Expozice STV Group na veletrhu IDET 2023

STV Group IDET 2023

Expozice společnosti STV Group patří tradičně k nejrozsáhlejším výstavním prostorům na bezpečnostních veletrzích IDET. Nejinak tomu bylo i v letošním 17. ročníku veletrhu, ale nejde jen o samotnou výstavní plochu, ale také o velmi široké portfolio předváděných produktů. Jejich výběr dokládá nejen dynamickou obchodní aktivitu firmy, ale také důkladně promyšlený výběr, v kterém firma prezentuje moderní a vysoce účinné prostředky pro různé potřeby armád a bezpečnostních složek. Na letošním IDETu se firma prezentovala dvěma obrněnými vozidly, sofistikovanou protivzdušnou stanicí, nabídkou dronů, palebnými prostředky, širokou nabídkou munice a nástražných zařízení a v neposlední řadě i prostředky osobní ochrany a optickými systémy. Většina exponátů byla k vidění na vnitřní expozici pavilonu P, ale STV Group se prezentovala i na venkovní expozici a v ukázkách na předváděcím polygonu.

 

Oerlikon Skyranger 30
Nejsofistikovanější exponát expozice STV Group pochází od německé společnosti Rheinmetall Air Defence AG a jedná se o protiletadlový systém, který české armádě citelně chybí. Tento moderní prostředek PVO dokáže totiž čelit novým hrozbám, jaké představují drony a roje dronů nebo nízkoletící cíle (vrtulníky apod.), ale může zasahovat i proti pozemním cílům. Skyranger je mobilní pozemní systém protivzdušné obrany (GBAD), který lze nasadit proti cílům na krátkou a velmi krátkou vzdálenost. Může být nasazen na kolová i pásová vozidla nebo být použit alternativně i na lodích nebo kvazistacionárních stanovištích (kontejnery, opevnění, obrana důležitých objektů apod). Skyranger je vybaven nejmodernějšími vyhledávacími a sledovacími senzory, které poskytují bezproblémový 360° vzdušný a pozemní dohled a přesné údaje o řízení palby. Integrovaný kanón 35mm Oerlikon Revolver Gun ® poskytuje maximální palebnou sílu a přesnost. Skyranger je vybaven revolverovým kanónem 35 mm x 228 KDG nebo revolverovým kanónem 30 mm x 173 KCE, a to s účinnou elevací +85° až -10°. Oba kanóny se vyznačují vysokou rychlostí střelby, vynikající přesností a programovatelnou municí. 35mm kalibr nabízí kapacitu C-RAM a efektivní dosah až 4 000 m. Ráže 30 mm má účinný dostřel až 3 000 m. Výrobce uvádí kadenci 1200 rds/min. Na IDETu vystavený exponát byl vybaven i odpalovacím zařízením na 2 PVO střely krátkého doletu (typově FIM-92 Stinger, Mistral, SkyKnight). Zařízení má lokální i dálkové řízení a obsluhu tvoří dvoučlenný tým velitele a střelce. Systém má rovněž zvýšenou pancéřovou ochranu na stupeň 4  a zařízení pro rychlé vytvoření ochranného dýmu.

Skyranger 30 je ovšem zajímavý i po stránce systému řízení palby. Speciální munice může být programována při průchodu hlavní, což demonstruje následující video…

Flyer 72
Nepřehlédnutelným exponátem bylo rovněž lehké útočné vozidlo Flyer® 72 od amerického výrobce Flyer Defence. Vysoce mobilní platforma pro těžký terén a náročné úkoly byla vybrána i pro program pozemních vozidel Velitelství speciálních operací USA, kde slouží i pro letecké výsadky. Automobil je výzbrojově modulární (až 10 různých variant) a může být použit pro dopravu až devítičlenné posádky. Výzbroj může být posílena o zbraňové stanice nebo kulomety ráže 12,7 mm až 30 mm, automatický granátomet MK-47 nebo sadu protitankových řízených střel typu Javelin nebo Spike. Robustní a odolné vozidlo má nezvyklé usazení řidiče uprostřed, což umožnuje nejen vysokou flexibilitu obranné činnosti posádky, ale i výborné využití vnitřního prostoru vozidla. Speciální vlastnosti a detaily jsou výsledkem mnoha konzultací se zkušenými posádkami speciálních jednotek. Flyer 72 zvládá operační dojezd 483 až 1046 km (podle náročnosti terénu) a maximální rychlost až  153 km/hod. Vozidlo se zúčastnilo misí v řadě konfliktů, kde prokázalos svoje schopnosti i spolehlivost. STV Group toto vozidlo představilo již na Dnech NATO v Ostravě-Mošnově v minulém roce.

 

Pokročilé dronové systémy
Konflikt na Ukrajině naprosto změnil vnímání bezpilotních letadel a dronů jako překvapivě vysoce účinného prostředku pro průzkum i přímé bojové nasazení proti pozemním cílům. Společnost STV Group nabídla na své expozici 3 typy vrtulových dronů. M40-Bluefish je novinka firmy Hydra Technologies, která může dosahovat rychlosti až 277 km/hod a vzdálenosti až 500 km. S přesností 5 m je schopna dopravit na cíl až 10 kg nákladu. Délka dronu je 2,79 m a rozpětí křídel 4,57 m. Dron pohání benzínový motor. Startuje pomocí katapultovacího systému a může být použit pro průzkumné účely i pro přímé útoky nesenou municí. Pro průzkumné účely lze využít i možnost autopilota na předem naprogramované trase. Vzhledem k nízké ceně a  dostatečným parametrům se nabízí i možnost “sebevražedných misí”. M40-Bluefish je plně kompatibilní se systémem Hydra HUUL. Tento dron také může dopravit do operačního prostoru další dva představené drony HUUL-1 a Hu2-04 (viz fotogalerie níže). Jedná se malé, cca 2kg kamikadze drony vyráběné ve spolupráci STV GROUP a Hydra Technologies, které jsou schopny nést 600g až 1,5kg nálož. Dosahují rychlosti až 120 km/hod a 5 minut letu. Elektrický pohon zajišťuje tiché přiblížení k cíli. Nosný dron typu M40-Bluefish nebo jiný model většího dronu (Hydra S-45 Baalam, Hydra S-50 Kukulkan apod.) může pod svými křídly dopravit až 2  kamikadze drony na delší vzdálenost. Oba typy dronů jsou vybaveny příchytným zařízením, které se max. 6 km od cíle uvolní a dovolí dronu samostatně dosáhnout cílové oblasti, kde splní účel a realizuje konečnou fázi svého letu.

 

Minomet a granátomet
V této skupině palebných prostředků pro pěchotu, výsadkové a podpůrné nebo ženijní jednotky nabízí STV Group především vlastní unikátní tříhlavňový minový vrhač MV-3 a těžký jednoranný granátomet HGL-9 73 mm, který je alternativou k staršímu přenosnému protitankovému bezzákluzovému dělu SPG-9 Kopjo sovětské výroby. Minový vrhač MV-3 určen k protitankovému zaminování rozsáhlých ploch na dálku. Dostřelí až do vzdálenosti 3 km a dvoučlenná posádka je schopna zaminovat určený prostor o rozloze 1 hektaru v řádu několika málo minut. Účinnost systému zvyšuje i moderní kontejnerová munice 122-KS PTMi-D1M, která obsahuje 4 miny v jedné střele. Granátomet HGL-9 (Heavy grenade launcher) má účinný dostřel až 800 m a kadenci 4 ran/min. Používá munici typu PG-9V v ráži 73 mm, která je určena pro ničení tanků, BVP, samohybných houfnic nebo jiných obrněných cílů. Lze je použít i proti živé síle protivníka v různých typech krytů.

HGL-9 a MV-3 HGL-9 a MV-3

 

Munice
STV Group nabízí širokou paletu různých druhů munice pro různé systémy. Je největším výrobcem munice v České republice. V Portfoliu firmy nalezneme protitankové a protipěchotní miny a nástražné systémy, speciální munici pro granátomety, termobarické střely, náboje pro automatické kanóny, minometné náboje a náboje pro kanóny v rážích 122mm, 125 mm, 152 mm a 155 mm NATO pro houfnice CAESAR. Na IDETu 2023 nechyběla ani raketa 122-RM-70 pro salvové raketomety. Firma má také cca dvacetileté zkušenosti a potřebnou technologii pro likvidaci nepotřebné munice. Mezi novinkami v oblasti munice zaujaly nové typy, které vznikly spoluprací se společností Northrop Grumman na munici 30x173mm pro kanóny MK44 nebo smart protitankové miny SENTRY.

 

Ochranné prostředky a optické doplňky
Mnoho návštěvníků zaujaly exponáty z oblasti balistické ochrany jednotlivce. STV Group představila kompletní řadu neprůstřelných vest, přileb a dalšího taktického vybavení. Prostředky nepostradatelné nejen pro vojenské účely, ale také pro policejní zásahové jednotky nebo novináře či pozorovatele, kteří se dostávají do nebezpečných situací v zónách konfliktů. K vidění byly i optické systémy, automatické ruční zbraně a střelivo…

 

Venkovní expozice – JLTV od OSHKOSH Defence
Joint Light Tactical Vehicle od OSHKOSH Defence představuje silně modernizovanou alternativu k legendárním americkým vozidlům Humvee, která pro dnešní bojiště již nejsou vyhovující. JLTV OSHKOSH nabízí silnější pancéřování s dodolností třídy 3, ale hlavně zvýšenou odolnost proti účinkům min. Nejenže ochrání posádku, ale zajistí dojezd až 8 km od místa exploze. JLTV je účelově zkonstruován s přístupem plug and play pro kompletní řadu moderních bojových technologií a sad s náhradními díly a udržuje síly ve spojení. A je snadné upgradovat, jak se technologie a mise vyvíjejí. Díky vysokému výkonu s patentovaným inteligentním nezávislým systémem odpružení TAK-4i TM se Oshkosh JLTV rychle přizpůsobí i nejtěžšímu terénu. Rovněž je připraven pro různé varianty přepravy vzduchem (vrtulníky CH-47 a CH-53 C-130, C-5, C-17 a A400 Cargo letadlo s pevnými křídly). JLTV zajišťuje přežití posádky na bojišti a misích, maximální rychlost 113 km/hod, stoupání až 48°, užitkovou nosnost až 1.814 kg a schopnost překonání vodních brodů do hloubky 0,76 m (až 1,5 m se speciálním volitelným kitem). Dojezd JLTV OSHKOSH na plnou nádrž činí až 483 km.

 

Kontakt: STV Group
stv group logo

 

 

www.stvgroup.cz