoly, různé typy vřeten a další výbavy. Vynikající opakovatelnost činí z tohoto modelu ideální volbu pro aplikace typu vysokorychlostního vrtání, vyvrtávání a závitování. Parametry stroje jsou k dispozici tady a zde si můžete prohlédnou krátké video z veletržní prezentace…

ROBODRILL 2
Druhá ukázka byla realizovana na obráběcím centru ROBODRILL D21LiB5 Plus s vřetenem 10k a důležitou funkci zde hrál i populární kolaborativní robot CRX-10iA/L. Předváděna byla aplikace s představením FANUC funkce Robot G-CODE (retro-fit), tj. náhrada obsluhy bez zásahu do logiky a bezpečnosti stroje

Robot byl vybaven chapadlem od společnosti Gimatic, která se více prezentovala v druhé části veletržní prezentace, tj. v pavilonu G1 (viz dále). Robot G-CODE je funkce možnosti využití speciálního jednoduchého jazyka pro CNC. Umožňuje operátorům a výrobcům obráběcích strojů snadno programovat roboty prostřednictvím FANUC CNC ve formátu G-kódu standardu ISO. Ti, kteří neznají robotický programovací jazyk, již nebudou potřebovat další školení nebo specialisty, protože programování lze provádět pomocí G-kódů. G-Code určuje jak se má robot pohybovat, po jaké dráze a jakou rychlostí. G-CODE také usnadňuje připojení robota FANUC pomocí vysokorychlostního ethernetového kabelu k obráběcímu stroji.

FANUC CRX-10iA/L
Samostatná prezentace asi nejpopulárnějšího kolaborativního robota současnosti, a to na kompaktní a pohybově flexibilní základně, která umožňuje snadný přesun robota včetně všech potřebných agregátů mezi více pracovišti. K dispozici byly i prospekty na vibrační podavače Asyril a řešení kooperujícího partnera Amtech. Samotný robot CRX-10iA/L váží jen 39 kg, má dosah 1418 mm a unese až 10 kg. Nabízí i odolnost proti prachu nebo únikům oleje, které jsou v průmyslovém prostředí běžné a je plně v souladu s bezpečnostními normami ISO 10218-1. Výhodou jeho nasazení je zejména jeho “kolaborativnost”. Jeho vnitřní senzory jsou velice citlivé a při kontaktu s lidským tělem okamžitě nouzově zastaví. Díky tomu nepotřebuje bezpečnostní klece ani jiné formy ochrany. CRX nabízí snadno použitelný zásuvný software, který uživatelům umožňuje snadno nainstalovat rozhraní pro periferní zařízení. FANUC zná potřeby trhu a nabízí všechny možné opce, jako jsou kamerové systémy (iRVision), technologie senzorů síly (FS-15ia) a mnoho dalšího.

 

Pohony a CNC
Společnost FANUC historicky začala jako producent CNC systémů a teprve časem se rozrostla na předního globálního hráče v oblasti robotů. Proto i přes velké úspěchy v produkci mnoha typů robotů stále vyvíjí svoje vlastní CNC řešení, které pak uplatňuje jak u svých obráběcích strojů a vstřikolisů, tak jako samostatné řešení pro jiné výrobce strojů. V podstatě totéž se týká servopohonů. Ty jsou základními stavebními kameny robotů FANUC, bez kterých by roboty nemohly fungovat. Portfolio FANUC je v této oblasti velice široké. Obsahuje nejen zmíněné servopohony a CNC systémy, ale také laserové zdroje, řídicí prvky, napájecí systémy, motory, systémy pro vstupy a výstupy dat, zesilovače a podobné záležitosti. Na veletrhu jim byla věnována menší expozice ve formě výkladní skříně se zabudovaným řídícím panelem. Na stupních pak byly vystaveny nové typy servopohonů. Nutno dodat, že tyto komponenty se těší velice dobré pověsti v ohledu na spolehlivost.

FANUC řady αi-D SERVO je nový servosystém společnosti zvyšující vysokou rychlost a vysokou přesnost. A nabízí nejen integrovanou schopnost regenerace energie, ale také 10% snížení ztráty energie v celém servo řídicím systému. V důsledku toho mohou uživatelé očekávat stejný výkon s nižší spotřebou elektřiny, což přináší úspory energie a sníženou uhlíkovou stopu. SERVO řady FANUC αi-D bude k dispozici s vylepšenými CNC systémy současné generace společnosti FANUC a také s budoucím FS500i-Série.

FANUC ER-4iA
Malý, ale přesný 6tiosý robot, který uzvedne až 4 kg a má dosah operační 550 mm. Je dodáván ve výukové buňce s hliníkovým rámem. Krabicová stavebnice obsahuje stejné prvky, s jakými se pracovník setká i u jiných a mnohem větších robotů FANUC. Jde zejména o řídicí jednotku R-30iB Mate Plus, systém iPendant s dotykovou obrazovkou, Integrovaný systém vizualizace iRVision, 6 digitálních vstupů s dvěma digitálními výstupy na rameni robota, 20 digitálních vstupů a 20 digitálních výstupů na řídicí jednotce, 2× ethernet port, 2× dvojité vzduchové elektromagnety na rameni robota (přívod vzduchu není součástí dodávky) a nesmíme zapomenout ani na nainstalovanou a zkalibrovanou kameru, která je standardní součástí výukové buňky.

 

Jak jsme již psali výše, tento robot je součástí vzdělávací sady. Nicméně, jedná se o plnohodnotného robota, který hravě zastane i poměrně složité manipulace, o čemž se můžete přesvědčit i na videu.

Řiďte výrobu pomocí software FANUC MT-LINKi
Softwarový nástroj MT-LINKi nabízí snadný způsob sledování strojírenské výroby. Je to počítačový software, který propojuje stroje, roboty a periferní zařízení v továrně. Data lze shromažďovat a vizualizovat a poskytovat tak více informací o výrobním procesu a historických datech. Připojit lze nejen stroje vybavené FANUC CNC nebo roboty FANUC, ale také stroje nebo roboty jiných výrobců a také PLC nebo senzory.

FANUC MT-LINKi

FANUC MT-LINKi je jedním z prvních kroků k využití funkcí IoT výrobních strojů a zařízení. Na základě údajů shromážděných a prezentovaných v MT-LINKi zákazníci mohou zlepšit svou produktivitu a procesy ve výrobě. 

Expozice v pavilonu G1

Expozice v pavilonu G1 se pochlubila dvěma vstřikovacími lisy FANUC ROBOSHOT. Jeden z těchto strojů obsluhoval kolaborativní robot CRX. V této části veletržní prezentace dala společnost FANUC příležitost i svým partnerům z firem Gimatic, LASCAM a PP Kovanda. Záměrem společné prezentace nebylo pouze ukázat jednotlivé stroje FANUC a produkty partnerů, ale hlavně seznámit odbornou veřejnost s možnostmi nabídky komplexních řešení s unikátními doplňky, které mohou posunout automatizaci na vyšší úroveň.

 

ROBOSHOT
FANUC ROBOSHOT α-S50iB se zavírací síla 65 tun, vstřikovací rychlost 350 mm/s a objemem komory 28 ccm a Mobilní robotická buňka s kolaborativním robotem CRX10iA/L s 2D FANUC kamerou, odnímač GIMATIC a periferiemi v podobě sušiček od PP Kovanda. Druhý vstřikovací lis byl typ ROBOSHOT α-S30iB se zavírací silou 30 tun a vstřikovací rychlostí 600 mm/s.

 

Stroje FANUC ROBOSHOT využívají přesnost špičkové FANUC CNC technologie z oblasti soustružení a frézování a aplikují ji v oblasti elektrického vstřikování. Výsledkem je vyšší zrychlení, jedinečná přesnost pohybů a nesmírně krátké doby cyklu umožňující vyrábět velké objemy dílů v konzistentně vysoké kvalitě.

Gimatic
gimatic logoSpolečnost Gimatic prezentovala řešení pro oba hlavní trendy automatizace manipulačních operací, tj. specializované řešení pro všechny průmyslové segmenty, od komponent pro Vakuum, Handling, Mechatroniku, přes plné konstrukční řešení, výrobu chapadel/EOAT, až po instalaci, odladění a servis a univerzální řešení pomoci vakuových lišt. velká nabídka variant včetně karbonového provedení, nabízející vzhledem k vlastní hmotnosti nejvyšší nosnost na trhu. Hlavním tahák Gimaticu pak byl elektronický ejektor Gimatic EJ-XPRO, který jde v trendu dnešní doby a díky snižování spotřeby tlakového vzduchu, dramaticky snižuje spotřebu energie a tím celkových nákladů na provoz.

 

LASCAM
lascam logoFirma LASCAM se na letošním MSV zaměřila na automatizační periferie ke vstřikolisům, opracování plastů a jejich výrobu. Návštěvníci se dozvěděli více o laserových aplikacích, jako je 3D selektivní odstraňování pokovených nebo lakovaných vrstev (tzv. decoating nebo laser etching), ořezávání vtokových soustav přímo u vstřikolisu, svařování polymerních dílů nebo laserové čištění.

 

PP Kovanda
pp kovanda logoSpolečnost PP Kovanda  na stánku představila periferie v podobě sušiček pro vstřikovací lisy, kterými byl osazen i elektrický vstřikovací list FANUC ROBOSHOT. Svým zákazníkům, ale dokáže nabídnout mnohem více. Kromě léty odzkoušených sériově vyráběných zařízení v oblasti plastikářského průmyslu, nabízí také zakázkovou výrobu prototypů a jednoúčelových zařízení v oblasti průmyslové automatizace a dokáže poskytnout komplexní služby od návrhu přes projekt až po jeho realizaci.

Na všech posledních prezentacích společnosti FANUC je zřejmá velmi vysoká energie obchodních aktivit a výrazná snaha prezentovat celé spektrum technologií, v kterých FANUC prakticky kraluje. Je sympatické, že FANUC se při tom opírá o svoje ověřené partnery a systémové integrátory z praxe, což mu dovoluje prezentovat možnosti vyšší úrovně automatizace, než jaké nabízí samo o sobě jeho vlastní portfolio. Je evidentní, že tak intenzivní spolupráce prospívá všem a všechny posiluje obchodně i technologicky, což v konečném důsledku prospívá i zákazníkům společnosti FANUC a jejich partnerů.

Články na podobné téma:
FANUC se představil na největší expozici na MSV 2022
Fotoreportáž z Veletrhu robotických příležitostí FANUC 2023 v Praze
Roboty FANUC na Veletrhu robotických příležitostí 2023
Partnerské expozice na Veletrhu robotických příležitostí 2023