FANUC se představil na největší expozici na MSV 2022

FANUC MSV 2022

Historicky největší expozice firmy FANUC na Mezinárodním strojírenském veletrhu obsahovala nejen roboty, ale i mnoho dalších strojů a produktů společnosti FANUC. Kromě toho firma nabídla část expozice svým technologickým partnerům, kteří předvedli řadu inovativních průmyslových řešení. Celá expozice se rozkládala na ploše téměř 400 m2 a každý z šesti partnerů měl k dispozici až 25 m2.

Takto pojatá expozice ukázala novou marketingovou strategii firmy, která je založena na dravějším obchodním stylu a větších ambicích aktivně prezentovat to nejlepší, co může společnost FANUC nabídnout. Tento přístup se setkal s mohutným ohlasem ve formě vysokého zájmu návštěvníků o prezentovaná řešení i jednotlivé modely strojů a robotů. Na druhou stranu asi nebylo jednoduché vymyslet koncept, který by vyváženě prezentoval značku FANUC jako zastřešující pro odlišné produktové divize. Přesto můžeme konstatovat, že se to nadmíru podařilo, což dokazuje enormní zájem o expozici FANUC ze strany návštěvníků.

fanuc fanuc
fanuc fanuc
fanuc fanuc

Rozsáhlá a zajímavými ukázkami zaplněná expozice FANUC přitáhla zaslouženou pozornost návštěvníků MSV

Kolaborativní roboty CRX
Kolaborativní roboty řady CRX patří mezi nejpopulárnější roboty poslední doby. Na expozici FANUC jich bylo hned několik. Dva představovala společnost Fanuc a další byli k vidění v ukázkách robotických aplikací u partnerů. Mnoho modelů CRX bylo k vidění i na dalších stáncích po celém veletrhu. Příznivý poměr ceny a výkonu, výborné vlastnosti a funkce a samozřejmě téměř legendární podpora společnosti FANUC zvyšují popularitu řady CRX ve strojírenských firmách a velice si je oblíbili i systémoví integrátoři. FANUC předváděl snadnost ovládání a kolizní bezpečnost s 25kg nákladem na robotu CRX-25iA a ovládání i na menším modelu CRX-5iA…

Fotogalerie ukázky kolaborativních robotů FANUC CRX-25iA a CRX-5iA

Kolaborativní robot CR
Řada CR je původní, resp. trochu starší řada robotů s kolaborativními vlastnostmi. Model CR-15iA byl předváděn s aplikací tzv. “Bin pickingu”, kdy pomocí kamer robot vybírá produkty volně ložené v přepravním kontejneru nebo jiné nádobě (na dopravníku apod.) a následně s těmito produkty nakládá podle programu. FANUC předváděl výběr plastových lahviček z boxu, přehmátnutí robota na přípravku a uložení do volné pozice v cílovém úložném kontejneru. Snímací kamera byla umístěna na horní části zastřešující konstrukce…

Fotogalerie aplikace robota CR-15iA s kamerovým rozpoznáním polohy a orientace produktu

CNC řídící systémy FANUC
FANUC je sice znám jako producent robotů, ale jeho historie započala u vývoje vlastních CNC systémů. Na MSV 2022 věnovala společnost zvláštní prostor ukázkám ze svého portfolia pohonů, motorů, a dalších prvků CNC systémů. Všechny součásti svých systémů CNC – laserové zdroje, řídicí prvky, napájecí systémy, motory i zesilovače – si společnost FANUC sama vyvíjí, vyrábí a testuje jejich dokonalý stav. Tyto součásti jsou navrženy jako maximálně kompatibilní a mají extrémně dlouhou životnost. Pohony FANUC jsou navrženy a vyrobeny speciálně podle potřeb zákazníků, jsou dokonale vyladěné a zaručují maximální produktivitu. Kromě mimořádného výkonu a hospodárnosti se snadno instalují díky technologii plug and play, která zaručuje nejvyšší spolehlivost na trhu. Obzvláštní důraz je kladen i na minimalizaci energentické náročnosti.

fanuc fanuc

Ukázka vystavovaných pohonů a CNC systémů FANUC

Obráběcí centrum ROBODRILL
V expozici FANUC byla dvě obráběcí centra Robodrill. ROBODRILL α-D21LiB5 Plus předváděla společnost FANUC a druhý stroj se nacházel v partnerské expozici. FANUC demonstroval využití měřících schopností s přesnou dotykovou sondou a projekci naměřených hodnot v 3D modelu na monitoru. Vertikální obráběcí centrum ROBODRILL je rychlý a univerzální stroj pro frézování, vrtání a závitování, který nabízí bezkonkurenčně krátké doby výměny nástroje 0,7 sekundy a revolverový zásobník schopný manipulovat s nástroji do hmotnosti 4 kg. To představuje nejrychlejší a nejvýkonnější pětiosý CNC stroj na trhu, který najde uplatnění v kusové, malosériové i hromadné výrobě. Díky řídícímu systému lze relativně snadno synchronizovat práci stroje s roboty FANUC a zajistit tak zcela bezobslužné pracoviště.

Fanuc robodrill Fanuc robodrill

Fotogalerie ukázky obráběcího centra FANUC ROBODRILL 

Vstřikovací lis ROBOSHOT
Ekonomický provoz, díky úsporným elektrickým pohonům, vysoká přesnost výlisků a pozoruhodná produktivita, to jsou hlavní lákadla vstřikovacího lisu ROBOSHOT α-S50iB. Nový stroj pracuje s vyššími vstřikovacími rychlostmi a je rychlejší a flexibilnější než předchozí generace modelů ROBOSHOT. Nutno dodat, že tento model je jedním z šesti strojů typu ROBOSHOT. Jeho podrobné parametry naleznete tady.

Roboshot fanuc Roboshot fanuc

Fotogalerie vstřikovacího lisu FANUC ROBOSHOT

Spolu vystavující partnerské firmy v expozici FANUC

ACAM Solution s.r.o.
ACAM Solutions logoFirma prezentovala unikátní robotickou buňku HXG, která se skládá s otočného stolu s robotem a s až šesticí skříňových modulů s různým určením. Kompletní pracoviště může být určeno pro třídění, výstupní kontrolu, montážní nebo dokončovací operace a tak podobně. Výhodou řešení je i relativně vysoká mobilita, kdy lze pracoviště poměrně snadno přesunout tam, kde je třeba nebo kde je aktuálně volný prostor.

Fotogalerie expozice ACAM Solution s.r.o.

Internetové stránky společnosti ACAM Solution s.r.o. s dalšími informacemi naleznete zde.

ARC-Robotics s.r.o.
ARC Robotics logoFirma prezentovala dvě unikátní technologie pro robotické lakovny a systém programování dráhy robota ručním vedením. V expozici byly prezentovány 2 lakovací roboty FANUC, a to šestiosé modely P-250iB a P-40iA. Zajímavá byla technologie vrácení objemu barev z trubek a hadic vedoucích k lakovacímu robotovi i technologie duálního nástřiku, resp. nástřiku ochranné vrstvy na vrstvu barvy.

Fotogalerie lakovacích robotu FANUC v expozici ARC-Robotics

Internetové stránky společnosti ARC-Robotics s.r.o. s dalšími informacemi naleznete zde.

Klimasoft Robotics s.r.o.
Klimasoft Robotics logoSpolečnost předvedla 3 robotizované aplikace na 2 pracovištích. První pracoviště byla “sušenková aplikace” pick&place s delta robotem FANUC M-2iA a s robotem LR Mate 200iD. Pracoviště bylo vybaveno vlastní nosnou konstrukcí s pásovým dopravníkem a kamerovým systémem. Druhé pracoviště předvádělo kompaktní řešení paletizace s využitím kolaborativního robota FANUC CRX.

Fotogalerie s roboty FANUC M-2iA, LR Mate 200iD a CRX

Internetové stránky společnosti Klimasoft Robotics s.r.o. s dalšími informacemi naleznete zde.

LaserTherm s.r.o.
laserterm logoOstravská firma se na MSV 2022 přijela pochlubit dvěma robotickými pracovišti, postavenými na robotech FANUC. Prvním bylo flexibilní svařovací pracoviště s kolaborativním robotem FANUC CRX -10iA/L. Druhé pracoviště demonstrovalo laserové čištění svarů na karoserii autobusu. Jedná se o reálnou úlohu z praxe, jen velkou karoserii autobusu nahradil pro demonstrační účely malý plechový model. Tady v hlavní roli účinkoval velký průmyslový robot FANUC M-800iA.

Fotogalerie expozice společnosti LaserTherm s.r.o.

Internetové stránky společnosti LaserTherm s.r.o. s dalšími informacemi naleznete zde.

 RH-Tech s.r.o.
RH Tech logoSpolečnost předvedla skutečně progresívní řešení, které může zaujmout řadu výrobních firem. Jedná se o vlastní robotickou buňku, která nahrazuje méně výkonné a prostorově omezené laserové 3D tiskárny a pro přesný pohyb laserové hlavy využívá robota FANUC M-710iC. Nicméně, nejdůležitější technologie je obsažena v tiskové hlavě. Jde o unikátní technologii Meltio, která je obsažena v kompaktní tiskové hlavě s více lasery o celkovém výkonu 1,2 kW. Je schopna zpracovávat kovovou surovinu ve formě drátu, prášku i obou současně. Metoda WP-LMD (Wire-Powder Laser Metal Deposition) umožňuje tisknout díly s vynikající mikrostrukturou a hustotou 99,998 %, výtisky svými mechanickými vlastnostmi překonávají odlitky a výkovky. Proměna robotického ramene na kovový 3D tiskový systém přináší podstatnou výhodu v eliminaci omezení velikosti. Meltio Engine Robot Integration je dokonalá platforma pro velký a komplexní 3D tisk, opravy (například poškozeného ozubení) a výrobu rozměrnějších dílů, které by se do klasických 3D tiskáren ani nemusely vejít.

Fotogalerie laserové tiskové robotické buňky od RH-Tech

Internetové stránky společnosti RH-Tech s.r.o. s dalšími informacemi naleznete zde.

ZÁLESÍ a.s. – závod ROBOTICS
Zálesí robotics logoSpolečnost předvedla velmi sofistikovanou robotickou buňku, která spojuje manipulační schopnosti robota FANUC LR Mate 200iD a obráběcího centra, což bylo v prezentovaném případě CNC obráběcí centrum FANUC ROBODRILL. Patrně jde o  nejuniverzálnější robotickou buňka k CNC strojům na trhu. Hlavní výhodou je malý zástavbový prostor, na kterém je umístěn jak samotný robot, tak zásobník dílů, nádoba na opláchnutí dílů, komora pro ofouknutí dílu, kamerová vstupní i výstupní kontrola a otočná stanice dílů. Chytře vymyšlená je i orientace robotické buňky vůči obráběcímu centru, což umožňuje snadný a okamžitý přístup obsluhy jak obráběcímu centru, tak samotné robotické buňce. Tato robotická buňka nabízí všestranné použití s rychlou návratností investice, se předem specifikovaným zvýšením výkonu a kvality výroby.

fanuc fanuc

Fotogalerie robotické buňky ARM od Z|Robotics

Internetové stránky společnosti ZÁLESÍ a.s. – závod ROBOTICS s dalšími informacemi naleznete zde.

Expozice FANUC na MSV 2022
Pro mnoho návštěvníků byla letošní expozice společnosti FANUC velmi příjemným překvapením. Dokonce i v tak novinkami nabitém pavilonu, jako již tradičně pavilon P bývá, působila expozice s celkem třinácti modely robotů jako nepřehlédnutelný magnet na návštěvníky. Na stánku se mohli seznámit s důležitou částí širokého portfolia firmy, prohlédnout si reálné aplikace partnerských firem a seznámit se i s jejich dalšími projekty a možnostmi. Expozice výrazně překonala ostatní výrobce a dodavatele robotů na veletrhu. Nápad poskytnout prostor partnerským systémovým integrátorům byl trefou do černého. Ukázal, jaký potenciál se skrývá v dobré spolupráci mezi výrobcem robotů, integrátory a zákazníky, ale také, jaké řady robotů může FANUC nabídnout pro různé konkrétní potřeby ve výrobních firmách.  Skvěle připravená prezentace firmy na veletrhu!

Oficiální stránky společnosti FANUC naleznete tady.